09 October 2019, 16:57

#Яжюрист: професійна деформація в юридичній професії

Анна Трішичева
Анна Трішичева журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

Лікарі спокійно та по-філософськи ставляться до людського болю, поліція сприймає біду людини як свій робочий момент, вчителі часто розмовляють настановчими інтонаціями, військові влаштовують казарму вдома, а програмісти намагаються алгоритмізувати буденні речі у своєму житті. Звісно, можна говорити, що ці меседжі щодо різних професій є дещо стереотипними, але погодьтеся, що кожна професія накладає на людину певний відбиток характеру та звичок. Особливо, якщо професійний досвід вимірюється роками.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Сьогодні поговоримо про юристів. Яким є середньостатистичний образ юриста? Які риси необхідно мати для успішної самореалізації в юридичній професії? І головне – як виглядає професійна деформація юриста та що з цим робити (звісно, якщо потрібно щось робити).

На думку партнера AVELLUM Юрія Нечаєва, як у спорті атлет має бути фізично розвиненим, а залежно від виду спорту, яким він займається, йому необхідно розвивати ті чи інші групи м’язів, так і в юриспруденції юристу також потрібно мати певний набір «прокачаних» інтелектуальних та емоційних навичок, які відрізняють його від представників інших професій або навіть від юристів іншого профілю: «Так чи інакше, у порівнянні абстрактною «пересічною людиною», особистість «середнього» юриста виглядає «деформованою».

«Професія юриста складається з того, щоб ставити все під сумнів, ні з чим не погоджуватися і без кінця говорити», – розпочала з цитати Т. Джефферсона свій коментар для «ЮГ» кар’єрний консультант Віра Проценко. За її словами, професійна деформація притаманна кожній людині, незалежно від того, яку посаду вона обіймає та в якій сфері працює. Чим довше ви перебуваєте у професії, тим більше проявляються надбані риси. «Юристи не тільки не є винятком у цьому питанні, але й вважаються яскравим прикладом професійної деформації», – підкреслила експерт.

«Після майже 10 років роботи в юридичній компанії та рекрутингу юристів, напевно, профдеформація почалася у мене», – коментує директорка київського офісу ILF Катерина Заславська. Вона розповіла про неодноразові ситуації, коли йде вулицею, боковим зором бачить людину в костюмі з портфелем і в голові лунає: «Точно юрист!». А потім зустрічає цю людину на юридичному івенті.

Юридичні риси характеру

Юристи, а також люди, які професійними або життєвими путами пов'язані з юристами, зазначають про такі риси правників: системність мислення, точність, увага до деталей, винахідливість, стресостійкість, вірять не словам, а документам. Це позитивний портрет. Водночас юристи більш схильні до емоційного вигорання, можуть бути «товстошкірими» (як лікарі), не вміють програвати, а точніше, мають постійне на непереборне бажання перемагати.

До речі, про ставлення юристів до своєї роботи як до гри, де є переможці та переможені, говорить також Віра Проценко: «До мене на консультації часто приходять представники юридичної професії: від юриста до партнера. Знаєте, що найважче? Це визначити справжню мету візиту. Юристи настільки занурені в «ігри розума», що вже не можуть об’єктивно оцінити події, які відбуваються в їхньому житті». Хоча, за її словами, розмова з такими клієнтами є однією з найцікавіших, але водночас вона є однією з найскладніших і може претендувати на серйозне розслідування.

«Юриста завжди можна відрізнити за його розмовою, любов'ю загострювати увагу на деталях, вліпити якесь складне, але розумне слівце. Найімовірніше, ця людина багато говоритиме, з великим задоволенням і захопленням самим собою», – характеризує юристів Катерина Заславська. Також вона додає про «фішки» зовнішнього вигляду: «У 90% випадків юрист прийде в костюмі або хоча б у піджаку. Нехай це будуть джинси, але піджак або сорочка must. Опис «класичного» юриста можна продовжувати. Однак, на щастя, генерація нових юристів руйнує ці стереотипи». 

Емоційний інтелект: must have для юриста?

Віра Проценко зазначає, що юрист – це одна з тих професій, де стрес є обов’язковою складовою. Ситуації, в яких від тебе залежить життя людини, репутація компанії, уникнення мільйонних штрафів, просто вимагають постійної роботи над soft skills. Емоційний інтелект займає поважне місце у п’ятірці лідерів. Його сусідами є комунікабельність, лідерські риси, презентаційні навички та гнучкість. «Коли весь світ вже не говорить, а кричить про важливість розвитку «м’яких навичок» у житті кожної людини, яка прагне успіху, юристи здебільшого залишаються консерваторами та продовжують ігнорувати даний меседж», – додала кар'єрний консультант. За її словами, можливо, причина ховається в пункті 3 (читайте в коментарі нижче – прим ред.). Саме тому високий відсоток людей цієї професії вигорає вже до настання 40-річного віку, розчаровується у професії, працює без задоволення, починає шукати себе в інших сферах.

«Для будь-якого юриста (особливо, для трансакційного юриста) розвиток емоційного інтелекту дуже важливий, адже значна частина роботи такого юриста – це взаємодія з іншими людьми (внутрішніми та зовнішніми колегами, клієнтами й контрагентами клієнта). Багато дій та рішень людей значною мірою визначають саме емоції, а не чиста логіка», – підкреслює Юрій Нечаєв. Тому, на його думку, успішна побудова командної роботи, продуктивні переговори, налагодження робочих відносин з колегами по цеху – все це вимагає розуміння законів, за якими працюють емоції, а також вміння практичного застосування цих законів.

«У своїй діяльності ми щодня зіштовхуємося з великою кількістю клієнтів з різних середовищ, юрисдикцій та культур. Добре розвинений емоційний інтелект юриста дозволяє знайти індивідуальний підхід до кожного клієнта, своєчасно визначати настрій, поведінку, побажання контрагента», - підкреслює в коментарі для ЮГ Михайло Гурін, старший юрист EVERLEGAL. За його словами, емоційний інтелект допомагає контролювати самим юристам власні емоції, впорядковувати думки та дії відповідно до ситуації, яка складається. Особливості професії юриста призводять до того, що дуже часто вони маємо справу з конфліктними ситуаціями та мусять сприяти їх вирішенню. Саме розвиток емоційного інтелекту, на думку Михайла Гуріна, допомагає більш ефективно та позитивно вирішувати завдання, які перед нами постають.

Професійна деформація: real life

В одному з інтерв’ю для «ЮГ» партнер Астерс Олександр Онуфрієнко розповів, що прочитавши одного разу новину про розлучення Анжеліни Джолі та Бреда Піта, подумки почав обмірковувати юридичні нюанси поділу їхнього майна. 

«Однією з важливих рис успішного юриста є увага до деталей», – вважає Юрій Нечаєв. Коли ви перетинаєтеся з людиною, яка навіть особисті імейли та повідомлення у месенджерах пише без помилок (включаючи пунктуацію), найімовірніше, перед вами або вчитель мови, або профдеформований юрист.

Такі історії, коли юристи мислять та живуть крізь призму своєї професійної деформації, зустрічаються мало не щодня. Однак правники не дуже їх відстежують та не акцентують на цьому увагу. Звучить як каламбур, але це «не відстежування» також є професійною деформацією.

У розумних книгах пишуть, що професійна деформація людини – це зміна особистісних рис, що настає під впливом тривалого заняття професійною діяльністю. Однак якщо ці зміни не погіршують результати вашої роботи, не прогнозують професійне вигорання в майбутньому, ви задоволені собою, маєте гармонію та баланс з іншими сферами життя, то чому б не жити щасливо в цій профдеформованості? 

«Той відсоток юристів, який дійсно обожнює свою професію, постійно розвивається та працює з неймовірно складними й значущими кейсами як для нашої країни, так і за її межами, не може не викликати захоплення та сподівань, що роботи ще довго не замінять таких класних співрозмовників і представників однієї з найбільш інтелектуальних професій», – підкреслила Віра Проценко.

Коментарі

НЕЧАЄВ Юрій Нечаєв, партнер AVELLUM

«Психологічний портрет і набір необхідних навичок судового юриста та трансакційного юриста дещо відрізнятимуться. Як трансакційний юрист я можу описати, яким рисами характеру має бути наділений юрист у цьому напрямку. Насамперед, трансакційний юрист має бути спрямований на результат, мати «can-do» підхід до поставлених завдань, бути «trouble-shooter» (а не «trouble-maker»), думати не як юридичний консультант, а як бізнес-консультант з юридичним бекграундом.

Також клієнти цінують «одноруких» юристів, тобто тих, які не зловживають зворотами «з одного боку так, але з іншого боку інакше». Тобто інколи юрист повинен мати рішучість займати певну позицію навіть тоді, коли вона не на 100% однозначна. Успішний юрист повинен мислити структуровано, щоб вміти виловити суть у суперечливих законах, розмитих інструкціях клієнта та заплутаних поясненнях контрагентів чи колег.

Оскільки до юристів (як і до лікарів) клієнти достатньо часто звертаються вже тоді, коли проблема «перезріла» та її вирішення стало невідкладним, юристу важливо постійно бути на зв’язку з клієнтом, щоб у клієнта не було враження, що він залишився сам на сам зі своєю проблемою. Це питання доступності 24/7 та наявності у юриста сильних комунікативних навичок.

Окрім того, юрист повинен тримати під контролем своє ego та емоції (не сприймати на власний рахунок), адже позитивний результат для клієнта дуже часто вимагає націленості на компроміс та співпрацю (а не на конфронтацію) з контрагентом, навіть якщо контрагент не є найприємнішою і найконструктивнішою у світі людиною. Водночас важливо діяти з почуттям власної гідності та не дозволяти контрагенту (і навіть клієнту) переходити межі дозволеного. Інакше вас не сприйматимуть серйозно у переговорах, що може послабити позиції клієнта».

Проценко Віра Проценко, CEO GOLOVA BOUTIQUE,

кар'єрний консультант, коуч

«Юристи:

1. Багато і складно говорять. У народі кажуть: «Говорить як юрист». Довгі, складні речення, які часто починаються за «здравіє», а закінчуються за «упокій». Іншими словами, тексту так багато, що важко сфокусуватися на тому, що ж тобі насправді хочуть сказати.

2. Шукають «підступ». Часто проявляють недовіру, намагаються побачити якусь змову або підтекст. Звикли не погоджуватися і розпочинати суперечки. Якщо ти «новенький» у цій компанії, доведеться не один день працювати на «заліковку», доки вона не почне працювати на тебе.

3. Все знають. Кажуть, що Бог знає все і тільки юристи знають більше. Вони дійсно дуже скептично ставляться до будь-яких тренінгів, нових знань за межами юриспруденції та завжди «ідеальні» не тільки на першій співбесіді, але й усе своє професійне життя. Принаймні вони в цьому впевнені.

4. Якщо Ви з п’ятого разу не розумієте, що читаєте, це точно написав юрист. Тексти, в яких кожне речення довше ніж попереднє та веде вас в іншому напрямку, вміють писати тільки юристи. Навіть прочитання таких книжок як «Пиши, скорочуй» ніяк не змінює їхній унікальний стиль викладання думок.

5. Багато юристів занадто дипломатичні. Іноді потрібно вміти визнати, що банан – це просто банан. Замість цього ми чуємо відповіді, які підтримують і наших, і ваших».

Заславська Катерина Заславська, директорка київського офісу ILF

«Після майже 10 років роботи в юридичній компанії та рекрутингу юристів, напевно, профдеформація почалася у мене. Неодноразово були ситуації, коли я йду вулицею, боковим зором бачу людину в костюмі з портфелем і в голові лунає: «Точно юрист!». А потім зустрічаю цю людину на юридичному івенті. Також буває спілкуєшся з людиною у неформальних обставинах, а потім через годину дивишся на неї пильно і запитуєш: «Ти випадково не юрист?». Звісно, мене запитують, як я вгадала. Хочеться відповісти: «Тому що я Ванга». Однак все набагато простіше. Юриста завжди можна відрізнити за його розмовою, любов'ю загострювати увагу на деталях, вліпити якесь складне, але розумне слівце. Найімовірніше, ця людина багато говоритиме, з великим задоволенням і захопленням самим собою. У 90% випадків юрист прийде в костюмі або хоча б у піджаку. Нехай це будуть джинси, але піджак або сорочка must. Опис «класичного» юриста можна продовжувати. Однак, на щастя, генерація нових юристів руйнує ці стереотипи. Вони ходять у кедах і кольорових шкарпетках, розуміються в технологіях, говорять зрозуміло і вміють слухати. З'являються вони не стільки завдяки, а всупереч олдскульній системі освіти й традиційному юридичному ринку, але водночас відповідають сучасним викликам і змінюють цей ринок».

Гурін Михайло Гурін, старший юрист EVERLEGAL

- На Вашу думку, що таке профдеформація юриста?

- Загалом, профдеформацією вважається відмінність поведінки окремих людей від поведінки, яка притаманна більшості. Такий же феномен спостерігається серед юристів.

Отже, якщо ми говоримо про юристів, то профдеформація може мати деякі форми. На мою думку, види цієї деформації залежать від стажу роботи людини на посаді юриста. Наприклад, молодий спеціаліст, який вивчав в університеті юридичну науку і йому подобається ця справа, коли випускається з університету, прагне на практиці застосувати всі свої знання, фактично є ідеалістом, який припускає, що в реальному світі все має бути саме так, як йому в університеті розповідали викладачі. Це один вид деформації, коли людина перебуває у такому стані, що вважає світ ідеальним. На жаль, у 100% випадків така людина зіштовхується із суворими реаліями життя.

Надалі з отриманням досвіду можуть відбутися інші види деформації. Наприклад, юристи починають усвідомлювати, що закон не є ідеальним, починають помічати «технологічні отвори» в законодавстві. Це залежить від виховання, внутрішніх ідей людини, а також від того, чи здатна вона у своїй внутрішній діяльності себе обмежити і використовувати свої знання на вимогу клієнта, навіть порушуючи закон.

Як і в будь-якій професії, коли робота пов'язана зі спілкуванням з людьми, професійна деформація може набувати рис втрати інтересу до цієї роботи. Професійна деформація проявляється в тому, що ти починаєш сприймати свого клієнта чи кейс просто як елемент роботи. Таке ставлення може бути результатом або перевантаження, або зневіри у досягненні якихось вагомих результатів, або певних внутрішніх професійних проблем.

- Чи можна говорити, що юристи мають бути наділені певними рисами характеру (тому що в іншому випадку для успіху немає шансу)?

- Я вважаю, що не існує універсальної формули, адже все залежить від характеру людини. Кожен юрист має свою особливу поведінку в різних ситуаціях, саме тому під кожного спеціаліста галузі існують певні вимоги. Якщо це харизматична та активна людина, то вона спрямована на мету, по-своєму ставиться до різноманітних ситуацій та має своє бачення у пошуку рішень. Для більш спокійних та флегматичних людей дуже важливо мати таку рису як опанування своїх емоцій, вміння взяти ситуацію у свої руки та незважаючи на будь-які перешкоди досягти бажаного результату.

Окрім того, я вважаю, що для юриста уважність – це must have риса. Наприклад, якщо взяти загальновідоме прислів’я: «Стратити не можна помилувати», то залежно від розташування коми, кардинально змінюється зміст норм. Від помилки юриста залежить доля клієнта.

Не менш важливим є почуття гумору, адже величезне психологічне навантаження впливає на нормальний ритм життя. Саме почуття гумору допомагає підтримувати баланс життєвої рівноваги.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати