22 December 2021, 13:47

ТОП-10 ЮФ з найкращою репутацією на юридичному ринку

Опубліковано в №24 (754)

шкляр Сергій Шкляр, партнер-засновник Arzinger


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


— Що ви вкладаєте у поняття «репутація на юридичному ринку»?

— Репутація — це серйозний актив юридичної фірми, наче знак якості. Фірма з репутацією не займається корупцією, серйозно ставиться до конфлікту інтересів, до конфіденційної інформації. Зазвичай така компанія користується повагою не лише клієнтів, а й колег, і є прикладом для наслідування, так би мовити, законодавцем мод. Невід’ємною складовою життєдіяльності такої фірми є активна участь у різних КСВ-проєктах. Ну і, врешті-решт, проти такої фірми або її співробітників немає кримінальних вироків, судових процесів з незадоволеними клієнтами тощо. На жаль, для багатьох українських юрфірм репутація — пустий звук. Частина колег вважають, що можна вести бізнес, як заманеться, будувати його на суцільній корупції, брати участь у різних оборудках. Потім такі фірми дуже дивуються, коли їх через репутаційні питання не обирають переможцями в тендерах на надання юридичних послуг або відмовляють у членстві в прогресивних бізнес-спільнотах. Репутація напрацьовується роками, і її неможливо відбілити, як брудну сорочку. Хоча дехто з наївних колег думає, шо такі питання можна вирішити зміною бренду або переведенням юристів з однієї корумпованої компанії в іншу.

Плотніков Олександр Плотніков, партнер Arzinger

— Чого хоче клієнт у 2021 р.?

— Глобально вимоги клієнтів до юристів не змінилися, і такі якості, як професіоналізм, досвід, розуміння клієнта та швидкість реакції на його запити, залишаються ключовими. Якщо говорити про топ-сегмент, то це необхідні якості, які будуть вимагатися завжди.

При цьому ряд факторів сучасної реальності, таких як пандемія Covid-19, розвиток технологій комунікації, вимушена зміна моделей спілкування тощо, безперечно, вимагають від юристів нових навичок та якостей. Світ змінюється дуже швидко, і клієнти разом з ним. Вони змінюють підходи до бізнесу, ставлення до навколишнього середовища і наслідків своєї діяльності, погляди на свою роль у суспільстві й відповідальність за його розвиток. І юрист, який хоче утримати клієнта, а тим більше завоювати довіру нового, теж має змінюватись та адаптуватись до нових реалій. Це стосується як так званих soft-skills, так і технічного оснащення.

№24(754)репутація Тому одне з основних очікувань клієнта полягає в тому, що юрист «біжить» з його швидкістю і в тому ж напрямку. З переходом в онлайн персональне спілкування та увага до клієнта стали ще більш важливі. Клієнти дуже цінують, коли юрист їх розуміє. Маю на увазі навіть не просте розуміння їх бізнесу і особливостей окремої галузі — це, знову ж таки, обов’язковий мінімум. Мова йде про розуміння психології клієнта, його очікувань, внутрішньої культури та правил — що він може, а що ні. Розуміючи такі речі, юрист може пропонувати ті рішення, які підходять саме цьому клієнту і саме в цій ситуації.

Ефективність та практичність — яскравий тренд останніх років. Нікому вже не потрібні академічні меморандуми про теоретичні ризики. Клієнт вимагає практичного підходу з реалістичними сценаріями. Ефективність є обов’язковою вимогою як до процесу роботи юристів, так і до результату їх роботи і вартості послуг. Це потребує дуже злагодженої та збалансованої команди.

Ну і, зазираючи в недалеке майбутнє, хочу сказати, що вже не за горами той час, коли для роботи на великі міжнародні та національні компанії юридичним фірмам доведеться доводити, що вони відповідають безлічі формальних критеріїв. Наприклад, вже зараз нікого не дивує, коли при виборі консультанта звертається увага на відповідність вимогам комплаєнсу, AML і diversity. І ряд нових вимог вже на підході.

БатюкОлег Батюк, керуючий партнер київського офісу Dentons

— Як пандемія вплинула на юридичний ринок?

 — Пандемія очевидно не сприяла економічному зростанню та підвищенню рівня інвестицій. А на її початковому етапі ми спостерігали помітне зростання вимог до лідерства та управління.

— Що Ви вкладаєте в поняття «репутація на юридичному ринку»?

— Репутація на юридичному ринку — це досить просто: бездоганна якість, підтверджена роками, виконання обіцянок перед клієнтами і, звичайно, corruption-free підхід до ведення бізнесу. Головними викликами для українського юридичного бізнесу в поточному році, на мою думку, є відсутність економічного зростання, на жаль, посилена зниженням інвестиційної привабливості України. Іншими негативними трендами є так зване great resignation, а також fee-pressure.

— Які 5 НЕ в роботі з клієнтами можете відзначити?

  • Не порушувати дедлайни, а якщо через певні обставини це стає неможливо, відразу повідомити про це клієнту;
  • не виставляти рахунок, який клієнт не очікує отримати;
  • не давати абстрактних відповідей, особливо на чітко поставлені запитання;
  • не нехтувати інтересами клієнта, в першу чергу намагатися зрозуміти бізнес клієнта та його головну мету;
  • не давати обіцянок, які неможливо виконати.

— Які найбільш затребувані практики та чому?

— Якщо говорити про найбільш затребувані практики в юридичному бізнесі на сьогоднішній день, то я б обов’язково виділив арбітраж та судову практику, в першу чергу, тому, що в складний економічний період помітно зростає кількість спорів, і це логічно. Важливою є сфера «зеленої енергетики», що можна пояснити глобальними тенденціями та викликами. Не менш важливими є практики інтелектуальної власності та інформаційних технологій (IP&IT). Саме цей напрям залишається особливо затребуваним, адже розвивається надзвичайно швидкими темпами. M&A — ще одна практика, яка займає суттєве місце в юридичному бізнесі, особливо в періоди економічної нестабільності, коли оцінки бізнесу виглядають більш привабливо. Податкова сфера зазнає постійних змін та вимагає від компаній бути в курсі подій в non-stop режимі. Крім того, варто пам’ятати про неминучу відміну податкового мораторію. Ще один напрям — фармацевтична практика (з очевидних причин), а також комплаєнс та антимонопольне право. Україні ще багато що в цьому напрямку варто зробити та змінити.

— Яких навичок чекають від юриста?

— Навички, яких чекають від юриста: знання законодавства, знання кращих практик (best practice) в галузі та на ринку, бездоганне володіння декількома іноземними мовами, володіння знаннями та навичками в IT і, звичайно, скромність (жартую).

radchenko_vitaliy_online(30356835_1) Віталій Радченко, партнер CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang Ukraine

— Що Ви вкладаєте в поняття репутації на юридичному ринку?

— Якщо говорити про певне абстрактне визначення, то репутація — це певна оцінка організації групою респондентів на підставі визначених критеріїв. Тож напевне, репутація може мати різні площини — серед клієнтів, серед колег-юристів на ринку України, серед юристів самої фірми чи потенційних пошукачів позиції юриста. Будь-яка з цих площин важлива для CMS, тому ми приділяємо відносинам з нашими клієнтами, колегами, власними юристами та потенційними працівниками дуже багато уваги. Щодо критеріїв, де ми хочемо бачити себе серед лідерів ринку в плані репутації, — це, звичайно, високий професіоналізм, глибоке знання права України та все частіше англійського права, міжнародні стандарти роботи та супроводу проєктів і транзакцій, секторальність знань та досвіду, комерційність порад, прозорість, доброчесність, соціальна відповідальність.

— Які бачите топ-3 виклики для юрбізнесу у 2021 р.?

— На мою думку, це були:

  • необхідність пристосування роботи офісу, юристів та всіх систем до віддаленого режиму. На відміну від багатьох українських юридичних фірм, наш підхід до роботи з офісу для юристів залишається дуже гнучким, тобто на розсуд та зручність самих юристів;
  • з введенням локдаунів, обмежень на пересування юрфірми та партнери часто мали докорінним чином змінювати підходи до фінансового та бюджетного планування, підготовки до різних сценаріїв розвитку ситуації з Covid. А також до того, як вони знаходять та генерують роботу та проєкти. CMS на глобальному рівні, в Європі та в Україні здійснила заходи, які дозволили не звільняти працівників, а зберегти та підтримати їх у складні Covid-часи. Знову ж таки, цим ми вирізнялися від багатьох інших компаній на українському юрринку;
  • у нашому випадку, напевне, найбільш складним викликом були організація безлічі заходів для забезпечення фізичного та ментального здоров’я юристів, зручності їх роботи з дому, проведення тренінгів, підтримка командної моралі та залученості, регулярного спілкування з працівниками та комунікації напрямків та стратегії фірми в плані роботи в Covid-ні часи.

— 5 НЕ в роботі з клієнтами.

  1. Не барися з відповіддю на електронний лист клієнта. Підтвердження отримання листа має бути надане якомога швидше протягом наступних бізнес-годин.
  2. Не надсилай клієнту сухі та безпорадні юридичні висновки, намагайся підготувати рекомендації, аби клієнт розумів, що і як він має вчинити або не вчиняти.
  3. Не намагайся зробити фізично неможливе — це матиме негативні наслідки для якості роботи та команди.
  4.  Не відкладай складну розмову з клієнтом на останній день.
  5. Не чекай кінця транзакції, аби поінформувати клієнта про поточний стан бюджету роботи. Не надсилай інвойс через 1–2 місяці після закриття транзакції.

— Назвіть 7 найбільш затребуваних практик та причини їх популярності.

1) M&A. Криза — чудовий час для придбання активів, які подешевшали. Крім того, оскільки деякі світові економіки-лідери до певного моменту в 2021 р. вийшли на докризові показники, а багато міжнародних компаній відклали свої скриньки коштів на придбання нових бізнесів (warchests) до часів стабілізації ситуації з Covid, бо дійшли точки кипіння, ми бачимо дуже значну активізацію кросс-бордер M&A у другій половині 2021 р. Також значно активізувалось придбання активів чи бізнесів суто українськими компаніями або підприємцями; 2) Lifesciences/Pharma — глобальні причини очевидні; 3) IT/Telecoms/Software — згідно того, що ми зазначили вище з приводу M&A, спостерігається похідний бум на придбання IT/Telecom/ Software компаній; 4) енергетика — в Україні вона завжди генерує роботу; 5) інфраструктура (порти, будівництво доріг, логістичних об’єктів, торгових центрів тощо) — своїм ростом завдячують уряду та агропромисловому комплексу; 6) інтелектуальна власність — так само завжди актуальна галузь, як і енергетика; 7) судові спори — на жаль, частіше за все причина тому — державні органи України.

— Чого хоче клієнт у 2021 р.?

  • ESG;
  • diversity;
  • вміння, знання та досвіду в проєктному менеджменті з застосуванням IT/Software рішень;
  • надзвичайної ефективності, в т.ч. завдяки IT-інноваціям та застосункам;
  • знання сектору клієнта;
  • доданої вартості від ЮФ та комерційності юридичних радників;
  • проактивності та допомоги у пошуках потенційних проєктів.

— Як пандемія вплинула на юрринок?

За нашими спостереженнями, в плані росту та динаміки юрфірм в 2021 році – можна напевне говорити про повернення великих ЮФ до докризових рівнів. Закриття 2021 календарного року дуже активне в плані обсягів юридичної роботи та кількості проектів у великих юридичних фірмах.

Звісно будь-яка криза призводить до збільшення конкуренції. Ми бачимо, що за деякі проекти місцеві юридичні фірми конкурують значним зниженням погодинних ставок або бюджетів. Нажаль, чи на щастя, наразі ми маємо дуже багато транзакційної роботи – тож розуміючи, що ми маємо обов’язок завжди діяти в інтересах клієнтів, ми радше заздалегідь та чесно повідомимо їм, що ми не зможемо гарантувати якість роботи через неможливість залучення старшого юридичного персоналу у комплексний складний проект, через занизькі ставки чи бюджети. Ми не йдемо на компроміси щодо якості нашої роботи. Щось схоже на слоган одного з німецьких автовиробників – the best or nothing.

На наше переконання фінансові, економічні або ж глобальні (як-то COVID) кризи це дійсно каталізатори структурних змін на багатьох ринках – в тому числі і юридичному. Нам здається, що під час COVID кризи – юридичні фірми в Україні продовжили тренд до консолідації та злиття.

Дещо новим для ринку України, але вже не новим для світу та CMS  – був запит від міжнародних клієнтів на те, які ESG/sustainability заходи та політики має юридична фірма. Не кажучи вже про diversity/inclusionна що клієнти звертали увагу вже давно.

Olga Belyakova_ONLINE 1(30436529_1) Ольга Бєлякова, партнер CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang Ukraine

— Яких навичок чекають від юриста?

— Від юриста чекають, у першу чергу, бізнес-орієнтованості. Вже давно пройшли ті часи, коли юристи могли дозволити собі формальний підхід до рекомендацій або консультацій, які вони надають. Юрист має бачити проблему на 360 градусів, враховувати нюанси та перспективи конкретного клієнта та його сектору та, найголовніше, надавати практичні поради, які базуватимуться на усьому переліченому, а не тільки на тому, що говорить закон. По-друге, клієнтам наразі потрібні прагматизм та чіткість. Іноді варто просто відповісти чітке «так, ви можете це робити» на питання клієнта, і це буде оцінено вище, ніж довгі меморандуми. Вашу пораду мають розуміти з першого разу. По-третє, від юристів очікують адекватної оцінки ризиків. Тут важливо брати до уваги все наведене вище і не лякати клієнта теоретичними наслідками, які не мають нічого спільного з реальністю. Не варто і видавати клієнтові «набір» усіх можливих ризиків і перекладати усю відповідальність за прийняття рішення на нього. Клієнт високо цінує вміння і готовність юристів розділити цю відповідальність з ним.

№24(754)розвиток ринку

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати