24 December 2019, 13:09

Як юридичній фірмі досягти успіху на регіональному ринку?

Опубліковано в №51-52 (705-706)

Кирило Кролевецький
Кирило Кролевецький «Кролевецький та партнери, АО» керуючий партнер

Коли ми говоримо про регіональний юридичний ринок, насамперед, потрібно визначитися з його особливостями. Сьогодні ринок юридичних послуг у східному регіоні України перебуває в черговій стадії трансформації, що є абсолютно закономірним явищем та відповідає етапності розвитку більш прогресивного та динамічного столичного ринку. З‑поміж основних особливостей необхідно відзначити такі: незначна корпоративна структурованість та наявність великої частки індивідуальних спеціалістів, які надають юридичні послуги; перенасиченість професійними кадрами, що зумовлено наявністю кількох базових юридичних ВНЗ, але водночас відсутність підготовлених спеціалістів за затребуваними ринком напрямками; недостатньо активна маркетингова поведінка учасників ринку.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Вищенаведені особливості значною мірою зумовлюють певні тенденції на регіональному ринку та впливають на його розвиток. Розмірковуючи над питанням щодо успіху будь-якого бізнесу, ми завжди оперуємо категоріями побудови бізнес-структури та постійного вдосконалення бізнес-процесів. Проблема регіонального ринку полягає саме в тому, що на ньому обмаль гравців, які сприймають цю діяльність з позиції бізнесу. Багато хто досі продовжує вести свою діяльність на «ремісничому» рівні. Окремі фахівці або об'єднання фахівців повністю орієнтовані на власні часові професійні ресурси, вони не розбудовують свою діяльність з позиції створення бізнес-структури, налаштування бізнес-процесів, просування на ринку, маркетингового позиціонування тощо. Для того щоб зайняти свою нішу на ринку, потрібно створити інструмент, структуру, яка здатна виконувати відповідні завдання.

Як приклад, можемо навести власну історію становлення на регіональному ринку. Історія компанії АО «Кролевецький та партнери» почалася з усвідомлення проблематики, розуміння того, що потрібно будувати бізнес-структуру. Далі постало питання про підбір команди, розробку системи мотивації для колективу, профілювання за галузями. На регіональному ринку часто спостерігається універсалізація фахівців, тобто люди одночасно займаються різними практиками. Враховуючи значну динаміку зміни законодавства в нашій державі, у них не завжди виходить глибоко занурюватися в ту чи іншу галузь. Тому ми від початку вирішили питання щодо нашої спеціалізації та основних практик. Далі ми визначилися з позиціонуванням на ринку та розробили свій бренд з усіма його складовими. Згодом перейшли до вибудовування системи комунікації з клієнтом.

Звичайно, спочатку наша клієнтська база зростала здебільшого шляхом застосування так званого «теплого кола» контактів, тобто старих напрацювань керуючого партнера та інших членів команди. Однак після подолання певного етапу розвитку, в тому числі в площині піару, наші зусилля почали давати результати. Почали з'являтися клієнти, для яких вирішальним мотивом для звернення до нас була публічна інформація про компанію, а не особисті контакти. Водночас було б некоректно заперечувати той факт, що наша професія будується на особистій довірі між адвокатом та клієнтом. Тому незалежно від того, який був імпульс для звернення клієнта в нашу компанію, існує велика ймовірність втрати клієнта або припинення з ним співпраці, якщо не вдається налагодити довірчі стосунки.

У процесі розвитку компанії, розростання колективу з'явилася логічна потреба зміцнення команди шляхом залучення вузькопрофільних фахівців не тільки в юридичному блоці, але й у сфері маркетингу, піару, комунікацій. Зазвичай залучення таких спеціалістів відбувається або безпосередньо в команду, або на умовах аутсорсингу, залежно від фінансових можливостей компанії та конкретних завдань, які керівник ставить перед фахівцями такого профілю. Що стосується нашої компанії, то ми вирішили тримати такого фахівця безпосередньо в команді, оскільки «штатний» спеціаліст максимально занурений у бізнес-процеси та розуміє загальну стратегію компанії. Він виконує не тільки вузько поставлені завдання, але й здатен генерувати ідеї та пропозиції, що позитивно впливає на остаточний результат.

Важливим чинником підвищення ефективності бізнес-процесів є їх автоматизація. З цією метою ми використовуємо одну з CRM-систем, представлених на ринку України. Це спеціальна CRM-система, розроблена для юрбізу, що дозволяє нам безпечно та якісно автоматизувати функцію контролю у проєктах, оперативно інформувати клієнтів про їх перебіг, планувати та фіксувати будь-які активності (в тому числі маркетингові), автоматизувати документообіг та фінансовий блок. Окрім того, важливим аспектом нашого розвитку стало вироблення стандартів роботи з клієнтами та їх впровадження у повсякденну практику нашої команди. Також велике значення має увага до збереження клієнтської інформації, враховуючи безліч ризиків, присутніх на сучасному ринку.

Таким чином, побудова юридичної компанії як системного бізнесу з усіма притаманними йому елементами та компонентами значною мірою є необхідним кроком для успішного виходу на регіональний ринок. Сьогодні на ринку Північно-Східної України ми спостерігаємо початок активної фази такого структурування і трансформації гравців. Наслідком таких процесів є закономірне зростання конкуренції, але водночас це дає позитивні очікування щодо перспектив розвитку такого ринку.

Проходження логічного шляху еволюції рано чи пізно призведе до кристалізації основних учасників ринку, підвищення цінності бренду для клієнтів та якості послуг, привабливості компанії для молодих юристів, які прагнуть працювати в потужних командах, а також до підвищення цінності юридичних послуг для клієнтів.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати