18 липня 2019, 12:28

Монополія без шашечки

Олександр Дякулич
Олександр Дякулич «Arzinger» радник практики антимонопольного права
Маріанна Бек
Маріанна Бек «Arzinger» юрист

Тренди, бренди…


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Інновації та технології — це провідні фактори зміни структури ринків у XXI столітті. Економіка спільної участі (sharing economy) породила нові бізнес-моделі. Одним з таких інноваційних форматів є парингова модель С2С. Високофункціональним прикладом С2С є діяльність мережевих транспортних компаній (transport network companies — TNCs). Яскравою і всесвітньовідомою формою С2С-моделі є уберизація (Uberisation).

Супертаксі

Минулого року компанію Uber визнано другим найдорожчим світовим стартапом вартістю 72 млрд дол. США (після китайського Bytedance вартістю 75 млрд. дол. США), який після сьогорічного травневого IPO у 3-річній перспективі коштуватиме 92 млрд дол. США за рахунок залучення 10 млрд дол. США (сьогодні вартість акцій впала на 16%, порівнюючи з днем виходу на біржу, і становить 42 дол. США за акцію). За свою 10-літню діяльність супертаксі стало ТОП-1, забезпечивши 12 млрд поїздок, і сьогодні надає послуги 110 млн. користувачам (що в 4,5 рази більше, аніж у  наступного у списку Lyft) у 700 містах 60 країн світу, тобто 2% населення цих країн. У 2018 р. Uber отримала 50 млрд дол. США доходу та 11,3 млрд дол. США прибутку (що на 43% більше, аніж у 2017 р.).

Структура Uber-бізнесу: райдхейлінг (одиничне перевезення за способом життя; продукти Lux, Black, Exec, UberX, UberXL, Assist, Access, Van), райдшерінг (спільне перевезення, UberPool), мікромобільність (спільне використання велосипедів і скутерів, Uber Jump), повітряні перевезення (обліт популярних туристичних місць, UberCHOPPER), доставка їжі (Uber Eats), вантажоперевезення (Uber Freight) та транспортне обслуговування медустанов (Uber Health).

Цільові ринки супертаксі — індивідуальні пасажирські перевезення, доставка їжі та вантажні перевезення — сумарно оцінюються в 12 трлн дол. США (наприклад, ВВП Китаю у 2018 р. склав 10 трлн дол. США). Порівнюючи з минулорічним показником світового ВВП у розмірі 85 трлн дол. США, здається, Uber планує взяти під контроль 14% світової економіки.

Враховуючи корені Uber, оцінимо ринкові позиції компанії в основних бізнесах за американськими мірками: частка на ринку пасажирських перевезень — 69,2 %, а доставки їжі — 25%. Покриття — 70% території США.

Цінова хижість

Чи були в Uber антимонопольні «замовлення»? Враховуючи значну ринкову частку компанії на ринку пасажирських перевезень, рахунок розпочато у категорії зловживання монопольним становищем (ЗМС) на цьому ринку у вигляді усунення з ринку конкурентів шляхом встановлення хижацьких (необґрунтовано занижених) цін:

1)   розгляд судових справ: окружний суд Сан-Франциско, позов таксі-компанії Flywheel Taxi, 2016 р.

2)   розгляд скарг конкурентними відомствами:

  • Чилі: 58 таксистів, 2017 р., потенційний розмір штрафу — 23,7 млн. дол. США
  • Єгипет: таксі-компанії Careem та Ousta, 2017 р.

Окрім хижацький цін, цінова хижість Uber проглядається і в звинуваченнях щодо цінової змови. Зокрема, у 2016 р. клієнт Uber подав колективний позов до окружного суду Нью-Йорка щодо цінової змови між Тревісом Каланіком (тогочасний CEO Uber та одночасно водій Uber) та водіями Uber на ринку надання послуг з райдшерінгу за допомогою мобільних додатків у 2015-2016 рр. в час найбільшого попиту (свята, складні погодні умови тощо). Оскільки додаток Uber на смартфоні клієнта-позивача містив арбітражне застереження, що передбачає арбітражне (не судове) врегулювання будь-яких претензій без права подання колективних позовів та відшкодування шкоди, то перспективи позову наближаються до круглої позначки.

При цьому варто відмітити, що бізнес-модель Uber як двостороннього платформи (two-sided platform), як і у випадку з Amazon, per se передбачає ризики не лише горизонтальної, але й вертикальної фіксації цін.

Бути, а не видаватися

За 10 років життя Uber вдалося залучити 90 інвесторів з інвестиціями у розмірі 24 млрд дол. США. Серед ключових інвесторів — Alphabet, Toyota, SoftBank, eToro, Benchmark Capital Partners, банки Goldman Sachs і Morgan Stanley.

Основні Uber-магніти інвестицій — колективне використання, екологічність та автоматизація — особливо актуальні для сучасних тенденцій розвитку автопрому, що передбачає різні форми співпраці з автовиробниками.

Сьогодні Uber активно розробляє проекти, пов’язані з альтернативними видами транспорту та автопілотованими вантажними перевезеннями. Зокрема, придбавши стартап Otto у 2016 р., Uber розпочала активну розробку автопілотованих вантажівок, враховуючи ємність, наприклад, американського ринку вантажоперевезнь у розмірі 770 млрд дол. США.

Тож, міняючи статус з інноваційного руйнівника транспортної індустрії класичного формату на майбутнє громадського транспорту, Uber по-хижацьки дбає про споживача: пасажир насолоджується ціновим  покровительством супертаксі, однак конкуренти від такої турботи вступають в антимонопольні схватки.

Проконкурентна таксомоторика

Річний обсяг ринку таксомоторних перевезень в Україні оцінюється в 40-50 млрд грн., 98% яких перебуває в тіні. На ринку працює більше 220 тисяч водіїв таксі. Місячний оборот ринку, наприклад, у Києві дорівнює 400 млн грн. (з середнім чеком 100 грн. і 4 млн. поїздок).

Днями BRDO, АСС, СУП, EBA та головні учасники ринку таксі представили нову концепцію регулювання ринку таксі «Поїдемо по-новому» (на базі Зеленої книги «Ринок послуг таксі»). Обмеження монополізму та конкуренція задекларовані як 1 з 4 цілей державного регулювання. Крім того, BRDO, Асоціація відповідальних перевізників та гравці ринку підписали контекстуальний Меморандум про взаєморозуміння та співпрацю у сфері розвитку ринку перевезень пасажирів на таксі та легковими автомобілями.

Цікаво, чим пояснюється реформаторська активність естонської Bolt (раніше Taxify)? У 2016 р. компанія потерпіла фіаско на ринку України, не витримавши конкуренції світового гіганта Uber та національного велета Uklon. Однак, повернувшись на ринок рік тому, компанія проявила себе справжнім борцем на місце під сонцем. За рік Bolt вдалося отримати бронзу. Поточні позиції ключових гравців вітчизняного ринку за кількістю замовлень такі: Uber — 51%, Uklon — 25%, Bolt —13% та решта (Redtaxi, Taxi 838 тощо) — 10%. Враховуючи світовий «хижацький» монопольний досвід Uber, діяльність таксомоторної трійці може стати предметом цікавості Антимонопольного комітету України, беззаперечно, в інтересах пасажирів.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати