05 May 2022, 11:13

Як налаштована робота інхаузів під час війни

Анна Трішичева
Анна Трішичева журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

Один із способів підтримки держави у боротьбі з агресором, що увірвався на нашу територію, — якомога швидше відновлення роботи бізнесів та підприємств. Адже робочі місця, сплата податків, забезпечення потреб населення — це великий вклад у перемогу. Про те, як українські бізнеси справляються з труднощами війни та яка роль у цьому їхніх юридичних департаментів, читайте в коментарях інхаузів компаній «Фармак», «Метінвест» та «Рабен Україна»


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Таранчук (1)Дмитро Таранчук, керівник юридичного департаменту, «Фармак»

— Як організована ваша робота в умовах воєнного часу?

— З початку війни «Фармак» ні на день не зупиняв роботу. Випуск необхідних для України ліків наразі є надважливою соціальною функцією, і наша компанія як об’єкт критичної інфраструктури продовжила роботу в умовах воєнного часу.

— Які завдання стоять перед компанією в першу чергу? Які є труднощі та нюанси їх виконання?

— Головним завданням юридичної служби компанії «Фармак» є підтримка всіх ключових юридичних процесів як всередині фірми, так і у взаємодії з партнерами, контрагентами і органами державної влади та місцевого самоврядування. Перш за все, це ведення належної договірної роботи, робота з кредиторською та дебіторською заборгованістю, приведення діяльності компанії у відповідність до вимог законодавства, що діє під час воєнного стану, та захист прав та активів компанії. Нюансами юридичної роботи в період воєнного стану стали збільшення кількості питань у галузі трудового права, законодавства щодо мобілізаційної підготовки та виконання мобілізаційних завдань, питання правового застосування форс-мажорних обставин та юридична робота по недопущенню чи відшкодуванню збитків, завданих воєнними діями держави-агресора.

— Як спілкуєтесь і будуєте роботу з зовнішніми юридичними радниками?

— Наразі компанія «Фармак» в обмеженому обсязі продовжує співпрацю з зовнішніми радниками по проєктах, які розпочалися і не завершилися до початку повномасштабної військової агресії, але зупинила всю роботу з радниками по нових проектах. Зараз усе правове забезпечення бізнесу в Україні і за її межами здійснюється силами власної юридичної служби.

— Як побудована робота всередині департаменту? Які ключові завдання у Вас як його керівника?

— Робота юридичної служби компанії «Фармак» організована у змішаному режимі: частина функцій здійснюються юристами безпосередньо на підприємстві, а інша — віддалено. Але всі необхідні напрями роботи активно супроводжуються, надається вся необхідна правова підтримка бізнесу. Моїм ключовим завданням є правове забезпечення діяльності групи «Фармак» і недопущення порушень чинного законодавства України, особливо в період воєнного стану, а також вжиття всіх невідкладних заходів для недопущення збитків або документування, фіксація та вжиття всіх заходів для можливості подальшого відшкодування завданих збитків внаслідок воєнних дій. Весь колектив юридичної служби повноцінно працює над поставленими завданнями, здійснюючи юридичну підтримку роботи підприємства з випуску необхідних для України ліків. Слава Україні!

Романова (1) Світлана Романова, «Метінвест»

— Як організована ваша робота в умовах воєнного часу?

— Юриспруденція – особлива професія, найбільш затребувана у складні часи. Тому важливо не лише дотримуватись принципу business as usual, але й якомога швидше й ефективніше пристосовуватись до викликів ситуації і потреб клієнта. З першого дня війни юристи групи «Метінвест» не припиняють працювати в режимі 24/7 в умовах наджорстких вимог щодо швидкості і якості професійного сервісу. «Дисципліна і фокус! Фокус і дисципліна!» — ось девіз нашої юридичної служби на час війни. Все підпорядковується цим двом простим вимогам. Незалежно від того, працюють наші юристи дистанційно чи в офісі, вони повинні завжди бути на зв’язку і давати швидкі, зрозумілі й практичні поради внутрішньому клієнту.

— Які завдання стоять перед компанією в першу чергу? Які є труднощі та нюанси їх виконання?

— Сьогодні у підприємств групи 2 основних завдання: продовжувати працювати і допомагати нашій армії і людям. Ми як компанія захищаємо Україну на двох надважливих фронтах — економічному та гуманітарному. Величезні зусилля докладаються для збереження виробництва і продовження роботи там, де це можливо. Водночас не менш важлива і складна робота ведеться по евакуації, розміщенню і гуманітарній допомозі співробітникам наших підприємств і іншому населенню у зоні бойових дій. Усе це потребує чіткої і злагодженої взаємодії всіх метінвестівців — від менеджменту до рядового співробітника, і юристи групи «Метінвест» відіграють у цьому не останню роль.

— Як спілкуєтесь і будуєте роботу з зовнішніми юридичними радниками?

— У цілому правила роботи з зовнішніми юридичними радниками не змінилися. Ми, як і раніше, залучаємо зовнішню допомогу за потреби, переважно з питань іноземного законодавства.

— Як побудована робота всередині департаменту? Які ключові завдання у Вас як його керівника?

— Ми продовжуємо дотримуватись принципу спеціалізації серед наших юристів навіть за часів, коли здається, що «всі повинні займатися всім». Для більшої ефективності відпрацювання нагальних юридичних питань ми сформували окремі групи юристів, які системно працюють зі змінами в законодавстві, з гуманітарними і військовими задачами, питаннями оперативного реагування на втрату контролю над нашими активами, а також над підготовкою стратегії захисту і документуванням завданої нашим підприємствам шкоди. Ці нові напрями роботи зумовили необхідність швидкого переформатування команди і нової пріоритезації професійних зусиль.

У керівника юридичної служби групи «Метінвест», звичайно, багато завдань, але основне я вбачаю, перш за все, у поданні особистого прикладу тим, хто йде за мною, — як юристам, так і не юристам. Прикладу зібраності, витримки, віри, швидкої й ефективної допомоги там, де вона потрібна. В умовах війни об’єднання і організація команди для виконання першочергових завдань як в професійному, так і в психологічному плані — фундамент успіху і запорука нашої неминучої перемоги.

Кравцова (1) Ірина Кравцова, головний юрисконсульт Raben Ukraine

— Як організована ваша робота в умовах воєнного часу?

— 24 лютого став переломним «чорним» днем в українській історії. Війна назавжди змінила життя мільйонів людей. Вона торкнулась усіх аспектів життя кожного з нас, але у першу чергу особистого та професійного. Ніхто з нас ні фізично, ні морально не був готовий до подій, які трапилися та, на жаль, відбуваються й досі. Навіть попри те, що майже всі компанії вели внутрішні наради з приводу можливих воєнних сутичок та розробляли план дій на випадок «якщо…», ніхто не очікував саме таких масштабів бойових дій та ступеню тяжкості воєнних злочинів. Наша компанія — не виняток. Однак ще за часів коронавірусного карантину ми перебудували її організаційну роботу та перевели значну частину працівників на «дистанційку». Звісно, це стосується офісних працівників, оскільки співробітники складу мають виконувати свої трудові обов’язки саме на території складських приміщень. Наразі ми працюємо дистанційно незважаючи на те, знаходимося на території України чи за кордоном. 

— Які завдання стоять перед компанією в першу чергу? Які є труднощі та нюанси їх виконання?

— Ми як логістичний оператор є однією з основних ланок у ланцюжку поставок від виробника до кінцевого споживача. Для нас першочерговим є забезпечення населення товарами першої необхідності. Ми продовжуємо надавати складські послуги та здійснюємо перевезення.

Оскільки інфраструктура України дуже постраждала внаслідок воєнних дій, процес транспортування товарів значно ускладнюється. Потрібно шукати безпечні шляхи та дороги, які відкриті для проїзду та не зруйновані. Є труднощі з пальним. Крім того, у багатьох логістичних та транспортних компаній вилучають вантажні автомобілі та блокують складські приміщення. Це все є перешкодами у роботі, що іноді навіть унеможливлює надання послуг.

— Як спілкуєтесь і будуєте роботу з зовнішніми юридичними радниками?

— Ми продовжуємо плідно співпрацювати з зовнішніми юридичними радниками. Зараз законодавство змінюється надзвичайно швидко, а зовнішні обставини — ще швидше, і все це відбувається в особливий період воєнного стану. Треба оперативно реагувати на події та надавати комплексну юридичну підтримку бізнесу. Тому ми звертаємося за роз’ясненнями до зовнішніх юридичних радників. Радію, що багато юридичних компаній проводять вебінари по законодавчим змінам та практичним питанням. Багато відповідей отримую саме з таких джерел. Такі вебінари також дають уявлення про юридичні питання, які виникають у інших компаній.

— Як побудована робота всередині департаменту? Які ключові завдання у Вас як його керівника?

— Юридична функція у нашій компанії складається з однієї особи. Як юрист продовжую забезпечувати компанію юридичною підтримкою. Змінилась швидкість надання відповідей, оскільки у бізнес-підрозділів немає часу чекати, все має вирішуватися «зараз». Значно збільшилась кількість запитів щодо консультування з нестандартних ситуацій. При цьому кожна ситуація має вирішуватися в індивідуальному порядку. Наразі не існує універсальної відповіді на навіть подібні питання, оскільки кожна ситуація має свої особливості, які значно впливають на юридичну відповідь.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати