29 млрд грн — стільки державної підтримки надала держава у 2018 р., що вдвічі більше ніж минулого року (згідно з актами органів влади, які аналізував АМКУ).
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
У вересні Комітет випустив річний звіт, в якому порахував все державне фінансування, яке отримували нужденні приватні та комунальні бізнеси. Лише 427 млн грн із цієї гори «ангельських інвестицій», тобто лише 1,4%, АМК визнав діркою в бюджеті та попросив повернути.
Тільки звучить, що 29 млрд грн — це наче багато, а в реальності це лише 2% від дохідної частини зведеного українського бюджету. Це в 6 разів більше ніж тогорічне фінансування Академії наук, у 18 разів більше ніж витрати на утримання Верховного суду та у 29 разів більше ніж витрати на Міністерство інформаційної політики.
«Державна допомога» vs «державна підтримка»
Далі в тексті може бути два незнайомі терміни. Державна підтримка означає будь-яке фінансування державою комунальних, приватних та державних компаній, що ніяк не шкодить конкуренції. Державна допомога — це отриманий компаніями будь-який державний ресурс, передачу якого АМК визнає допомогою і може або дозволити, або не дозволити, якщо завдається шкода конкуренції. Сподіваюся, спеціалісти мене вибачать за таке спрощення.
Що за звіт?
Підписавши у 2014 р. Угоду про асоціацію, Україна потрапила в міцні конкурентні обійми Євросоюзу. Однак до всеосяжних взаємних конкурентних почуттів ще далеко. Згідно з європейським «шлюбним» контрактом з ЄС, Україна має дбати про чесність в економічних відносинах. Це означає необхідність виконувати міжнародні вимоги про відкритість для європейського співтовариства обсягів, видів, форм та отримувачів державного ресурсу.
Як відомо, в Україні державний ресурс і до того розподілявся чесно та прозоро, просто українські та європейські чиновники по‑різному розуміють слово прозорість [sarcasm]. Євросоюзу потрібна прозорість у відносинах з країнами-учасницями та претендентами до союзу, щоб бачити, чи є бар'єри для доступу нерезидентів на внутрішні ринки у вигляді надмірної підтримки державою національних компаній.
Можливо, статистика — це нудна річ, але вона показує сильні або не дуже зусилля держави в розвитку окремих галузей економіки країни, дає розуміння надмірності або нестачі вкладання державного ресурсу для окремих галузей, вибіркової підтримки вітчизняних компаній.
Гола правда державної допомоги штовхає національні конкурентні відомства та Єврокомісію до спрощення умов отримання державного фінансування або, навпаки, до посилення контрою в його наданні. Тому АМКУ, як інші конкурентні відомства держав-членів Євросоюзу, вже другий рік підсумовує річну роботу з оцінки програм державної підтримки та пише звіт про державну допомогу в Україні.
Що має бути у звіті?
У момент видачі будь-якої державної підтримки Комітет миттєво отримує про це інформацію через відкритий Єдиний реєстр державної допомоги. Жартую. Насправді, Комітет щороку з різним успіхом отримує від державних органів документи про державну підтримку, тоді все це аналізує і вирішує, що з цієї державної підтримки не є державною допомогою, є державною допомогою, а також є шкідливою державною допомогою, яку потрібно повернути державі.
Що було у звіті минулого року?
У вересні 2018 р. АМК випустив звіт лише за чотири місяці 2017 р. (від дати набуття чинності законом у серпні 2017 р. до 31.12.2017 р.). Отже, за чотири місяці в Україні не було зафіксовано жодної державної допомоги. Натомість була державна підтримка на загальну суму 5,6 млрд грн.
Кому і що надавали в Україні у 2018 р.?
Цього року Антимонопольний комітет показав державну підтримку та допомогу з різних ракурсів: вказав надавачів та регіони, які подали найбільше повідомлень про нову державну допомогу, показав цифри незначної державної допомоги, назвав отримані форми державного ресурсу та види економічної діяльності, які підтримувалися бюджетним коштами.
На відміну від нульових цифр державної допомоги в попередньому році, у 2018 р. комітет визнав державне фінансування на 2,7 млрд грн допустимою державною допомогою для розвитку культури. 29 млрд грн бюджетного фінансування залишилося у статусі державної підтримки, з яких близько 22 млрд грн пішли тільки на комунальні підприємства, які були створені органами влади.
Отриманий статус державної підтримки означає, що комітет не знайшов у державному фінансуванні будь-якої шкоди для конкуренції, а органи влади можуть спокійно поповнювати статути та покривати поточні витрати комунальних компаній.
22 млрд грн — це обсяг бюджетного фінансування, що за рішенням АМКУ не є державною допомогою та жодним чином не шкодить конкуренції між компаніями у сферах благоустрою, пасажирських перевезень громадським транспортом, охорони здоров'я, поводженням з твердими побутовими відходами, будівництвом інфраструктури та наданням місцевих податкових пільг.
Голова АМКУ Юрій Терентьєв на своїй сторінці у Facebook прямо говорить, що основні «проїдальники» державного фінансування — це комунальні підприємства, які безконтрольно створюють органи влади. Проте в існуванні більшості комунальних підприємств немає потреби, адже є або може бути конкурентний ринок аналогічних послуг. Голова комітету планує запропонувати зміни до порядку утворення та фінансування комунальних підприємств.
Чи можна було не подати інформацію до АМК?
В основному свої програми державної підтримки подавали до комітету на погодження органи місцевої влади та деякі міністерства. Тому реальний розмір державної допомоги у другий рік дії закону про державну допомогу все ще достеменно невідомий. Однак це ще не зрада, оскільки за угодою про асоціацію мозаїка всіх чинних програм державної допомоги та щорічних звітів про державну допомогу в Україні повністю повинна скластися до січня 2023 р.
Тут не обійтися без роботи в унісон органів влади та комітету, тому що це міжнародне зобов'язання України перед Євросоюзом з контролю та моніторингу державної допомоги в Україні, а не окремо Антимонопольного комітету.
Навіть є окрема непримітна стаття в Бюджетному кодексі, яка говорить, що відповідальні за певні сфери економіки органи влади, коли пишуть бюджетні запити до Мінфіну, повинні вже мати рішення Антимонопольного комітету за програмами, що натякають на підтримку державою будь-яких галузей та компаній.
Мабуть, Мінфін трохи не додивися Бюджетний кодекс, тому що АМКУ в переважній більшості не бачив програм підтримки за законом про державний бюджет на 2019 р. Стаття Бюджетного кодексу, як показує звіт за 2018 р., так і залишається непримітною для більшості головних міністерств України. Тому Антимонопольний комітет вже за фактом використання переважно місцевих і рідко державних ресурсів оцінював програми державної підтримки. Однак це справа часу.
Як звітують про державну допомогу країни-учасниці ЄС
Країни Євросоюзу щорічно подають національні звіти про надану в попередньому році державну допомогу до Єврокомісії через веб-інтерфейс. У звітах є цифри державної допомоги на захист навколишнього середовища та енергетики, на розвиток регіонів, на дослідження та розробки, включаючи інновації, на розвиток сільського господарства та рибної галузі, на підтримку малого бізнесу, на відновлення платоспроможності та реструктуризацію компаній, а також інші види допомоги за галузями й формами надання допомоги.
Комісія щороку зводить до купи інформацію країн ЄС про державну допомогу і публікує State Aid Scoreboard. Тогорічний звіт ЄК показує, що держави ЄС витратили 116,2 млрд євро, тобто 0,76% ВВП на державну допомогу на рівні Європейського Союзу. Найбільше — 4,4 млрд євро державної допомоги було надано для захисту навколишнього середовища та енергетичної безпеки в усіх галузях. На всі інші види державної допомоги — близько 54,8 млрд євро, тобто 0,36% ВВП.
Що я вам скажу, якщо порівнювати з минулим роком, то прогрес величезний. Такими темпами наступного року Комітет може знайти не менше ніж 50 млрд грн державної підтримки, з яких 1‑2 млрд грн визнає державною допомогою і щось поверне.