03 April 2024, 13:37

Партнери юридичних компаній про 2024 рік

Опубліковано в Вибір клієнта. ТОП-100 юристів України - 2023

1 Олексій ДІДКОВСЬКИЙ, співкеруючий партнер Asters
— Пріоритети минулих років — вистояти й адаптуватися. Як би ви охарактеризували 2024-й?
— Юридичний, як і інший український бізнес, вистояв та адаптувався до роботи під час війни. Ключові гравці продовжують працювати, попри виклики війни, не очікуючи, що стане легше. На жаль, війна та пов’язані з нею виклики з нами надовго, тому ми маємо планувати життя, бізнес і майбутнє з цим розумінням. Прогнози — справа невдячна. Навіть світові гуру політики, історії та бізнесу не можуть спрогнозувати достеменно, бо розвиток подій залежить від багатьох факторів.

Звичайно, можна виділити оптимістичний та реалістичний сценарії, але єдиний можливий — перемога України. Незалежно від сценарію, за яким піде історія, буде складно. Вже сьогодні треба працювати над стабілізацією економіки, створенням робочих місць, поверненням біженців, покращенням інвестиційного клімату та залученням інвестицій. Все це значно впливатиме на бізнес і добробут країни загалом. Варто пам’ятати й про ментальне здоров’я людей, адаптувати суспільство до повернення військових з фронту, створювати умови для людей з інвалідністю.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


— Де ви себе бачите під час відбудови України? Яким би ви напрямом займалися?

— Asters — це фірма повного циклу, в якій працює понад 120 юристів. Вони мають суттєву експертизу, щоб охопити будь-які питання: від супроводу значних інвестиційних проєктів (фінансування, придбання активів, будівництво, державно-приватне партнерство) до виходу на український ринок та подальшого супроводу діяльності в Україні, від вирішення комплексних спорів до захисту бізнесу тощо. За два роки повномасштабної війни ми зберегли ключову команду, залучили потужних нових гравців та молоді таланти. Завдяки нашій команді ми можемо адресувати будь-які питання, що виникають у бізнесу.

Ми також розвинули та посилили деякі напрями, які стали затребуваними й зберігатимуть високий попит у майбутньому. Це фіксація, оцінка та відшкодування збитків, військовий та оборонний напрями, публічна адвокація та законотворчість, сталий розвиток і довкілля, медіація та позасудове вирішення спорів. Ми також посилили експертизу у сфері страхування, зокрема виступали українським юридичним радником Експортно-кредитного агентства України щодо створення механізму страхування воєнних ризиків, пов’язаних з експортом українських товарів Чорним морем. Цей механізм дасть змогу суттєво знизити поточні страхові внески компаній, які здійснюють морську торгівлю з Україною.

Міцна команда, різносторонній та часом унікальний досвід, індустріальний фокус, інвестиції у сталий розвиток, диверсифікація та створення актуальних юридичних продуктів — це фундамент, який допоміг нам вистояти та адаптуватися, і впевнені, що допоможе бути надійним юридичним партнером бізнесу та держави під час відбудови.

2 Олексій ФЕЛІВ, керуючий партнер INTEGRITES

— Пріоритети минулих років — вистояти й адаптуватися. Як би ви охарактеризували 2024-й?

— У 2024 році на ринку збережеться тенденція 2023-го, коли фірми продовжували консультувати українських та іноземних клієнтів, які ведуть бізнес в Україні або розширюють його, готуючись до активної фази відбудови країни і водночас не чекаючи закінчення війни. Гравці ринку будуть шукати нові можливості для партнерств і проєкти в секторах, що під час війни отримали суттєвий розвиток, зокрема в оборонці, інфраструктурі, енергетиці, на ринках капіталу. У міру того як розвивається міжнародна активність щодо використання заморожених активів рф на користь України, юристи продовжать консультувати клієнтів щодо стягнення збитків, завданих бізнесу внаслідок воєнних дій та атак росії на Україну. Також буде робота в напрямі інвестиційних арбітражів проти рф.

Фірми будуть пробувати виходити на нові сегменти ЦА (вже бачимо, що деякі компанії таргетують МСБ, хоча раніше традиційно їхньою ключовою цільовою аудиторією був великий бізнес). Продовжиться гостра конкуренція за кваліфіковані кадри, адже багато юристів виїхали з України або змінили професійний фокус. Ті, хто відпустив команди на початку війни, будуть активно винаймати, а ті, хто зберіг людей — утримувати їх та приєднувати нових.

Pro bono робота і проєкти в напрямі корпоративної соціальної відповідальності настільки глибоко увійшли в життя юридичних фірм з початком великої війни, що цього року тенденція до їх масштабування та вищої залученості у них команд буде дедалі активнішою.

— Які практики (напрями) розвиватимуться у найближчі два-три роки?

— Нерухомість і будівництво, енергетика, M&A, вирішення спорів, банкінг і фінанси, податки — ми бачимо величезний потенціал для цих транзакційних і галузевих практик у найближчі роки. Україна зазнає масштабних перетворень під час, імовірно, найбільшої національної відбудови в Європі за останні десятиліття. Енергетика та інфраструктура, будівництво, зокрема й житлового фонду — одні з головних пріоритетів плану відбудови українського Уряду. Крім того, очікується, що відбудова України матиме потужний фокус на інтеграції зелених технологій. І звичайно, протягом наступних років залишатиметься завантаженою практика вирішення спорів — транскордонних (справи щодо відшкодування збитків проти рф) і національних. Ми в INTEGRITES готові до цих тенденцій, адже практично всі напрями, на які буде підвищений запит, збігаються зі спеціалізацією команди.

3 Анна ОГРЕНЧУК, керуюча партнерка LCF Law Group

— Які практики (напрями) розвиватимуться у найближчі два-три роки?

— У юристів завжди вистачало роботи. А повномасштабна агресія рф проти України розширила і додала коло питань, що потребують юридичного консультування.

Енергетика. Стратегічні виклики енергетичної галузі сьогодні — залучення інвестицій у проєкти відновлюваної енергетики та імплементація принципів європейського енергетичного законодавства в національне. В межах першого клієнти очікують від юристів винахідливості та гнучкості, адже стоїть завдання знайти інструменти взаємодії українського девелопера та іноземного інвестора, що дасть змогу почати роботу над проєктом під час війни та бути готовими до масштабного залучення інвестицій одразу після її завершення.

У контексті другого — це підвищення якості регулювання та імплементація принципів законодавства ЄС на шляху до членства у ЄС.

Судова практика та арбітраж. Складна робота, пов’язана зі стягненням збитків, завданих у результаті збройної агресії рф. Процес довготривалий, наявні механізми потребують суттєвого доопрацювання, але ціль одна — росія має заплатити за свою агресію, і рано чи пізно ми прийдемо до цього.

Антимонопольне та конкурентне право. З цього року законодавчо розширені повноваження Антимонопольного комітету: від безперешкодного доступу до приміщень підприємств до отримання інформації, що має, наприклад, банківську чи нотаріальну таємницю. По суті, ми отримуємо ще один правоохоронний орган, і потенційно це матиме суттєвий вплив на роботу бізнесу. І як наслідок — новий виток розвитку практики та збільшення кількості кейсів.

Окремо зазначу про постійне збільшення попиту на послуги кримінальної практики. І йдеться не лише про порушення міжнародного гуманітарного та кримінального права, воєнні злочини, але й санкційні справи, антикорупційні провадження і загалом справи економічного блоку. Динамічному розвитку практики також сприятимуть стрімкі зміни законодавства в цій сфері, з’явилися нові склади злочинів, зокрема пособництво державі-агресору, колабораціонізм тощо.

Pro bono. Цей напрям є частиною філософії LCF Law Group. Сьогодні ми надаємо індивідуальні та групові консультації для військовослужбовців, поранених, здійснюємо їхнє представництво у державних органах, судових справах. Крім того, це допомога потерпілим від сексуального насильства, зокрема в умовах війни. Ми тісно співпрацюємо, наприклад, з «Київ Мілітарі Хаб» та Асоціацією жінок-юристок України «ЮрФем».

— Де ви себе бачите під час відбудови України? Яким би ви напрямом займалися?

— Бачу себе в Україні в моїй найулюбленішій професійній ролі — юриста. Повоєнне відновлення як ніколи потребує юридичної допомоги. І в контексті компенсацій, репарацій, і в контексті залучення внутрішніх та зовнішніх інвестицій. Перед нами також стоїть завдання якісної імплементації норм законодавства ЄС і створення ефективних механізмів перехідного правосуддя.

Повоєнний розвиток — це не тільки відновлення справедливості, а й процеси примирення всередині країни. Юристи, так би мовити, є watch dog верховенства права на цьому шляху. Для юрринку залученість до процесу відбудови — економічно, ментально, інформаційно — це must have, я вважаю

4 Ольга ПРОСЯНЮК, керуюча партнерка АО AVER LEX

— Які практики (напрями) розвиватимуться у найближчі два-три роки?

— Про активний розвиток кримінальної практики та окремих її напрямів свідчить декілька обставин: безперервний ріст клієнтських запитів, характер діяльності правоохоронних органів, державна політика щодо регулювання бізнес-діяльності, а також регулярне посилення і розширення кримінальних практик юридичними фірмами.

Стабільно затребуваними залишаються напрями White-Collar Crime, антикорупційна практика та захист бізнесу від незаконного переслідування. Це пов’язано, зокрема, і зі зростанням з початку повномасштабного вторгнення кількості розпочатих кримінальних проваджень за ст. ст. 110–2, 111–2 Кримінального кодексу України тощо, які надалі можуть використовуватися для незаконного переслідування.

Також практика військового права потребує великого залучення адвокатів для захисту інтересів військовослужбовців. Наприклад, наша команда адвокатів з 13 людей, які практикують в цьому напрямі, з 2022 року надала комплексний юридичний захист більше ніж 640 військовослужбовцям і членам їхніх родин. Беззаперечно, юридичні потреби військових будуть постійно збільшуватися, тому важливо, щоб якомога більше юристів з різних практик вдосконалювали свою професійну компетенцію з урахуванням доволі об’ємної кількості нормативно-правових актів військової сфери.

— Як зберегти і повернути таланти в умовах війни: ваш рецепт?

— У кримінальній практиці факт особистої присутності адвокатів під час слідчих дій, судових засідань, загалом поряд з клієнтом є одним із ключових аспектів. Тому створення умов для збереження команди та її офлайн-присутності було одним із важливих управлінських рішень.

Звичайно, першочерговими були питання безпеки, рішення щодо яких продовжують удосконалюватися. Крім цього, важливо регулярно сканувати внутрішній стан команди, бути чесними зі своїми співробітниками та підтримувати власним прикладом.

У нашій команді завжди були важливими турбота один про одного, безкомпромісна відданість своїй справі у боротьбі за інтереси клієнтів та готовність до боротьби з будь-якими викликами. Цей фундамент дав змогу всій нашій команді у повному складі, крім колег, які в лавах ЗСУ, повернутися до офісу в Києві на початку травня 2022 року та продовжити надавати правничу допомогу клієнтам.

Незмінним залишилося наше спільне прагнення дотримуватися високих стандартів якості надання послуг, оскільки кожна деталь процесу захисту має бути бездоганною, зокрема через прискіпливу увагу багатьох міжнародних інституцій до різних процесів у нашій країні та психологічний стан суспільства.

5 Ернест ГРАМАЦЬКИЙ, президент АФ «Грамацький і Партнери»

— Які практики (напрями) розвиватимуться у найближчі дватри роки?

— Протягом наступних років продовжать активно розвиватися практика захисту бізнесу, а також практика податкових та митних спорів. З огляду на запити клієнтів наразі ми спостерігаємо за значним підвищенням тиску правоохоронних органів на бізнес, зростанням кількості необґрунтованих кримінальних проваджень, обшуків, допитів, тимчасового вилучення майна, інших слідчих дій та заходів забезпечення кримінального провадження, що не мають під собою достатніх правових підстав.

Крім того, збільшилася кількість податкових повідомлень-рішень та рішень про коригування митної вартості товарів, спрямованих виключно на підвищення рівня фіскальних надходжень до державного бюджету України, що не дивно з огляду на перебування держави у воєнному стані. Водночас з правового погляду погоджуватися зі згаданими рішеннями органів державної влади часто досить складно з огляду на їхню очевидну незаконність.

Також прогнозуємо подальший ріст клієнтських запитів на надання юридичних послуг у сферах AI, віртуальних активів, Defense Tech. Наразі зазначені напрями тільки зароджуються в Україні, однак загальносвітові тренди диктують нову реальність і сприяють їхньому активному розвитку.

— Де ви себе бачите під час відбудови України? Яким би ви напрямом займалися?

— Безперечно, АФ «Грамацький і Партнери» бачить себе як надійного юридичного радника у практиках нерухомості та будівництва. Наш багаторічний досвід та експертиза будуть в нагоді як національним, так і міжнародним партнерам у питаннях юридичного супроводу складних інфраструктурних та девелоперських проєктів. Під час відновлення України правильне правове структурування різноманітних інвестиційних програм буде одним із ключових запитів, і наша компанія готова до цього виклику.

Також наразі АФ «Грамацький і Партнери» активно розвиває практику фіксації та відшкодування збитків, завданих майну фізичних і юридичних осіб унаслідок бойових дій, терористичних актів та диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України. Сьогодні адвокатська фірма реалізовує низку проєктів, спрямованих на притягнення загарбника до майнової відповідальності. У подальшому АФ «Грамацький і Партнери» планує продовжити інтенсивну розбудову цього напряму.

6 Денис БУГАЙ, партнер-засновник VB partners

— Пріоритети минулих років — вистояти й адаптуватися. Як би ви охарактеризували 2024-й?

— На жаль, війна вже стала нашою буденністю. Але воєнна ситуація в країні не має бути перешкодою в розвитку. Вона є лише одним із факторів, які треба враховувати при плануванні.

Пріоритети VB partners цього року — подальший розвиток наших ключових практик White-Collar Crime та Dispute Resolution, а також нових продуктів, їх активне просування, зокрема практики санкційного права.

Наступне вагоме завдання — подальше відточування і налагодження бізнес-процесів. Не важливо, скільки талановитих фахівців з тобою працює. Важливі системне функціонування та ефективна взаємодія всередині компанії.

Наш ключовий пріоритет — це люди. У фокусі — пошук та розширення команди завдяки новим професіоналам, управлінню й розкриттю талантів наявних членів колективу. Особлива потреба сьогодні — це підтримка наших співробітників-юристів, які перебувають в Силах оборони, а також колег, чиї члени сім’ї на війні.

— Як зберегти і повернути таланти в умовах війни: ваш рецепт?

— Перед VB partners не стоїть завдання повернення талантів. Колеги, які працювали з нами до повномасштабного вторгнення, залишилися в Україні й нікуди не поїхали. Люди, які відповідають нашим цінностям й підходам, не мали й не мають в планах залишити країну. Для нас актуальніше питання повернення та адаптації колег, які сьогодні перебувають у війську. Впевнений, що це виклик не тільки для нас, а й для ринку загалом.

Якщо говорити про розвиток, головна мета — розкривати наявні таланти, знаходити нові грані в наших професіоналах, підсилювати їх з усіх сторін. Для цього ми запустили низку навчальних ініціатив, які проводяться як внутрішніми ресурсами, так і зовнішніми тренерами.

Цьому передували глибокий процес асесменту та серії персональних інтерв’ю з кожним членом команди. Внаслідок цього розроблені плани індивідуального розвитку спеціалістів, визначено зони, які цікавлять колег й потребують особливої уваги.

Системність і структурованість у поєднанні з індивідуальним підходом дає можливість максимально розкрити потенціал кожного в команді та фірми загалом. Як результат ми отримуємо синергію, маємо спільні цілі та розуміння, куди та як рухаємося і яка наша кінцева мета.

7 Ірина МОРОЗ, партнерка AGA Partners

— Пріоритети минулих років — вистояти й адаптуватися. Як би ви охарактеризували 2024-й?

— Робота в умовах війни наклала свій відбиток на юридичну професію у всіх сферах. Ми успішно пройшли періоди важкого емоційного стресу, адаптації, переформатування, які відшліфували юридичний ринок. Ми продовжуємо активну й успішну роботу, що надзвичайно важливо для країни в умовах війни. Ми зрозуміли, що потрібно жити життя і працювати активно, не відкладаючи, не виправдовуючи себе, не перебуваючи в стані очікування.

Перед нами стоїть важливе завдання — забезпечити юридичну підтримку українського бізнесу, який потребує нових інструментів для продовження роботи та розв’язання нагальних проблем.

Щодня перед нами і нашими клієнтами з’являються нові виклики, зумовлені змінами законодавства, торговельними війнами, логістичними складнощами. Ми повинні йти в ногу зі всіма змінами і пропонувати ефективний інструментарій розв’язання наявних проблем. Запити клієнтів вимагають нових знань, розуміння ринку в різних регіонах світу і творчого підходу до розв’язання проблем. Нові знання, нестандартні підходи та безперервна робота — це зброя юридичного фронту.

— Як зберегти і повернути таланти в умовах війни: ваш рецепт?

— Ми щасливі бачити велику кількість талановитих та успішних молодих юристів в Україні. Наш рецепт розвитку команди полягає в тому, щоб знайти і розвивати таланти зі студентської лави. Ми заохочуємо працевлаштування юристів-студентів, які можуть розвиватися, поєднуючи роботу з навчанням. У нашій компанії юристи отримують стабільну роботу, цікаві проєкти, пряму та безпосередню участь у супроводженні справ. На початку кар’єри юрист має можливість робити свій безпосередній внесок у командну роботу та розвивати практичний досвід роботи.

Основним мотивуючим фактором для юристів є важливість і складність проєктів, які вони супроводжують. Відчуття того, що ти робиш свій внесок у важливий проєкт із реальним результатом для бізнесу, заохочує розвиватися та удосконалювати себе.

Велике значення відіграє внутрішня атмосфера в компанії, у якій юрист відчуває підтримку колег, готовність партнерів передати знання, поділитися досвідом. Комбінація цікавої роботи, дружньої атмосфери, можливість розвитку разом із конкурентною зарплатнею формує дієвий рецепт збереження і розвитку талантів.

8 Олександр ФЕФЕЛОВ, партнер ЮФ «Ілляшев та Партнери»

— Пріоритети минулих років — вистояти й адаптуватися. Як би ви охарактеризували 2024-й?

— Юридичний бізнес, попри всі негаразди воєнного часу, вистояв і адаптувався. Це стосується не тільки великих гравців на ринку, але й невеликих фірм. ЮФ «Ілляшев та Партнери» не припиняла роботу в офісах як у столиці, так і в регіонах — Дніпрі, Харкові та Одесі. Це додаткова перевага для наших клієнтів, адже дозволяє нам оперативно забезпечувати юридичну підтримку їхнього бізнесу та зміцнює наші стосунки з ними. Але важлива не тільки фізична присутність на робочих місцях. У час, коли бізнес стикається з численними викликами, ми підтримуємо високу ефективність команди — бізнес-орієнтований та індивідуальний підхід до проблем, оперативність і відмінну якість роботи. Ми впевнені, що такий підхід є правильним, а високоякісні послуги будуть затребувані й надалі.

Юридична спільнота покладає великі надії на цей рік, роблячи свій внесок у забезпечення реалізації санкцій і захист українських інтересів на всіх рівнях. Основний ресурс та цінність усіх юридичних фірм — це згуртована команда професіоналів з унікальною та якісною експертизою. Віримо, що 2024 рік стане переломним у війні зі східним варваром, а ми докладемо всіх зусиль для захисту і розвитку економіки та інтересів громадян.

— Як зберегти і повернути таланти в умовах війни: ваш рецепт?

— Прогнозуємо, що більш успішними будуть практики банкрутства, фіксації збитків і стягнення відшкодування через суди. Практика притягнення держави-агресора до відповідальності продовжить розвиватися. Хочеться вірити в бурхливий підйом у галузі нерухомості та будівництва.

Вирішення спорів — ключова спеціалізація ЮФ «Ілляшев та Партнери», судова та арбітражна команди і раніше не мали проблем з дефіцитом клієнтів, і в подальшому, зрозуміло, також будуть повністю завантаженими. Йдеться не тільки про традиційні господарські, цивільні та адміністративні спори, наразі значний розвиток бачимо й щодо спорів, пов’язаних із захистом держави від незаконної агресії рф та особливостями режиму воєнного стану.

Варто констатувати значний приріст роботи в практиці кримінального (особливо White-Collar Crime) і трудового права. Захист бізнесу стане одним із основних напрямів юридичної роботи у 2024 році — правозастосовна практика під час воєнного стану вимагає чітких та дуже оперативних рішень для клієнтів. Звісно, що практика податкового права буде завантажена на довоєнному рівні. Також спостерігатимемо й розвиток практики медичного права — йдеться не тільки про бізнес і приватних клієнтів, але й про Pro Bono послуги для військових. Крім того, з відкриттям ринку землі для юросіб збільшиться завантаженість спеціалістів і в цій галузі. Дуже хотілося б, щоб розвивалася практика M&A, розуміючи всі складнощі та побоювання потенційних інвесторів. Будуть затребуваними і спеціалісти із сімейного права — на жаль, тема розлучень і поділу майна стала актуальною у воєнний час.

9 Юліан ХОРУНЖИЙ, старший партнер Ario Law Firm

— Пріоритети минулих років — вистояти й адаптуватися. Як би ви охарактеризували 2024-й?

— Вважаю, основні тенденції минулих двох років продовжаться і у 2024-му. Зокрема, йдеться про бойові дії, дефіцит бюджету, кадровий голод, який лише посилюватиметься мобілізаційними процесами, тиск на бізнес з боку правоохоронних органів, повільне впровадження реформ. Всі ці фактори безпосередньо впливають на економіку країни. Але ще є нюанс. Попередні два роки Україна вистояла багато в чому завдяки фінансуванню іноземних партнерів. Цього року фінансування з боку союзників, навіть за умови подолання кризи з ухваленням бюджету в США, буде недостатнім для того, аби закрити дірки в бюджеті.

Серед позитиву: 2023 рік для значної частини секторів економіки дійсно став роком не просто відновлення, а й активного зростання; ВВП України, за різними оцінками, збільшився на 5–5,5%; значно збільшився (порівняно з 2022 роком) обсяг прямих іноземних інвестицій в економіку країни. До речі, ми особисто це відчуваємо по кількості клієнтських проєктів, пов’язаних саме з іноземними інвестиціями. Причому ці проєкти стосуються як бізнесу, так і державного сектору та органів місцевого самоврядування.

У контексті цих соціально-економічних трендів юрбізнес зможе розраховувати на розвиток, лише застосовуючи формулу Льюїса Керрола: треба бігти з усіх ніг, щоб тільки залишатися на місці, а щоб кудись потрапити, треба бігти як мінімум удвічі швидше. Отже, ті, хто націлений на зростання, мають думати про масштабування бізнесу, підсилення пріоритетних і затребуваних практик окремими професіоналами чи цілими командами, впровадження нових маркетингових рішень. Розвиватимуться найсильніші, і тому не виключаю, що наступні декілька років на національний юрринок можуть чекати гучні M&A.

— Які практики (напрями) розвиватимуться у найближчі два-три роки?

— Практика кримінального права, зокрема антикорупційний напрям, і захисту бізнесу. Вважаю, що в контексті боротьби з корупцією кількість гучних антикорупційних справ буде зберігати високу динаміку. Ще один напрям кримінального права стосуватиметься захисту бізнесу від тиску з боку правоохоронних та контролюючих органів. Окрім цього, ця практика розвиватиметься і в розрізі санкційної політики та представництва українців і бізнесу, які постраждали через збройну агресію рф.

Значне пожвавлення у сфері іноземних інвестицій, а також впровадження євроінтеграційних заходів позитивно впливає на розвиток практики корпоративного права та M&A, конкурентного права. Ці напрями юридичного бізнесу так само багато в чому розвиваються завдяки активному проведенню малої приватизації в Україні. Запуск великої приватизації завантажить ці напрями ще більше.

За останні роки відбувся значний стрибок у сфері ІТ-права, особливо в контексті фінтеху. Деякі з українських компаній вже готуються до розширення на західні ринки. Крім того, ми передбачаємо зростання попиту на послуги українських юристів у міжнародному арбітражі та представництво України у судових процесах проти росіян.

Практика реструктуризації та банкрутства сьогодні демонструє показники довоєнного рівня. Через повномасштабну російську агресію багато підприємств зазнали значних збитків. І часто ці проблеми неможливо розв’язати без застосування процедур відновлення платоспроможності. Найближчі роки затребуваним залишатиметься напрям військового права.

10 Валерія ГУДІЙ, партнер ЮФ «Ілляшев та Партнери»

— Як оцінити ситуацію на ринку праці в юридичному бізнесі? Кому належить перевага — роботодавцям чи кандидатам?

— Роботу й умови праці завжди пропонує роботодавець, тому перевага обирати кандидатів на посаду юриста належить юридичній фірмі, попри брак кадрів. В ЮФ «Ілляшев та Партнери» досить високі вимоги до кандидатів на вакансії усіх рівнів, але також важлива відповідність цінностей кандидатів основним цінностям компанії. З мого досвіду, найдовше з фірмою залишаються ті люди, які розділяють з нею спільні моральні стандарти та ідеали.

Загалом ситуація на ринку праці в юридичному бізнесі складна, адже кількість нових талантів, на жаль, не збільшується. На ринку досить високий попит на кваліфікованих юристів у різних галузях права, які стали більш затребуваними під час воєнного стану. Війна спричинила великий відтік талантів за кордон, тому люди з досвідом стали цінними. Сильною зараз є та юридична фірма, в якій більшість колективу юристів, адвокатів працюють хоча б 10 років, і, зважаючи на рейтинги юридичних фірм, саме такі компанії отримують рекомендації серед клієнтів і колег на ринку.

Так, триває й боротьба за молоді таланти. Проте перехід до онлайн-навчання через війну, зрив занять через постійні тривоги та обстріли призвели до падіння якості освіти як у вищих навчальних закладах, так і в школах. Таке навчання не може забезпечити достатній рівень знань і формування навичок майбутніх юристів. Тому їх доводиться навчати вже в процесі роботи, що займає певний час, а для цього в компанії мають працювати досвідчені наставники.

— Як зберегти і повернути таланти в умовах війни: ваш рецепт?

— Як повернути тих, хто виїхав за кордон? Ці люди можуть повернутися, якщо зміняться умови, через які вони поїхали — закінчиться війна. Немало юридичних фірм змінили режим роботи, на таке рішення вплинула необхідність збереження персоналу через виїзд працівників за кордон чи поза межі робочих місць, тому робота юриста в дистанційному режимі та зустріч з клієнтом онлайн є допустимою. Для когось подібний режим роботи є прийнятним, для когось ні. Юристи й адвокати в ЮФ «Ілляшев та Партнери» продовжують працювати в офісах, адже клієнти надають перевагу особистому спілкуванню. Для нас важливо, що наші клієнти, які працюють в Україні та для України, відчувають підтримку 24/7. Для кожного клієнта ми пропонуємо індивідуальний підхід та ефективні рішення, часто правничої допомоги потребують клієнти у регіонах. Онлайн-комунікація цього не замінить.

Юридичний ринок дає попит — якісних кандидатів стало менше, але вони є. Хорошого юриста можна виростити у власній компанії — треба заохочувати до навчання, поліпшення, формування необхідних навичок. Цього можна досягнути в колективі професіоналів, до рівня яких молодий юрист буде прагнути зростати.

11 Олег МАЛІНЕВСЬКИЙ, керуючий партнер EQUITY

— Як би ви охарактеризували 2024-й? Які практики розвиватимуться у найближчі дватри роки?

— Загалом юридичний ринок адаптувався до війни. Найбільша заслуга в цьому ЗСУ, які зробили життя в Києві відносно безпечним, оскільки саме столиця є локомотивом ділової активності держави. З іншого боку, найвизначальнішою тенденцією ринку стає різке та надмірне зростання впливу держави. Адже, по-перше, держава внаслідок різних санкцій, націоналізацій, банкопадів стає монополістом у багатьох секторах економіки — фінансах, енергетиці, ВПК тощо, а отже — найпривабливішим клієнтом. По-друге, здійснювана державою політика перерозподілу власності та зміни еліт часто супроводжується грубим втручанням у право особи на мирне володіння майном та особисту свободу і недоторканість. Вказане додає і додаватиме роботи юристам, формуючи нові сталі ніші практик. Оскільки національні суди далеко не завжди спроможні захистити особу від інших державних інституцій, клієнти у захисті своїх прав виходять на міжнародний рівень — ЄСПЛ, інвестиційний арбітраж, іноземний політикум. У такий спосіб ринок розширюється за рахунок нових міжнародних гравців з інших юрисдикцій та навіть квазіюридичних професій (визнані міжнародні експерти, лобісти тощо). До речі, останнє властиво також і щодо практики компенсації воєнних збитків.

До категорії практик, що активно розвиватимуться найближчим часом, належить і практика захисту інвестицій. Її розвиток потребуватиме титанічної роботи як державного апарату, так і юридичного бізнесу. Адже, окрім потреби передивитися архітектуру базового законодавства, потрібно буде також розробити якісну процедуру захисту того бізнесу, що постраждав під час війни, і того бізнесу, що страждає від зловживань з боку влади. Також для ефективного залучення та підвищення довіри інвесторів, як національних, так і з-за кордону, потрібне створення нових інституцій для захисту інвестицій. Це можуть бути інвестиційні суди або державні незалежні від державного впливу інституції для вирішення інвестиційних спорів.

Ми нарешті повинні усвідомлювати та плекати незалежність на всіх рівнях, в кожному рішенні і в кожній дії, забезпечуючи нашу державну незалежність.

— Як оцінити ситуацію на ринку праці в юридичному бізнесі? Кому належить перевага — роботодавцям чи кандидатам?

— Я пишаюся тим, що нашій команді EQUITY вдалося зберегти колектив і навіть отримати цінні кадрові надбання. Так, до нас приєдналася Ганна Юдківська, колишня суддя ЄСПЛ, людина з унікальними знаннями та досвідом у захисті прав людини. Щодо ринку праці, то, за моїми спостереженнями, він розділився на дві категорії: стабільні гравці, які не звільняли співробітників і намагалися зберегти умови довоєнного рівня, та адаптивні фірми, які динамічно і гостро реагували на ситуацію на ринку. Останні зараз активніше виходять на кадровий ринок, намагаючись залучати назад кваліфікованих юристів, підігріваючи тим самим ринок зарплат. Перевага нині у кандидатів, адже через війну, мобілізаційні та міграційні процеси попит у юристах на всі рівні посад вищий за якісну пропозицію.

12 Сергій БОЯРЧУКОВ, керуючий партнер «Алєксєєв, Боярчуков та партнери»

— Як би ви охарактеризували 2024 рік?

— У 2024-му юридичний ринок України продовжує стикатися з викликами, пов’язаними з широкомасштабним наступом рф. Однак, попри початкові побоювання та панічні настрої, сталося, не побоюся цього слова, диво, і наша держава вистояла та довела свою стійкість. У зв’язку з цим професія українського юриста продовжує залишатися затребуваною.

2024-й — рік тривалої війни, і юристам доводиться працювати зі справами, які накопичилися у зв’язку з початком воєнних дій. Це означає широкий розвиток практики банкрутства, а завдяки надмірній активності правоохоронних органів найперспективнішою практикою буде кримінальна. Той самий кейс Ігоря Мазепи — яскравий приклад. Підсумовуючи, на мою думку, для юристів 2024 рік пройде під егідою банкрутств і кримінальної практики.

— Як оцінити ситуацію на ринку праці в юридичному бізнесі? Кому належить перевага — роботодавцям чи кандидатам?

— Наразі ситуація на ринку праці для юристів в Україні вирізняється певними особливостями, і перевага однозначно належить роботодавцям. У ситуації, що склалася, вміння надати якісну юридичну послугу не так важливе, як вміння її продати, особливо в умовах загальної стагнації ринку, коли грошей немає ні в кого. Я з ностальгією згадую 2006–2007 роки, коли всі говорили про розвиток, нарощували темпи та будували юридичні супермаркети. Але настав 2008-й, і почалися «погані часи». Криза, всі вигрібали, як могли, далі була чергова криза, пандемія ковіду, зрештою почалася війна.

У сухому залишку про юридичні супермаркети вже ніхто не говорить, а керівники компаній дедалі більше концентруються на конкретних практиках. Станом на сьогодні наша компанія віддає перевагу вузькопрофільним фахівцям, які мають глибокі знання у певній галузі, і, думаю, що так робить більшість. Це, безумовно, тяжкі часи для становлення нових юристів, тому що знайти себе на і без того вузькому ринку складно, а ще складніше, коли роботодавці роблять ставку на юристів, які вміють продати юридичну послугу.

— Як зберегти і повернути таланти в умовах війни?

— Завдяки великому попиту на практику банкрутства на початку 2022 року компанії вдалося укласти одразу кілька великих контрактів. Саме вони дали змогу зробити команді пропозицію, і абсолютно всі співробітники повернулися до нашого офісу в Києві. Наразі ми не відчуваємо дефіциту кадрів, навпаки залучаємо нових членів команди. Відповідно мій рецепт полягає у тому, щоб завантажити людей роботою, бо коли ти можеш запропонувати роботу, до тебе, як на магніт, злітаються всі професіонали.

Війна сильно вплинула і на взаємовідносини всередині колективу. Усі забули про ієрархію та внутрішні інтриги, про дрес-код та початок робочого дня о 9:00. Основне досягнення полягає у тому, що нам вдалося позбутися токсичного аспекту у внутрішньому житті колективу, створивши комфортні умови для кожного його учасника. Це дало змогу компанії стати єдиним монолітом. Крім того, це сприяє збереженню талантів, оскільки вони працюють у максимально сприятливих умовах для свого професійного розвитку та виконання завдань.

— Як допомагаєте собі зберігати присутність духу?

— Я дуже багато працюю і намагаюся якнайменше думати про навколишню обстановку, допомагаю армії та доначу.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати