23 June 2022, 14:02

Юридичний ринок: 120 днів війни

Волонтерська діяльність, допомога військовим, фіксація воєнний збитків, вирішення трудових спорів та розробка плану відновлення України - одні із багатьох сфер, на яких сфокусувався український юридичний бізнес. Усі працюють на Перемогу! Проте, з якими викликами та труднощами стикнувся юрбіз, як виглядає ситуація на юридичному фронті зараз та чого очікувати у післявоєнний час, читайте у нашому матеріалі.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


IMG_20220617_180536_274 Олексій Катасонов,

керуючий партнер PwC Legal в Україні. 

 1. Як наразі почувається юридичний ринок?

– Ситуація на юридичному ринку справді складна. Більшість юрфірм, які мені відомі, зараз докладають максимум зусиль, аби зберегти свої команди. Однак не в усіх вистачає для цього ресурсів, адже це залежить від клієнтського портфеля. Ті, хто співпрацює із іноземними юрисдикціями та бізнесами, що продовжують здійснювати діяльність у цей складний час, звісно, мають більше шансів зберегти свої команди.

Водночас мені дуже приємно бачити величезну єдність та взаємопідтримку серед усіх учасників юридичного ринку. Колеги з різних юридичних фірм підтримують одне одного, об’єднуються для роботи над проєктами. Чимало юридичних фірм, так само, як і PwC Legal, зараз активно залучені до розробки та впровадження плану відновлення України. Це волонтерська діяльність, але вона вкрай важлива і необхідна, адже наближає усіх нас до перемоги. Зараз багато українських юристів залучені до волонтерства, від фандрейзингу та допомоги військовим і тимчасово переміщеним українцям і до фіксації фактів воєнних злочинів та завданих збитків.

З перших днів війни представники юридичного ринку в Україні також дотримувалися єдиної позиції щодо країни-агресора та припинили консультувати клієнтів із росії. PwC була однією із перших глобальних мереж фірм, що оголосила про вихід з російського ринку та чітко транслювала свою позицію.   

2. Як вивести ринок на траєкторію стабільного зростання?

– Це непросте питання, адже воно залежить від багатьох зовнішніх чинників. Юридична професія працює і може використовуватись там, де діє право України. Але зараз, на жаль, на тимчасово окупованих територіях правового режиму немає. Щойно на цих територіях знову замайорить український прапор та запрацює українське право, зможе відновитися і юридична діяльність. 

Разом з тим ми маємо велику підтримку світової спільноти, і це відкриває перспективи для українських юристів, які можуть допомагати як бізнесу, так і звичайним українцям отримувати належну компенсацію за завдані їм збитки під час війни не лише через українські суди, але й також через міжнародні інституції. Крім того, чимало міжнародних юридичних фірм залучають зараз своїх працівників до роботи над проєктами за кордоном, і це може слугувати джерелом підтримки та альтернативного доходу компаній як нині, так і в майбутньому.   

Ми ідентифікуємо себе як #lawyers_born_by_business і вважаємо, що наразі важливо зберігати свої команди та свій бізнес, максимально допомагати країні й суспільству, залишатися надійною опорою для держави та бізнесу, аби згодом, коли бізнес буде готовий до зростання, бути й надалі надійним партнером для нього. Коли почне відновлюватись економіка та зростати бізнес – зростатиме й відновлюватиметься і юридичний ринок.

3. Перше, що Ви бажаєте (плануєте) зробити після нашої ПЕРЕМОГИ?

– Звісно, зібратися всією командою разом та обійнятися. Мені дуже близька теорія всесвітньо відомого австрійського психолога Віктора Франкла про те, що в складні часи виживає не той, хто найсильніший та найвитриваліший, а той, хто відрізнявся найміцнішим духом і хто мав сенс, заради якого жити. Для всіх нас цей сенс – це перемога і відновлення України. Тож у довгостроковій перспективі я вважаю, що найголовніше, що ми можемо зробити після перемоги, це продовжувати допомагати тим, хто постраждав від війни. Ми повинні пам’ятати ціну перемоги, і наша роль має бути у тому, щоб із усвідомленням цього будувати свій бізнес далі. Ми маємо і надалі продовжувати волонтерську діяльність, а також допомагати нашій країні та суспільству.

78_4a3778d40dfa9cc5ef60b924bcff3508 Тімур Бондарєв,

керуючий партнер, партнер практики антимонопольного та конкурентного права, адвокат Arzinger.

– На мою думку, юридичний ринок України сьогодні переживає чи не найбільшу кризу за всю історію свого існування. Очевидно, що будь-які консалтингові послуги в цей період не є пріоритетною статтею витрат, у зв’язку з чим ми побачили радикальне зменшення відповідних бюджетів, у деяких випадках це стосується також внутрішніх юридичних департаментів великих компаній, які також зазнали радикальних реструктуризацій.

Звісно, деякі сфери практик почуваються краще, ніж інші, водночас загальний обсяг ринку значно зменшився і я не очікую помітного відновлення ринку до нашої остаточної перемоги.

Найкраще почувають та певний час почуватимуть себе ті фірми, які мають високий рівень диверсифікації, а також ті, партнери яких будуть готові за власний кошт певний час фінансувати бізнеси. Звісно, за умови, якщо такі партнери хочуть зберегти свій бізнес та бути готовими до різкого стрибка після перемоги. Основна проблема полягає в тому, що ніхто не розуміє, коли саме почнеться відновлення, й це створює певний дискомфорт та невизначеність.

Важливою передумовою також є своєчасне завершення реструктуризації фірми та її адаптація до нових умов. Ті, хто ще не зробили цього й сьогодні намагаються жити старим життям і не хочуть дивитися в очі новій реальності, напевно матимуть великі проблеми.

Наразі ми бачимо непогане завантаження в сферах трудового та податкового права. Маємо досить цікаві запити, пов’язані з реструктуризацією бізнесу та банкрутством. Найбільшою сферою завантаження, напевно, протягом наступних років залишатиметься питання відшкодування збитків, позови до росії та відбудова України. Саме в цих сферах ми маємо наразі найбільшу кількість клієнтських запитів. І навіть якщо поки що клієнти не готові сплачувати гонорари юристів у повному, «довоєнному» обсязі, ми маємо розуміння того, що саме ці сфери формуватимуть найбільший попит та генеруватимуть найбільший обсяг роботи для фірм розміру Arzinger.

Цікаво, що ринок потихеньку звикає до війни й намагається жити звичайним життям, але ж, у будь-якому випадку, не можна очікувати, що до повного завершення війни ми зможемо повернутись до довоєнного бізнесу як у частині обороту, так і в частині типу замовлень, які ми мали та які нас годували.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати