28 September 2020, 16:59

Сім кіл пекла у пошуках власника веб-сайту

Юлія Габрук
Юлія Габрук адвокат, адвокатське бюро «Юлії Габрук»

Ми живемо у світі інформації. Інформація як товар, як захист чи озброєння, інформація як кредит довіри. Разом з тим, правду складно виявити, а після публікації фейку складно виправдатися. Маніпуляції, вигадки та брехня в мережі стали поширеним явищем. Тому ті, хто постраждав від горе-інформаторів, дедалі частіше захищають свої права в суді.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Перше, що потрібно зробити у такому випадку, - ідентифікувати особу кривдника. Ця стаття присвячена темі пошуку власника веб-сайту як початкового етапу судового захисту честі та гідності особи.

Відповідальні за розміщення та поширення інформації на веб-сайті

Відповідно до п. 12 постанови пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про захист гідності та честі фізичної особи, а також ділової репутації фізичної та юридичної особи» №1 від 27 лютого 2009 р., належними відповідачами у разі поширення оспорюваної інформації в мережі Інтернет є автор відповідного інформаційного матеріалу та власник веб-сайту, особи яких позивач повинен установити та зазначити в позовній заяві.

Зазвичай про автора тексту відомі лише прізвище та ім’я, що зазначені під матеріалом. Часом і вони не ідентифікують особу, оскільки можуть бути псевдонімом автора. В силу вимог процесуального законодавства, а саме тих, що визначають зміст позовної заяви (ст. 175 Цивільного процесуального кодексу України), такої інформації про автора недостатньо для зазначення його як відповідача.

Тож якщо автор поширеної інформації невідомий, або його особу та/чи місце проживання (місцезнаходження) встановити неможливо, відповідно до позиції, відображеної у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12 листопада 2019 р. у справі №904/4494/18, належним відповідачем є власник веб-сайту, на якому розміщено зазначений інформаційний матеріал, оскільки саме він створив технологічну можливість та умови для поширення недостовірної інформації.

Хто є власником веб-сайту та як його встановити

I. Власник веб-сайту - суб’єкт господарювання

Якщо власник веб-сайту - суб’єкт господарювання, інформація про нього, згідно з вимогами Закону України «Про авторське право і суміжні права», зазначається безпосередньо на сайті або в базі WHOIS. WHOIS - це база даних, де ви можете знайти список зареєстрованих доменів.

Відповідно до ч. 11 ст. 52-1 Закону України «Про авторське право і суміжні права», власники веб-сайтів та постачальники послуг хостингу, які є суб’єктами господарювання, зобов’язані розміщувати у вільному доступі на власних веб-сайтах та/або в публічних базах даних записів про доменні імена (WHOIS) про себе таку достовірну інформацію:

ü  повне ім’я або найменування власника веб-сайту та постачальника послуг хостингу;

ü  повну адресу місця проживання або місцезнаходження власника веб-сайту та постачальника послуг хостингу;

ü  контактну інформацію власника веб-сайту та постачальника послуг хостингу, в т.ч. адресу електронної пошти, та номер телефону, за якими з ними можна оперативно зв’язатися.

Тому варто промоніторити сайт та перевірити дані сервісу WHOIS на предмет розміщення там інформації про власника сайту - суб’єкта господарювання. До речі, запит на WHOIS безкоштовний.

 II. Власник веб-сайту - фізична особа

Якщо власником веб-сайту є фізична особа, кроків для її пошуку слід вчинити набагато більше. Відповідно до абз. 2 ч. 11 ст. 52-1 Закону України «Про авторське право і суміжні права», фізичні особи, які не є суб’єктами господарювання, розміщують у вільному доступі на веб-сайтах, власниками яких вони є, або в публічних базах даних записів про доменні імена (WHOIS) лише контактну інформацію власника веб-сайту (адресу електронної пошти та номер телефону). Такої інформації недостатньо, щоб звернутися до цієї особи з відповідним позовом, тому слід вчиняти додаткові дії для встановлення власника веб-сайту-фізичної особи, зокрема:

ü  Звертатися в ДП «Центр компетенції адресного простору мережі Інтернет» консорціуму «Український центр підтримки номерів і адрес» (що є адміністратором системи реєстрації та обліку доменних назв та адрес українського сегменту мережі Інтернет). У Центрі компетенції за встановлену плату можна отримати довідку з відомостями про власника веб-сайту або інформацією про його встановлення. У випадку, якщо власника встановлено, у вас є можливість звертатися до цієї особи з відповідним позовом. Проте ви маєте бути готові, що іноді у довідці Центру компетенції зазначається, що власника веб-сайту встановити не вдалося. Часто це зумовлено тим, що реєстратори сайтів не відповідають на запити Центру. Це не означає, що справа завершена, а лише свідчить про необхідність вчинення додаткових дій.

Паралельно із замовленням довідки варто також замовити в Центрі компетенції послугу з проведення фіксації та дослідження змісту веб-сторінки у мережі Інтернет з видачею експертного висновку. Фіксація змісту сторінки знадобиться для підтвердження змісту та дати публікації, якщо вона потім буде видалена чи редагована.

ü  Збирати докази, надсилаючи адвокатські запити до компанії-реєстратора веб-сайту та компанії-надавача послуг хостингу (дані про ці компанії зазначаються в довідці Центру компетенції та можуть бути зазначені на ресурсі WHOIS) з вимогою надати інформацію та документи про особу реєстранта та отримувача послуг хостингу. Є ризик, що ці компанії теж не нададуть відповіді, тим самим порушуючи закон (ч. 3 ст. 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»), тому слід вчиняти наступний крок.

ü  Звертатися до суду з заявою про забезпечення доказів шляхом їх витребування до подачі позову (в порядку ст. 84, 116-118 Цивільного процесуального кодексу України). Витребувати інформацію/документи слід у реєстратора сайту та надавача послуг хостингу, або хоча б в одного з них залежно від обставин справи…

Чи можна обминути вчинення попередніх дій, зекономити час і відразу йти в суд? Відповідь знаходиться в п. 4 ч. 2 ст. 84 Цивільного процесуального кодексу України, відповідно до якого в заяві слід зазначити вжиті особою заходи для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів та /або причини неможливості самостійного отримання цього доказу.

Врешті-решт, після витраченого часу, помноженого на збирання доказів, ми отримуємо дані про власника веб-сайту. Тепер виникає можливість звертатися до відповідної особи з позовом та захищати честь та гідність особи в суді.

Хто є власником веб-сайту та як його встановити

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про авторське право і суміжні права», за відсутності доказів іншого власником веб-сайту вважається реєстрант відповідного доменного імені, за яким здійснюється доступ до веб-сайту, і/або отримувач послуг хостингу. Тобто на першому етапі захисту честі та гідності особи слід дізнатися, хто є реєстрантом сайту та хто отримує послуги хостингу (або хоча б щось одне з двох).

Власниками веб-сайту, згідно з чинним законодавством України, можуть бути:

ü  фізичні особи та

ü  суб’єкти господарювання (фізичні особи-підприємці чи юридичні особи).

Залежно від статусу власника варіюється план дій по встановленню його особи. Розглянемо обидві ситуації, коли власником веб-сайту є фізична особа, а коли — суб’єкт господарювання.

 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати