21 April 2020, 15:02

Точка неповернення, або що чекає юридичний бізнес після карантину

Світ змінюється, економіка зазнає трансформацій, бізнес налаштовується на нову хвилю – посткарантин.fm. Що буде з юридичним бізнесом, який напряму залежить від трьох вищезазначених чинників? Якщо поглянути на світовий досвід, спостерігаємо позбавлення юристів бонусів, скорочення зарплат та навіть звільнення. Це тимчасові заходи заради виживання у кризовий період чи об’єктивна реальність, що за традицією скоро дійде до України? Спробуємо розібратися, які ми маємо точки відліку та як юрбізнес планує продовжувати роботу після виходу з карантину.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


За словами керуючого партнера Integrites Олексія Феліва, вихід з карантину буде поступовим. «Коли бізнес повернеться до роботи в офіси, у країні ще буде подовжено багато обмежень. Це потрібно враховувати, щоб приймати ефективні управлінські рішення, – підкреслив пан Фелів. – Плануючи перші кроки виходу команди INTEGRITES до роботи, ми піклуємося про безпеку та здоров’я наших працівників. Це включатиме забезпечення і співробітників, і відвідувачів засобами персонального захисту – масками, рукавичками та дезінфекторами. Ми продовжимо проводити щоденну дезінфекцію всього офісу та робочих поверхонь».

Незважаючи на те, що більшість юридичних фірм перейшли на віддалений режим роботи, деякі все ж таки  вирішили не переходити до повноцінного формату хоум-офісу. Тому їм не доведеться проводити вихід з карантину. «Не бачу складності повернення з дистанційного формату роботи. У нас в компанії юристи не пішли на «дистанційку». Віддалено працює support-служба, BD-департамент і деякі помічники. Тому нам достатньо легко буде відновлювати свою роботу. Ми з нетерпінням чекаємо на повернення наших колег, щоб отримати максимальну ефективність і синергію нашої спільної праці в інтересах наших клієнтів», – зазначив у коментарі для «ЮГ» партнер VB Partners Денис Бугай.

Також не перейшла на «дистанційку» команда ЮФ «Ілляшев та Партнери». «Наша компанія прийняла рішення не переходити на дистанційний режим роботи з початком карантину, ми продовжуємо роботу в офісах. Однак ми готові до можливого погіршення епідеміологічної ситуації та введення додаткових обмежень. У будь-який момент ми зможемо перейти на віддалений режим роботи», – прокоментував керуючий партнер компанії Михайло Ілляшев.

Які «костИ» будуть порізані?

Досвід попередніх криз демонструє, що першими «пунктами» на урізання бюджетів є піар/маркетинг та інші активності з просування бізнесу, а також співробітники (скорочення бонусів, премій, зменшення зарплат, звільнення). Наразі немає однозначних коментарів щодо другого пункту, адже це можуть бути й тимчасові заходи через розмите баченням термінів завершення карантину та ситуації в економіці. Відомо лише про переведення на неповний робочий день/тиждень в окремих компаніях, перегляд бонусних програм тощо. Про масові звільнення людей та закриття практик немає інформації, ніхто не поспішає робити різких рухів. Хто знає, можливо, ситуація буде не такою плачевною, як можна подумати. Тоді доведеться знову набирати людей, а це на конкурентному ринку – суттєвий виклик. Наприклад, за словами Олексія Феліва, в Integrites не скорочували зарплати, не звільняли людей та залишили медичне страхування.

Що стосується промо-активностей, вердикт однозначний – скороченню бути. Хоча, знову ж таки, куди та скільки – ніхто однозначно не знає. «Прогнозую, що юридичні конференції або клієнтські семінари підуть в онлайн, хоча в перші місяці може бути тимчасовий сплеск живих зустрічей як якийсь хайп», – прокоментував співкеруючий партнер AVELLUM Микола Стеценко.

Денис Бугай вважає, що витрати на маркетинг стануть більш розумними та обґрунтованими: «Юридичні фірми шукатимуть нові формати комунікації з потенційними клієнтами та просування своїх послуг і брендів на ринку та в бізнес-середовищі». Загалом, на думку юриста, грошей у сфері просування буде менше.

Гроші, практики та гроші у практиках

Звісно, ми не змогли не запитати про комунікації з клієнтами: долі ставок, можливість знижок та в яких сферах буде найбільше запитів. За словами Дениса Бугая, клієнти будуть ще більше економити та вирішувати максимальну кількість проблем силами своїх юрдепартаментів. Олексій Фелів запевняє, що його компанія не планує змінювати ставки для клієнтів (але будуть гнучкими до випадків, коли клієнтам потрібна допомога).

Стосовно практики та індустрій можемо говорити, що для юристів буде робота, але вона матиме дещо «перерозподілений» вигляд. Експерти зазначають про зростання практики трудового права, підвищення актуальності банкрутства, WCC. Через падіння економіки, на думку Миколи Стеценка, розпочнеться період реструктуризацій та кризового M&A.

За словами Тімура Бондарєва, керуючого партнера Arzinger, відкриттям стала активізація рейдерських захоплень: «Це пов’язано зі спробами рейдерів скористатися ситуацією з незвичною роботою судів та державних органів в умовах карантину». Юрист припускає, що з часом ми можемо побачити ще більшу рейдерську активність. Особливий інтерес рейдерів спостерігається до земельних активів, у зв’язку із запланованим відкриттям ринку сільськогосподарської землі.

Олексій Фелів зазначає, що його юрфірма орієнтуватиметься на надання комплексних рішень компаніям щодо оптимального виходу з карантину. Михайло Ілляшев підкреслив, що клієнти не квапляться розпочинати нові судові процеси, оскільки відсутнє розуміння подальшого функціонування судової системи.

Футурологія – наука цікава, але невдячна. Навіть у «середньостатистичну» кризу важко спрогнозувати можливі обсяги втрат та намітити сильні сторони, на яких варто зробити акцент. Однак цьогорічна ситуація незвичайна тим, що складно спрогнозувати точку відліку – завершення карантину. Михайло Ілляшев вважає, що від цього багато чого залежить: «За моїми прогнозами, якщо карантин закінчиться у травні, то ми ще зможемо побачити звичний нам ринок юридичних послуг. Якщо він триватиме до липня, то юридичний ринок буде інакшим». Чекаємо…

Коментарі:

БугайДенис Бугай, партнер VB PARTNERS

«Що змінилося та може змінитися в аспекті:

• Популярності та перспектив практик/індустрій

Карантин не призведе до яких-небудь значних змін. Однак криза, яка рухається за ним, матиме суттєвий вплив на юридичний ринок. Нові практики не з'являться, а деякі практики підвищать свою актуальність – банкрутство, White-collar crimе, вирішення спорів, частково податкова практика. Також буде популярною практика, пов'язана з банками, оскільки велика кількість клієнтів оголосять дефолт. Банкам знадобиться послуга щодо роботи з проблемними активами.

Впевнений, що держава посилить податковий тиск з метою поповнення скарбниці, яка зараз фактично порожня. Поповнювати її будуть шляхом тиску на бізнес і збільшення податкових зборів. Важко буде таким практикам як нерухомість і будівництво, M&A, корпоративне право.

Я не вірю в інвестиційну активність найближчим часом. Західний інвестор серйозно постраждав у своїх рідних юрисдикціях. Перед тим як інвестувати в Україну, він спочатку вирішить свої локальні проблеми. Можливо, через рік буде певний інвестиційний бум, оскільки в Україні значно подешевшають активи. Частина буде продаватися з процедури банкрутства.

• Просування юрпослуг

Звісно, маркетингова активність юридичних компаній знизиться. Насамперед, маркетингові та BD-бюджети будуть значно урізані. Це підтверджують партнери в особистих бесідах. Такі витрати стануть більш розумними та обґрунтованими. Юридичні фірми шукатимуть нові формати комунікації з потенційними клієнтами та просування своїх послуг і брендів як на ринку, так і серед бізнес-середовища. Ще раз підкреслю – грошей в маркетингу буде значно менше. Передусім, це позначиться на конференц-хаусах і бізнес-виданнях, які «заточені» під юристів.

• Грошей/ставок юридичних компаній

Поведінка клієнтів у цей кризовий період залежатиме від ситуації на ринку та безпосередньо в їхньому бізнесі. Мої очікування – ситуація погіршитися, компанії намагатимуться більше зробити роботу своїми внутрішніми силами без залучення юристів на аутсорсинг. Що стосується поточних і майбутніх проектів, то клієнти намагатимуться знизити свої витрати на зовнішніх юристів, вестимуть переговори про фікс, проситимуть знижки, маніпулюватимуть і наводитимуть приклади компаній, які будуть готові на поганому ринку дуже дешево робити роботу».

БондарєіТімур Бондарєв, керуючий партнер Arzinger

«Роль керуючого партнера ЮФ

Роль лідера є дуже важливою на будь-якому етапі розвитку компанії. Вона менш помітна і дуже часто знецінюється в часи економічного буму та беззаперечно є основою успіху компанії в часи кризи. Саме зараз роль керуючого партнера юридичної фірми є ключовою, особливо коли йдеться про великі партнерства і потрібно швидко скоординувати роботу в нових умовах, налаштувати роботу фірми на новий лад, адаптуватися під нові реалії.

Специфіка та відмінність роботи юридичної фірми від іншого бізнесу полягає в тому, що кожен партнер має власний бізнес-кейс та в певному сенсі є незалежним гравцем, адже кожна практика та індустрія має достатньо велику автономію. В цьому полягає велика сила та конкурентна перевага, яка також одночасно є «ахіллесовою п’ятою» юридичного бізнесу, оскільки практика знає випадки, коли деякі партнери загравалися в автономію та створювали неабиякі проблеми для партнерства. Звичайно, всі партнери об’єднані однією стратегією, цінностями та корпоративною культурою, вони повинні координувати свої зусилля на ринку задля більш ефективної та якісної роботи. Однак досвід показує, що багато уваги слід приділяти саме питанням координації роботи партнерів.

Саме тому роль керуючого партнера в кризу полягає в тому, щоб своєчасно (в ідеалі – ще до того, як криза почала «маячити» на горизонті) прийняти відповідні рішення, скоординувати команду партнерів та промодерувати процес реструктуризації фірми з метою оптимізації бюджетів, визначення нових напрямків та продуктів, впевнитися в тому, що відповідна корпоративна комунікація відбувається якісно та своєчасно, що всі стейкхолдери чітко розуміють свою роль в новій системі координат. При цьому керуючий партнер повинен вміти залишатися над усіма процесами, бути візіонером та завжди зберігати «незамилений» helicopter view, щоб не втратити контроль над ситуацією та не загубитися в операційній роботі.

Корпоративна комунікація відіграє особливо важливу роль в умовах карантину, оскільки зникає звичний регулярний персональний контакт між співробітниками. Тому роль менеджменту полягає в тому, щоб дуже швидко показати та заохочувати нові стандарти комунікації за допомогою різних онлайн каналів зв’язку, а також забезпечувати дуже якісну багатосторонню комунікацію, щоб команда зрозуміла, що про неї не забули, а клієнти не відчули змін в роботі компанії.

Зростання популярності/занепад певних практик

Враховуючи досвід попередніх криз, ми бачимо, що значний попит, особливо на початку кризи, матиме трудове право, адже ми вже відчуваємо збільшення кількості запитів щодо оптимізації персоналу в компаніях різних секторів бізнесу. В цьому аспекті дуже важливою є експертиза в частині роботи з профспілками, які активізуються під час кризи. З великим здивуванням цього разу ми побачили більш агресивно налаштовані та професійно-підкуті нещодавно створені профспілки, які проявилися вже в перший карантинний тиждень.

Багато роботи ми вже бачимо у сфері оптимізації орендних відносин та реструктуризації орендних договорів. Цей напрямок, очікувано, в найближчі місяці надалі розвиватиметься. Звичайні кризові спеціалізації (наприклад, судова практика, фінансова реструктуризація та банкрутство), вочевидь, відчуватимуть найбільший попит протягом найближчих місяців.

Ми вже відчули величезний попит на експертизу у сфері антимонопольного права. АМКУ уважно спостерігає за «звичайними підозрюваними»: ритейлом, фармацевтикою, ринком паливних матеріалів, енергетикою, комунальними послугами тощо. Ми очікуємо подальшу підвищену увагу відомства саме в цих секторах.

Враховуючи, що протягом останнього місяця велика кількість роботи перейшла в онлайн-режим, ми побачили суттєве зростання попиту у сфері захисту персональних даних. Вірогідно, ця сфера впевнено зростатиме й надалі, зважаючи на поступовий перехід бізнесу у віртуальний режим».

СтеценкоМикола Стеценко, співкеруючий партнер AVELLUM

«Після виходу з карантину багато чого зміниться. Що стосується бізнесу, нас чекає жорстке падіння економіки, а отже, розпочнеться період реструктуризацій та кризового M&A, потім піде банкрутство компаній та суперечки з кредиторами.

Щодо просування послуг прогнозую, що юридичні конференції або клієнтські семінари підуть в онлайн, хоча в перші місяці може бути тимчасовий сплеск живих зустрічей як якийсь хайп.

До того ж, завдяки онлайн-життю, фірми зможуть ще більше спілкуватися з клієнтської аудиторією безпосередньо (через вебінари), без посередників у вигляді друкованих або електронних ЗМІ.

Я вважаю, що керуючий партнер повинен бути готовим приділяти увагу розбудові внутрішніх процесів, оскільки життя та робота в онлайн під час карантину прищеплює нові звички як співробітникам, так і клієнтам».

ИльяшевМихайло Ілляшев, адвокат, керуючий партнер ЮФ «Ілляшев та Партнери»

«Масштабний карантин, який призвів до замороження цілих галузей економіки, кинув виклик українському юридичному бізнесу та загалом усій світовій спільноті. Україна раніше зіштовхувалася з різними кризами, але сьогоднішня ситуація є екстраординарною як за розмахом, так і за тривалістю – вже минув місяць, як країна завмерла.

Збереження колективу, завантаження, забезпечення безперебійної роботи компанії, підготовка до подальшого розвитку подій та спроба їх передбачити – ці складні завдання одночасно постали перед керівниками юридичних фірм. Цей перелік не є вичерпним. Кожному довелося розставити пріоритети у вирішенні цих завдань.

Окремо слід зазначити про суперечливу позицію державної та місцевої влади, яка не сприяла вирішенню цих питань, оскільки були відсутні чіткі плани та орієнтири. Поряд з логічними заходами (дезінфекція приміщень, ізоляція хворих) були також здійснені кроки, які давали бізнесу хибні сигнали (наприклад, строки закінчення карантину).

Масштаби сьогоднішньої кризи нам ще доведеться оцінити після закінчення карантину, але вже зрозуміло, що вплив буде значним: зменшилася кількість проектів, які супроводжували юристи, значну кількість судових процесів перенесено на невизначений строк. Клієнти не квапляться розпочинати нові судові процеси, оскільки відсутнє розуміння подальшого функціонування судової системи. Натомість з’явився прошарок робіт, пов’язаних саме з карантином та правовим регулюванням діяльності компаній в умовах пандемії. Це питання трудового права (звільнення працівників, перехід на дистанційну роботу, вивід підприємства з простою), питання заборони або обмеженої роботи цілих галузей (ресторанний бізнес, транспорт).

Тісний зв'язок між попитом на юридичні послуги та процесами, які відбуваються в суспільстві, завжди простежувався. Сьогодення не є винятком. Після спаду завжди йде підйом. Головне, щоб спад не тривав дуже довго. За моїми прогнозами, якщо карантин закінчиться у травні, то ми ще зможемо побачити звичний нам ринок юридичних послуг. Якщо ж він триватиме до липня, то юридичний ринок буде інакшим – не відомо яким, але точно не таким, як був до карантину».

FelivОлексій Фелів, керуючий партнер, INTEGRITES

«Ми навчилися організовувати роботу, приймати рішення та вести комунікації з клієнтами онлайн. Ми довели, що можемо бути ефективними, працюючи дистанційно. Водночас ми розуміємо, що не всі працівники повернуться в офіс одразу після послаблення карантину. Якщо не працюватиме громадський транспорт, деякі співробітники не зможуть безпечно дістатися до офісу, вони продовжать працювати дистанційно. Також ми подбаємо про тих членів команди, яким не буде з ким залишити дитину, якщо садочки та навчальні заклади будуть закриті. Я вважаю, що ми знайдемо оптимальне співвідношення онлайн та оффлайн комунікацій з колегами.

Що стосується клієнтів, то ми орієнтуємося на тенденції виходу з карантину у світі, адже більшість наших клієнтів – це іноземні компанії. Зараз деякі країни (наприклад, Німеччина) почали послаблювати карантинні заходи. Насамперед, ми будемо концентруватися на допомозі тим клієнтам, які повертатимуться до повноцінної роботи та проектів. Щодо українських компаній, то ми також стежитимемо за потребами ринку та надаватимемо комплексні рішення компаніям щодо оптимального виходу з карантину. Це будуть питання, що стосуються податків, оренди, судів, трудового права та оптимізації бізнес-процесів.

Ми не плануємо змінювати ставки для клієнтів, водночас будемо гнучкими до тих випадків, коли клієнту потрібна буде наша допомога. Плануємо активно займатися BD та повертатися до темпу роботи, який був до карантину. Ми адаптували бюджет фірми до сьогоднішніх реалій, відмовившись від коштовних заходів та ініціатив. Ми відмовилися від послуг підрядників та максимально скоротили витрати, які не пов’язані з персоналом. Всі поставилися з розумінням до таких вимушених заходів. Важливо, що в цей непростий час ми не скорочували штат працівників, не знижували зарплату та залишили медичне страхування».

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати