24 December 2019, 11:45

Юрбізнес 2019: життя вимагає руху

Опубліковано в №51-52 (705-706)

Анна Трішичева
Анна Трішичева журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

Настав час перегорнути сторінку книги життя юридичного ринку нашої країни. Настрій юридичного бізнесу цього року (загалом, як і кожного) формує настрій клієнта. Водночас настрій клієнта формує політична та економічна ситуація в країні (хоча в нашому випадку — більше політична). 2019 р. настільки здивував політичними пертурбаціями, що роблячи прогнози, існує великий ризик тицьнути пальцем у небо. Однак ми знаємо, з чим «працювати» в майбутньому: стартувало «третє коло» судової реформи, з великою ймовірністю буде скасована адвокатська монополія, відкриється ринок землі. Це вплине на підвищення попиту на практику аграрного права. «Мітла» нової влади очистить шлях до ще більшого розвитку практик White Collar Crime, судової та захисту бізнесу. Загалом, заявлені кроки на оздоровлення економіки, якщо вони все ж таки будуть реалізовані, не повинні залишити юристів без роботи.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Корпоративне життя

Поточний рік продовжив тогорічну тенденцію консолідації юридичного бізнесу, зробивши винятки у вигляді розірвання невдалих партнерств. Беручи за приклад великих гравців, на початку року компанії Spenser & Kauffman та ST Partners розпочали спільну роботу під брендом SPENSERS ST. Вони ледь встигли похизуватися в соцмережах новим логотипом, як у квітні стало відомо, що компанії «не зійшлися характерами», тому знову працюють окремо як Spensers та ST Partners. Однак на цьому їхнє розлучення не завершилося. У грудні ST Partners повідомила, що відтепер її партнери Сергій Тюрін та Світлана Трофимчук працюють окремо. За словами Сергія Тюріна, припинення партнерства — це їхнє зі Світланою спільне рішення, продиктоване бажанням відкривати нові кордони та ставити амбітні цілі. І вже незабаром пан Тюрін повідомив про початок діяльності INSTATE Group, ініціатором створення та керуючим партнером якої він є. Тож наступного року чекаємо на цікаві новини від пані Трофимчук.

У березні на одному із заходів керуючий партнер ЮК «Алєксєєв, Боярчуков і партнери» Сергій Боярчуков повідомив про об'єднання з компанією «Столичний адвокат», прийняття до складу партнерів її керуючого партнера Костянтина Рибачковського. Передувала цьому новина про «розлучення» компанії Боярчукова з Trusted Advisors.

У травні стало відомо про те, що Наталія Ульянова залишила Big4 компанію Deloitte, до якої приєдналася за рік до цього разом із 17 членами своєї команди з ЮК ICF. Пані Ульянова створила та очолила нову компанію UNA//PARTNERS.

Одним з незвичних тандемів цього року назвали приєднання АК «Солодко і партнери» (які працюють у кримінальній практиці зазвичай з одіозними клієнтами) до full service ЮФ Sayenko Kharenko. Також до SK перейшла ціла команда IP‑юристів на чолі з Ярославом Огнев'юком. Прийшли вони з юридичного бутика «Дубинський і Ошарова». Натомість IP‑партнер Sayenko Kharenko Олександр Падалка через деякий час перейшов до ЮК «Ілляшев та Партнери» на позицію радника.

У вересні ЮК «Василь Кісіль і партнери» оголосила про приєднання АО «Назар Кульчицький та партнери». Назар Кульчицький очолив практику кримінального права, яка залишилася без керівника після виходу з ВКП Віталія Каська, якого призначили першим заступником Генерального прокурора України.

Також відбулося географічне розширення присутності наших юрфірм. Зокрема, в лютому цього року Астерс оголосила про відкриття офісу в Лондоні (до цього представництва ЮК розпочали роботу у Вашингтоні та Брюсселі), яким керує партнер компанії Ольга Хорошилова. У жовтні 2019 р. «Ілляшев та Партнери» відкрили офіс в Одесі, який очолив Сергій Неділько.

Кар'єрні шляхи

Згадаємо, кому цього року посміхнулася удача в кар'єрі, а хто пішов назустріч новим можливостям в інші компанії. Почнемо з новоспечених партнерів. Вадим Медведєв став партнером податкової практики AVELLUM (а згодом очолив також практику вирішення спорів). Зоряна Созанська-Матвійчук була призначена партнером Redcliffe Partners та керівником практики M&A. Двома новими партнерами поповнилася ЮК «Ілляшев та Партнери» — керівником практики міжнародної торгівлі Оленою Омельченко та керівником практики антимонопольного права Олександром Фефеловим. З 01.01.2019 р. AEQUO прийняла в партнери Павла Бєлоусова. На початку травня Тетяна Довгань була призначена партнером CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang. Юридичний директор корпоративної практики київського офісу DLA Piper Алла Козаченко стала партнером компанії.

Керівник практики банкрутства та реструктуризації Олена Волянська стала партнером LCF, Галина Хоменко (директор практики People Advisory Services) — асоційованим партнером EY. Анатолія Грабового прийняли до партнерства в GOLAW, Анатолія Мірошниченка — до EUCON. На початку вересня до ЮК Jurimex приєднався в ролі партнера Олег Чайка, очоливши практику міжнародного оподаткування і транскордонних транзакцій.

На початку року Астерс повідомила про приєднання Еріка Шульца до команди фірми як старшого консультанта з регуляторних питань в офісі у Вашингтоні. Ерік Шульц надаватиме Астерс та клієнтам фірми підтримку у сферах PR і GR з особливим фокусом на урядові установи в США.

В ЮК Салком, яка наступного року святкуватиме 30‑річчя на ринку юридичних послуг, відбулися грандіозні зміни. Її керуючим партнером обрано Едуарда Трегубова, який наразі є одним з наймолодших керуючих партнерів юридичного ринку. В листопаді Eterna Law оголосила про призначення Олега Бекетова старшим партнером. Він приєднався до компанії у 2009 р. Арсен Бучковський став молодшим партнером ЮК ILF.

Перейдемо до радників. У січні ЮК «Василь Кісіль і Партнери» призначила радниками Романа Колоса та Тетяну Бережну. На початку лютого Sayenko Khаrenko оголосила про призначення радником Олександра Колтка, а Правовий Альянс — Олександра Бондаря. У серпні Катерина Чечуліна стала радником фінансової практики, а Ольга Шенк — практики вирішення спорів та комплаєнс у CMS. Астерс призначила радниками компанії Інесу Летич та Ореста Стасюка.

У вересні Дмитро Гронь став радником Evris, а Наталія Дрюк — радником в AEQUO. Антон Полікарпов з «інхаузів» на позицію радника перейшов до AVELLUM. На початку вересня Redcliffe Partners прийняли у свою команду на позицію радника Марію Коваль (до цього працювала в «Ілляшев та партнери»). У листопаді до команди Arzinger на позицію радника приєднався Ярослав Чекер (раніше був радником відділу надання юридичних послуг KPMG Law Ukraine). Також з Redcliffe Partners на позицію радника в Sayenko Kharenko перейшов Аріо Дехгані. Іван Бондарчук приєднався до компанії Evris, обійнявши позицію керівника практики енергетики та природних ресурсів (до цього працював у ILF).

Про переходи в партнерстві та з партнерства. У квітні Ілля Ткачук та Ігор Красовський приєдналися до партнерського складу Integrites, перейшовши з ЮК Jeantet. З партнерів Baker McKenzie Ігор Олехов перейшов до партнерів CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang. З 01.08.2019 р. до партнерського складу Arzinger з позиції радника Asters приєднався Тарас Кислий. У вересні Роман Шуляр та Артем Нагдалян долучилися до партнерства Marchenko Partners. Денис Киценко приєднався партнерської команди Eterna Law (раніше був партнером ЮК Династія).

Артем Саприкін вийшов з партнерського складу ЮК EQUIRES, очоливши юридичний департамент ROSHEN. Також в інхаузи пішла колишня радниця ADER HABER Тетяна Харебава. Зараз вона очолює юридичний департамент Sport Labs Group. Сергій Паперник залишив компанію Evris, заснувавши власну — Milestone.tech.

Юристи в політиці

Колись в університеті на одній із лекцій викладач нам говорив, що найбільше шансів побудувати вдалу політичну кар'єру мають історики, економісти та юристи. Після виборів багато правників пішли підтверджувати цю теорію. Депутатами Верховної Ради України стали Данило Гетманцев (до цього — почесний президент ЮК Jurimex), Олег Макаров (раніше — партнер Василь Кісіль і Партнери), Олександр Качура (очолював ЮК Kachura Lawyers), Вадим Галайчук, Сергій Кальченко (раніше — партнери Hillmont Partners). Натомість Руслан Сидорович, який був депутатом минулого скликання, повернувся до юридичного бізнесу, приєднавшись до ЮК ARIO.

Колишній партнер та керівник західноукраїнського офісу Arzinger Маркіян Мальський очолив Львівську обласну державну адміністрацію. Ще один партнер Arzinger Павло Ходаковський отримав посаду заступника Міністра фінансів України. Партнер Астерс Ендрю Мак став позаштатним радником Президента. Ендрю Мак продовжуватиме очолювати офіс Астерс у Вашингтоні (США) та окремо надаватиме консультації команді Президента України (здебільшого щодо питань співпраці з діаспорою).

«Потрібно бігти з усіх ніг, щоб тільки залишатися на місці, а щоб кудись потрапити, потрібно бігти хоча б удвічі швидше!», — писав Льюїс Керрол у своїй книзі «Аліса в Країні Чудес». Як бачимо, наш ринок юридичних послуг зовсім не влаштовує варіант залишатися на місці.

 

Коментарі

Олег Маліневський

Олег Маліневський, партнер EQUITY

У 2019 р. на юридичному ринку зберегли вплив тогорічні чинники, пов'язані з ситуацією в економіці, політичною турбулентністю та безперервними спробами реформ. Як наслідок, вкотре найбільш затребуваними виявилися практики вирішення спорів та банкрутства, кримінального захисту (особливо White collar crimes), фінансового, банківського, корпоративного права та безпеки. Проте минулий рік все ж таки мав свої особливості.

По‑перше, виборча лихоманка, адже відбулися одразу дві найбільші виборчі кампанії — президентська та парламентська, що спровокувало попит на експертизу у сфері виборчого права. По‑друге, продаж консолідованих кредитних пулів неплатоспроможних банків — букет практик, починаючи з судової практики та фінансового права, закінчуючи трудовим та комплаєнсом. По‑третє, посилення антикорупційної політики та запуск системи антикорупційних судів — подальше зростання популярності практики «білокомірцевого» кримінального захисту. По‑четверте, реформа законодавства про неплатоспроможність та набрання чинності Кодексом з процедур банкрутства — підвищення активності адвокатів, які практикують в цій галузі, та арбітражних керуючих. По‑п'яте, підготовка до відкриття ринку землі — ділове пожвавлення серед юристів у сфері земельного, фінансового та корпоративного права.

Приємно відзначити, що на фоні описаних вище особливостей 2019 р. зі значним рівнем турбулентності нашій компанії вдалося посилити позиції на юридичному ринку в економічному та репутаційному аспектах. Ми демонструємо певну унікальність для юридичного ринку та надалі стверджуємося на лідерських позиціях одразу у трьох особливих і наразі мегаконкурентних практиках — судовій, кримінального захисту та банкрутства. Також активно розвиваємо практику міжнародного арбітражу. Це стало можливим завдяки нашій стратегії розвитку комплексної літігації («супер-літігації»), яка об'єднує висококваліфіковану експертизу не лише у сфері приватноправового судочинства, але й одночасно у сфері criminal defense, банкрутства, cross-boarder litigation, арбітражу, медіації, тобто в усіх напрямах потенційного вирішення правової проблеми клієнта, в якій він вимагає професійного захисту.

Це відповідає запитам сучасного клієнта, адже звертаючись до адвоката, клієнт не повною мірою розуміє суть проблеми та правової загрози, з якою йому довелося зіштовхнутися, вже не кажучи про вибір оптимального шляху її вирішення. При цьому, на відміну від вузькоспеціалізованих бутиків, ми позбавлені спокуси нав'язувати клієнту лише один шлях вирішення питання, слугуючи справжнім «one stop shop» комплексного врегулювання правової проблеми.

 

Сергій Боярчуков

Сергій Боярчуков, керуючий партнер ЮК «Алєксєєв, Боярчуков і партнери»

Безперечно, цей рік для юридичного ринку був насиченим. 2019 р. ознаменувався для нашої країни черговими виборами, новим Президентом та повним перезавантаженням державної влади. Всі готуються до реформ, особливо до судової та правоохоронних органів.

Початок року для нашої компанії відзначився черговим злиттям, цього разу з АО «Столичний адвокат», завдяки чому ми значно посилили нашу кримінальну практику. Варто зазначити, що в усіх колег стало більше роботи, пов'язаної саме з практикою захисту бізнесу, тому такий крок був виправданим. Ми були готові до збільшення роботи саме у кримінальних проєктах.

Також для нашої компанії визначною стала реформа законодавства у сфері банкрутства, зокрема набрання чинності Кодексом з процедур банкрутства, запровадження інституту банкрутства фізичних осіб та створення Єдиної саморегулівної організації арбітражних керуючих. Наразі у моєму сприйнятті це стало головною подією поточного року.

Якщо говорити про очікування, то ми розраховуємо на вибух ринку банкрутства фізичних осіб. Однак поки що ми висловлюємо обережний оптимізм.

 

Михайло Ілляшев

Михайло Ілляшев, керуючий партнер ЮФ «Ілляшев та Партнери»

Сьогодні дуже важливо, як розвиватиметься ситуація з митницею. Чим більше зовнішньої торгівлі буде виведено з тіні, тим більше роботи для юристів буде пов'язано з митним правом і ЗЕД. Також надзвичайно важливим є питання щодо запуску повноцінного та масштабного кредитування промисловості. Це може стати поштовхом для розвитку не лише усього юридичного ринку, але й економіки загалом.

 

Амінат Сулейманова

Амінат Сулейманова, співкеруючий партнер AVELLUM

— Яким був 2019 р. для Вашої компанії та для ринку загалом (практики, клієнти, тренди)?

— Можна стверджувати, що рік був вдалим. Ми продовжували процес інтеграції, вся команда об'єдналася в одному офісі. Ми зміцнили наші позиції в головних спеціалізаціях фірми та побачили позитивний ефект синергії від об'єднання. Адже клієнти, які раніше працювали з однією з фірм, тепер користуються експертизою всіх практик об'єднаної фірми. Вадим Медвєдєв став партнером та очолив практику судових спорів. Ми відсвяткували 10‑річчя AVELLUM. Головним трендом минулого року для нас була трансформація та зростання. Для ринку загалом трендом залишилося збільшення провідних юридичних фірм шляхом приєднання спеціалізованих команд таабо злиття.

— Очікування та прогнози на майбутній рік.

— В наступному році ми очікуємо значне зростання. Очевидно, буде відкритий ринок землі, що залучить значні інвестиції в Україну. Збільшиться кількість роботи майже в усіх практиках. Ми до цього готові!

— Якби про мій 2019 р. можна було б зняти фільм, він мав би назву….

«Як вона все встигає».

— Найбільше робочого часу я приділяв (приділяла)….

Внутрішньому менеджменту та залученню нових клієнтів.

— Я шкодую, що не встиг (не встигла)….

Відвідати кілька цікавих заходів за кордоном.

— Ринок юридичних послуг здивував мене….

Приєднанням Євгена Солодка до СК.

— Я переконаний (переконана), що 2020 р. буде….

Нереально крутим.

— Я сподіваюся, що наступного року….

Це вже таємниця.

 

Олександр Мінін

Олександр Мінін, старший партнер КМ Партнери

На жаль, 2019 р. не став по‑справжньому роком «чорного лебедя» як тієї несподіванки, яка все може змінити (з бажаннями та очікуваннями змін на краще). Незважаючи на те, що деякі інституційні та особисті блоки, які були перешкодами в минулому, вже зняті, а також попри сподівання на реальні зміни, здебільшого відбувається імітація бурхливої діяльності без дійсних змін системного характеру. Загалом, більшість того, що робиться і пропонується, принаймні в податковій сфері як основній сфері нашої практики, призводить до погіршення ситуації (що вже почали показувати опитування та відповідні рейтинги).

Складається враження, що сьогодні зростає розрив між очікуваннями та сподіваннями більшої частини суспільства і бізнесу, а також тим, що зараз пропонують. Однак нова влада не дуже звертає на це увагу. Згадаємо, наприклад, що на вибори нинішній Президент йшов з публічними обіцянками щодо заміни податку з прибутку на податок на виведений капітал. Пан Гетманцев, нинішній голова профільного комітету ВРУ, під час приєднання до наразі чільної політсили заявив, що він зв'язаний цієї позицією як частиною передвиборчих обіцянок. Проте на практиці пропонується зовсім інше. Як‑то кажуть, беремо до уваги що роблять, а не що кажуть.

Дисфункції в податковій сфері — це реально більшість того, з чим зараз доводиться працювати (і частка цього зростає). У нас обмаль реальних нових інвестицій, справжніх проєктів розвитку, а спекулятивні, окрім «коротких грошей», нічого не несуть і не додають, «мінусуючи» в перспективі. Отже, цей рік можна назвати роком втрачених, недооцінених і нереалізованих можливостей.

Реальні очікування на зміни на краще вже не від держави, а від більш активної ролі низових ланок суспільства, від громадян. Реальні зміни відбуваються спочатку в нашій голові, а лише потім на практиці. Тому нашим завданням на наступний рік ми бачимо внесення, популяризацію та реалізацію на конкретних кейсах відповідних ідей і концепцій, щоб перетворити буття через надання ідеям «матеріальної сили».

Варто нагадати, що все зафіксоване в законі ще не означає, що це правильно та правомірно. Зокрема, положення про штрафи за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних, які не видаються покупцям. На податки до сплати це не впливає. За що ж штрафувати? Можливо, завтра ВРУ прийме ще низку правил, тому що так хоче, а також супер-штрафи за їх невиконання. Наприклад, побачивши податківця, платник податків має його вітати поклоном до полу, тричі сказати «Ку!» і ляснути себе по щоках. Якщо цього не зроблено — конфіскація усього майна. Гротеск?! Насправді, якщо вдуматися, наразі так і відбувається, хоча не в такій яскравій формі. Тому акцент робимо на практичній роботі з повернення до здорового глузду та порційності (співмірності) на конкретних кейсах.

В цьому році зростав попит на практики кримінального права і захисту бізнесу. Цей тренд тісно пов'язаний із ситуацією в країні. На нашу думку, він і надалі зберігатиметься.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати