13 January 2021, 15:06

Незвичайний рік: як жилося юрбізнесу у 2020 р.

Опубліковано в Вибір клієнта. ТОП-100 найкращих юристів України - 2020

Анна Трішичева
Анна Трішичева журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

Без сумніву, 2020 р. є прецедентним для ринку юридичних послуг України та й усього світу. Щороку аналізуючи тенденції, що впливають на юрбізнес, ми бачимо, що тон завжди задають економіка та бізнес (читай: клієнти). Цьогорічний спектр причин проблем та процвітання юридичних компаній крутиться навколо двох, напевне, найчастіше вживаних у світі у 2020 р. слів — пандемія коронавірусу. Вона, а точніше, заходи щодо боротьби з нею стали лакмусовим папірцем для виявлення пробілів у операційних процесах компаній та готовності правильно реагувати на виклики, які неможливо було передбачити.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Одні ЮК побачили глобальну апокаліптичність ситуації та негайно перейшли до антикризових заходів у вигляді скорочення штату, урізання робочих днів та заробітних плат, інші довго відмовлялись повірити у нову реальність (а не в кількатижневий форс-мажор) і просто залягли на дно. Для деяких компаній криза стала каталізатором технологічних нововведень у роботі, зокрема, налаштування дистанційної роботи, рішення щодо якої постійно відкладалось «на завтра».

Перші кроки

«Не можу сказати, що ми очікували побачити цього року саме такого чорного лебедя, але вже з моменту, коли одна за одною почали закриватися країни, стало зрозуміло, що Україну це також не мине. Тому вже навесні ми спробували переключити всіх партнерів у креативний режим і налаштуватись на пошук нових можливостей», — коментує перші кроки Sayenko Kharenko її CEO Назар Чернявський.

На думку партнера-співзасновника VB Partners Дениса Бугая, багато компаній були змушені відмовитися від планів розвитку. Натомість їм довелося сконцентруватися на питаннях утримання поточного рівня прибутковості, а дехто навіть був змушений розробляти стратегії, які не дозволили б зазнати значних збитків.

За словами старшого партнера Asters Армена Хачатуряна, його компанія обрала покроковий підхід, який передбачає впровадження заходів з оптимізації виключно у разі недосягнення фірмою набору показників ефективності роботи: «Нам не довелося скорочувати кількість робочих днів, зарплати або соціальний пакет співробітників. Водночас ми передбачаємо подальше зростання конкуренції на ринку, тому вже почали думати про розвиток фірми після подолання пандемії».

«Для нас Covid не так вже й багато змінив. На першому тижні першого локдауну була невеличка пауза, але потім активність відновилася, і робота не вщухала протягом більшої частини 2020 р.», — коментує керуючий партнер CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang Грейм Конлон.

Проміжні висновки

Зараз, коли пандемічний стан «афекту» на ринку трохи спав та з’явилась можливість подивитися на все тверезими очима, можна констатувати, що «чорт» все ж був не такий уже й страшний. За словами керуючого партнера Arzinger Тімура Бондарєва, хоча цей рік був не найлегшим у новітній бізнес-історії, однак на практиці все виявилося не так погано, як очікувалось. Принаймні, якщо говорити про український юридичний бізнес. «Я особисто вдячний цьому року за те, що ми переконались, що в останні роки Arzinger рухався у вірному напрямку. Свого часу ми прийняли вірні стратегічні рішення в частині розвитку певних спеціалізацій та внутрішньої інфраструктури, сформували чудову команду», — відзначив юрист.

Денис Бугай у коментарі ЮГ відмітив і позитивні зміни для своєї компанії: «Оскільки нашою ключовою практикою є White Collar Сrime, цей рік був для нас досить стабільним, а в окремих випадках навіть позитивним. Наша компанія розширилася як в якісному, так і в кількісному значеннях».

На підтвердження цих тез наведу приклад результатів опитування ЮГ у межах дослідження «Лідери ринку-2020». Як показує досвід попередніх криз, першими статтями скорочення витрат є маркетинг та піар. Згідно з нашим опитуванням, бюджет на маркетинг та піар у 2020 р. 53% опитаних компаній не змінили, у 24% компаній він скоротився, а у 23% навіть збільшився. Тобто бачимо, що режим тотальної економії більшість юридичних фірм не запровадили. Більше того, деякі компанії вирішили використати кризу для грамотного позиціонування.

Проте пандемія не лише виявила сильні сторони ринку та стала каталізатором певних процесів, а й оголила слабкі місця. І без того конкурентне середовище на ринку стало ще жорсткішим, а боротьба за клієнтів — ще завзятішою. Для великих та середніх бізнесів, які й так намагалися багато юридичних питань вирішувати силами внутрішніх департаментів, юридичним фірмам тепер треба ще більш майстерно доводити свої переваги та потрібність. Диференційованість та геп всередині юрбізнесу стали ще глибшими: тоді як у одних юрфірм доходи зазнали непоправних втрат, інші пішли навіть у плюс.

Ну, і посилився демпінг… За словами керуючого партнера ЮК «Ілляшев та Партнери» Михайла Ілляшева, протягом усього року він спостерігав за намаганням деяких колег-конкурентів демпінгувати: «Це надзвичайно ризикований для українського ринку підхід, але думаю, що подібна практика буде продовжуватись. Та сподіваюсь, що такі компанії якнайшвидше перейдуть в інший ціновий сегмент, ставши юридичними «лоукостерами», які зароблятимуть за рахунок великого обсягу дешевих послуг».

Що буде далі

Більшість експертів сходяться в думках, що наступний рік (принаймні, перша його половина) буде з такими ж обмеженням, які були у 2020 р. Проте реакція бізнесу на все це не буде такою гострою, адже процеси налаштовані, маємо досвід та який-не-який «корпоративний імунітет» від пандемії.

Корпоративні рухи та кадрові зміни

Рік, що минає, був досить багатий на різні події в житті юридичних фірм та кар’єрні рухи юристів. Так, наприкінці березня юридична група LCF оголосила про приєднання команд ЮФ EVRIS та АО «Шевердін і партнери» (в компанії з’явились нові практики: податкове право, антимонопольне та конкурентне право, право інтелектуальної власності, а також кримінальне право та транскордонні розслідування). В результаті приєднання юридична група LCF налічуватиме понад 60 юристів, у т.ч. 9 партнерів.

У жовтні 2020 р. міжнародна юридична фірма CMS повідомила про приєднання до своєї команди компанії Danevych.Law на чолі з Борисом Даневичем, який зайняв позицію керівника практики Life Sciences.

09.07.2020 р. до ETERNA LAW приєдналась команда банківського і фінансового права на чолі з партнером і керівником практики Миколою Лихачовим. Разом з паном Лихачовим до складу команди входять старший юрист Ольга Карпова і юрист Христина Цимбалюк. До ETERNA LAW юристи перейшли з компанії Spensers.

Не обійшлося цього року і без розставань. Зокрема, у травні ц.р. команда компанії AGA Partners покинула склад AVELLUM та продовжила роботу під своїм брендом. Самі ж компанії, за їх повідомленням, працюватимуть у форматі альянсу. Спільне рішення партнерів обох фірм обумовлене «сучасними викликами і новими завданнями, які ставить перед собою кожна з команд». AGA Partners повернулася на ринок у тому ж складі, в якому в липні 2018 р. приєдналась до AVELLUM — керуюча партнерка Амінат Сулейманова та партнери Іван Касинюк й Ірина Мороз зі своїми командами юристів.

У вересні 2020 р. на ринку з’явився новий бренд — Mamunya IP: частина команди практики інтелектуальної власності AEQUO на чолі з партнером Олександром Мамунею створили юридичний бутік, що спеціалізується в практиці інтелектуальної власності.

Тепер про підвищення та кадрові міграції.

Cічень 2020 р.

  • Asters оголосила про підвищення Таліни Кравцової до позиції партнера практики сімейного права. Ольга Лепіхіна, Катерина Олійник, Антон Сінцов та Олександр Волков стали радниками фірми.
  • Анастасію Усову, керівника практики антимонопольного права Redcliffe Partners, призначено партнером.
  • Екс-голова Львівської ОДА Маркіян Мальський повернувся до складу партнерів Arzinger та очолив Західноукраїнський офіс компанії.
  • До компанії Spensers приєдналась Зоя Красюк на позицію позаштатного радника. До цього вона працювала керівником українського офісу білоруської фірми SBH Law Office.
  • Сергій Денисенко підвищений до партнера практики антимонопольного права AEQUO.
  • Сергій Шершун став партнером Integrites (обіймав посаду радника і керівника практики антимонопольного та конкурентного права компанії).

Лютий

  • Sayenko Kharenko посилює практики конкурентного права та банківського і фінансового права підвищенням Валентини Гвоздь та Ігоря Лозенка до статусу партнерів фірми.
  • INTEGRITES оголосила про призначення Євгена Іванця радником з економічних розслідувань практики міжнародної торгівлі. Раніше Євген обіймав посаду молодшого партнера в компанії GAI Group.
  • Павло Ходаковський звільнився з посади заступника міністра фінансів України (призначений у вересні 2019 р., до того був партнером Arzinger). Зараз він партнер ЮК Avidbiz.

Березень-квітень

  • Олексій Резніков вийшов зі складу партнерів Asters у зв’язку з призначенням на посаду віце-прем’єр-міністра України — міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.
  • Юлія Атаманова стала партнером LFC. До компанії вона приєдналась у 2015 р. Очолює практику міжнародного арбітражу, комерційних та корпоративних спорів.
  • Станіслава Карпова призначено на посаду радника компанії ADER HABER.
  • Ольга Кривецька та Олександр Фролов приєднались до Asters на позиції радників.

Травень

  • Експертизу Juscutum посилює новий бізнес-партнер Марина Томаш, очоливши податкову практику компанії. До цього Марина працювала радником ADER HABER.
  • CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang Україна оголосила про підвищення Наталії Кушнірук на посаді та призначення її партнером у команді з нерухомості в Києві.

Червень

  • Радника ЮК «Ілляшев та партнери» Ольгу Стефанішину призначено віце-прем’єр-міністром з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України (до компанії вона приєдналася на початку 2020 р.).
  • Пітер Телюк приєднався до партнерського складу Sayenko Kharenko, посиливши міжнародну команду компанії. До цього Пітер був керуючим партнером київського офісу Squire Patton Boggs.
  • Даніель Білак, колишній головний радник прем’єр-міністра з інвестицій, приєднався до Kinstellar як старший радник.

Липень

  • Олена Кучинська стала керуючим партнером Kinstellar. На цій посаді вона замінила Костянтина Лікарчука.
  • ETERNA LAW оголошує про посилення практики вирішення спорів приєднанням Наталії Коровяковської у якості партнера та керівника практики в Україні.
  • Дмитро Грибов призначений радником практики нерухомості та будівництва «Ілляшев та Партнери».

Серпень

  • Asters повідомила про приєднання до фірми Тетяни Тищенко на посаду партнера.
  • Радник Микита Нота приєднався до команди AVELLUM у сфері антимонопольного права, арбітражу і транскордонних спорів (перейшов разом зі старшим юристом Антоном Архиповим).

Вересень

  • Sayenko Kharenko посилює практику взаємодії з державними органами, залучаючи до команди партнера Олега Самуся.
  • AEQUO оголосила про приєднання до її команди Миколи Ковіні як радника практики інтелектуальної власності.
  • Redcliffe Partners повідомила про призначення партнером Світлани Теуш, яка очолює практики відновлюваної енергетики, нерухомості та будівництва.
  • До Juscutum приєднався новий бізнес-партнер Максим Греков (експерт з міжнародного структурування корпоративних і приватних активів).

Жовтень

  • Олександр Мартиненко став партнером та керівником практики вирішення спорів та комерційного права київського офісу Kinstellar. У компанію він перейшов з позиції старшого партнера CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang.
  • Світлана Гурєєва приєдналася до Sayenko Kharenko в якості партнера і керівника практики нерухомості та будівництва, а Олена Денісова — в якості старшого юриста. До цього обидві юристки працювали в Auchan Retail Ukraine.

Листопад

  • Людмила Волкова приєдналась до команди AVELLUM у сфері вирішення спорів на позицію радника (до цього працювала в Kinstellar).
  • Ірина Кобець підвищена до радника та керівника судової практики LCF.
  • В Juscutum нові партнери — Владислав Білоцький (очолив практику IP) та Таїсія Білоцька (очолила пратику сімейного права).
  • Наталію Кіріченко призначено керівником практики інтелектуальної власності та технологій DLA Piper в Україні.

Грудень

  • Марія Ніжнік повернулась до складу партнерів AEQUO та очолила практику антимонопольного та конкурентного права після 4 років роботи в Антимонопольному комітеті України (АМКУ).

Коментарі:

Тімур Бондарєв Тімур Бондарєв, керуючий партнер Arzinger

— Звісно, основними тренд-сетерами у першій половині року стали коронавірус та пов’язані з ним події — карантинні обмеження, відповідні регулювання й очікування глибокої кризи, які суттєво змінили структуру попиту. Нас не обминув «карантинний хайп», і ми відчули добре завантаження у сфері трудового права та нерухомості, адже бізнес повинен був швидко вирішувати питання щодо скорочення персоналу, віддаленої роботи, захисту персональних даних у зв’язку зі зростанням корпоративної «ковідної» статистики, переосмислювати новий формат офісного простору тощо. Водночас в абсолютному вираженні частка відповідних проєктів у загальній фінансовій картині бізнесу виявилась суттєво менш значною, ніж очікувалось.

Переважна більшість проєктів стосувалися різноманітної судової роботи, сфери кримінального права та процесу, антимонопольного права, а також міжнародного інвестиційного арбітражу, і виглядає так, що основним драйвером юридичної роботи для Arzinger виявились саме політика та дії держави по відношенню до наших клієнтів.

Я особисто вдячний цьому року за те, що ми переконались, що в останні роки Arzinger рухався у вірному напрямку, свого часу ми прийняли вірні стратегічні рішення в частині розвитку певних спеціалізацій та внутрішньої інфраструктури і сформували чудову команду. Зокрема, високий рівень диверсифікації фірми дозволив нам запропонувати клієнтам саме ті рішення, які були потрібні у важкий час, а якісні інфраструктура та бізнес-процеси допомогли миттєво адаптуватись до віддаленої роботи, внаслідок чого ані персонал, ані клієнти не відчули переходу до нового формату.

На мою думку, наступний рік не буде суттєво відрізнятись від 2020 в частині коронавірусної істерії — епідемія так просто не зникне, а доступ до вакцини не буде таким простим, як здається. Саме тому принаймні до кінця 2021 р. ми будемо жити у сьогоденному онлайн-форматі з дуже обмеженим пересуванням. А для деяких бізнесів існуючий формат і в подальшому стане буденністю, що дозволить їм стати більш конкурентоздатними за рахунок мобільності та заощадження коштів.

Ми також бачимо загострення політичної боротьби, що не в останню чергу пов’язане зі стрімкою втратою довіри владою. Це вже призвело до перерозподілу сфер впливу, втрати позицій одними олігархічними кланами й підсилення інших. Зважаючи на існуючі політичні традиції, такий перерозподіл зазвичай супроводжується гучними кримінальними справами, в які залучаються великі юридичні фірми, що встигли відбудувати відповідні компетенції та команди. Зважаючи на те, що складність кримінальних справ зростає з кожним роком, ми переконані, що виграватимуть на цьому ринку лише великі фірми — лідери ринку, які мають глибоко інтегровані практики кримінального права та процесу і якісну внутрішню корпоративну культуру, що дозволятиме злагоджено працювати декільком командам разом та користуватись знаннями та досвідом всієї фірми в рамках роботи над одним великим проєктом із кримінально-правовою складовою.

Важливим джерелом роботи ми бачимо міжнародний інвестиційний арбітраж, не в останню чергу процеси, пов’язані з вимогами до України з боку інвесторів у сфері альтернативної енергетики. Зважаючи на небажання держави виконувати взяті на себе зобов’язання та регулярне порушення обов’язків, що були взяті нею під час перемовин щодо зелено-енергетичної кризи, ми вже дуже добре розуміємо, чим будемо зайняті наступного року. А знаючи про великі питання із наповненням державного бюджету, вже готуємось до великих податкових справ, які напевне виникатимуть після «відкриття сезону» перевірок.

Саме зважаючи на термінову необхідність наповнення державного бюджету, ми з впевненістю дивимось на потенційне відкриття ринку землі, а також приватизацію — у випадку, якщо державні діячі зрозуміють, що на фоні загальної кризи довіри до існуючої влади саме в цих сферах ще існує реальний шанс зробити історію успіху та повернути іноземних інвесторів, а одночасно наповнити державний бюджет.

Армен Хачатурян Армен Хачатурян, старший партнер Asters

— Неочікувана пандемія змусила юридичний ринок у 2020 р. переглянути свої стратегії і перейти від сценаріїв розвитку до режиму збереження бізнесу. Навесні у відповідь на карантин чимало юридичних фірм тимчасово впровадили скорочення заробітної плати або навіть персоналу — як юридичного, так і адміністративного.

Ми в Asters обрали покроковий підхід, який передбачає впровадження заходів з оптимізації виключно у разі недосягнення фірмою набору показників ефективності роботи. Завдяки продуманому плану заходів з розвитку бізнесу та маркетингу та наполегливій роботі юристів навіть у безпрецедентних обставинах 2020 р. результати роботи команди Asters перевершили наші очікування. Як наслідок, нам не довелося скорочувати кількість робочих днів, зарплати або соціальний пакет співробітників. Водночас ми передбачаємо подальше зростання конкуренції на ринку, і тому вже почали думати про розвиток фірми після подолання пандемії. Для цього ми продовжили посилювати наші практики, і до команди фірми протягом останніх місяців приєдналися кілька досвідчених фахівців.

Карантинні обмеження спричинили значні зміни в організації роботи юрфірм. До весни 2020 р. дистанційна робота для юристів була рідкісним винятком. Нова реальність показала, що робота з дому може бути не менш ефективною, аніж з офісу. Більше того, як свідчать результати опитувань, для багатьох дистанційний режим роботи виявив важливі переваги, а саме дозволив заощадити час на дорогу в офіс і покращити баланс між роботою та особистим життям. В цілому дистанційна робота дала фірмам можливість оптимізувати витрати, відмовившись від оренди непотрібних офісних приміщень. Схоже, гнучкий робочий режим, у якому поєднуватиметься часткова робота з офісу з можливістю працювати з дому, стане новим трендом чи навіть стандартом організації роботи для юридичних фірм як в Україні, так і по всьому світу навіть після завершення пандемії.

Іншим трендом, що отримав значне прискорення у 2020 р., стало стрімке зростання використання технологій та різних інновацій у комунікаціях. Ряд сервісів відеозв’язку та обміну даними фактично знищив раніше популярні телефонні конференції. Ще більшої актуальності набули технології захисту інформації.

Однозначно, віддалена робота має і свої слабкі сторони: постійно виникає питання, чи можна підтримувати командну роботу і мотивацію на такому ж рівні, як під час роботи «під одним дахом», особливо коли йдеться про термінові проєкти з короткими дедлайнами, які вимагають ретельної координації. Тим не менше, ці потенційні проблеми можна вирішувати як шляхом проведення регулярних відеодзвінків (у т.ч. зі спілкуванням у неформальній обстановці), частішими комунікаціями щодо статусу проєкту, так і стимулюванням розвитку навичок менторства та проєктного менеджменту у юристів старшого рівня.

Ще один факт, який знайшов підтвердження у 2020 р., — це те, що прогнози — річ невдячна. За того розвитку подій, який спостерігався протягом року, навіть короткострокове планування було проблемним. І хоча на кінець року епідеміологічна ситуація в Україні продовжувала погіршуватися, повідомлення про прогрес з розробкою ефективної вакцини проти коронавірусу від кількох виробників дають надію на відновлення нормального життя у недалекому майбутньому. Втім, навіть за найбільш оптимістичними прогнозами формування колективного імунітету завдяки вакцинації займе мінімум рік. Тому очевидно, що 2021 р. для юрфірм пройде під знаком пошуку оптимальних шляхів забезпечення ефективної дистанційної роботи, збереження команди і, відповідно, конкурентоспроможності.

Назар Чернявський Назар Чернявський, CEO Sayenko Kharenko

— Як почував себе юридичний ринок у 2020 р.? Яким він був для вашої компанії?

— 2020 р. став найбільш незвичним та несхожим на попередні, якими б складними вони не були. Проте, як завжди, для когось у грудні сніг стає сюрпризом, а хтось ще влітку готується до зими. Звісно, я не можу сказати, що ми заздалегідь очікували побачити цього року саме такого чорного лебедя, але вже з моменту, коли одна за одною почали закриватися країни, стало зрозуміло, що Україну це також не омине. Тому вже навесні ми спробували переключити всіх партнерів у креативний режим і налаштуватись на пошук нових можливостей. У той час, як багато хто почав скорочувати штат працівників і намагатися зекономити на базових речах, ми подумали, що краще зазирнути трохи далі і зрозуміти, як зміниться наш бізнес у горизонті року (було зрозуміло, що пандемія і пов’язаний з нею карантин не обмежаться кількома місяцями чи тижнями, як дехто сподівався). Ми зробили декілька ставок, і сьогодні вже можна сказати, що всі вони зіграли.

По-перше, ми ставили на нашу команду. В стресових обставинах всі поводяться по-різному. Для когось такі стреси стають чарівним поштовхом, і вони починають генерувати нові ідеї, продукти та створювати додаткові можливості для фірми. А комусь, навпаки, треба працювати в звичному режимі й мати певні константи. І в кожній з цих категорій у нас зібрані супер-спеціалісти, яких було вкрай важливо зберегти в команді.

Другою виграшною ставкою стали нові канали, через які ми навчились пропонувати нашим клієнтам традиційні, а також нові продукти, що були створені під впливом нових умов.

Ну, і третя ставка (і очевидна, і ризикована водночас) — розрахунок на те, що оскільки криза не була фінансовою за своєю природою, попит на традиційні продукти залишиться таким же високим, просто буде відкладений у часі. Треба сказати, що всі ці ставки спрацювали в комбінації, адже лише високопрофесійна і потужна команда могла забезпечити оперативне і якісне виконання завдань, які накопичились, поки ринок в цілому стискався. До того ж, ще за умов повного локдауну клієнтів потрібно було підготувати до активної роботи після його завершення.

До нових реалій життя потрібно було підготувати і своїх співробітників. Коли все тільки починалося, багато в кого були панічні настрої, і ми розуміли, що маємо виконувати роль таких собі психологів та випромінювати впевненість у найбільш невизначені часи. Ми регулярно проводили онлайн-зустрічі всередині фірми та окремих практик, аби наша команда знала, що фірма впорається, що у нас все добре. До того ж, ми відчували, що маємо допомагати і громаді, адже, як і в будь-які турбулентні часи, з’явилося багато диванних експертів, які дуже щедро роздавали юридичні поради вселенського масштабу і такої ж вселенської дурості. Тоді ми почали у відео-форматі фахово відповідати на юридичні запитання, які отримували від звичайних людей у соцмережах.

Тоді ж ми зрозуміли, що українська медична система потребує підтримки в умовах, коли навіть найкращі системи в світі не справляються, тому деякі наші партнери разом з представниками бізнесу створили благодійний фонд «Дихай», який консолідував зусилля окремих небайдужих українців, котрі мали бажання та змогу допомогти.

Тож, якщо резюмувати, можу сказати, що запорукою успіху цього року були впевненість у власних силах і силах команди та виваженість у прийнятті рішень.

— Які висновки Ви зробили для себе як керівник (або ж які управлінські рішення приймали)?

— На будь-яких вечірках та корпоративах ми завжди кажемо, яка в нас класна, професійна команда. І кажемо ми це абсолютно щиро, проте настільки часто, що трохи вже й замилилося усвідомлення цих фактів. Але будь-які стресові ситуації завжди оголюють та загострюють все, що є, — і гарне, і погане. 2020 р. показав, що в нас насправді крута команда, яка у важкі часи вміє консолідуватися і працювати на спільний інтерес.

Найвідповідальнішим, найважливішим та найвдалішим нашим управлінським рішенням було не слідувати загальним «трендам» і не приймати поспішних рішень. Натомість потрібно було посилювати внутрішні комунікації, мотивувати команду і заручитись її підтримкою у пошуку нових можливостей.

— Чого чекати та до чого готуватися юрбізнесу в 2021 р.?

— Думаю, не відкрию таємницю, якщо скажу, що наступний рік буде ще важчим і для світової, і для української економіки. Дуже ймовірне поглиблення політичної кризи, що також не буде сприяти економічному розвитку. Є сподівання, що певні законодавчі зміни простимулюють інвестиції в сектор азартних ігор та IT-індустрію, хоч сильного інвестиційного сплеску я й не очікую. Бізнесу загалом доведеться і надалі виживати, тож і юристам треба бути готовими до непростих часів. Без роботи точно не залишаться юристи судової, кримінальної, податкової практик. Усім іншим доведеться бути креативними, докладати ще більших зусиль і навчитись розширювати власні горизонти.

Денис Бугай Денис Бугай, партнер-співзасновник VB Partners, керівник практики White Collar Crime

— Як почував себе юридичний ринок у 2020 р.: Ваші спостереження. Яким він був для вашої компанії?

— 2020 р. видався непростим для юридичного бізнесу. Тривалий карантин вніс свої корективи. За моїми відчуттями, багато компаній були змушені відмовитися від планів розвитку. Натомість їм довелося сконцентруватися на питаннях утримання поточного рівня прибутковості, а дехто навіть був змушений розробляти стратегії, які не дозволили б зазнати значних збитків.

Результат карантину — це уповільнення економіки, яке 100% має призвести до зменшення роботи для юристів. Складно сказати, чи відчуваємо ми це на собі, але в будь-якому разі такі наслідки неминучі.

Окремо хочу виділити проблему інвестиційного клімату в країні. Відсутність розумної державної політики в питаннях судової системи, податків та реформи правоохоронних органів негативно впливає на інвестиційну привабливість. В результаті зазнає негативних наслідків і юридичний бізнес, що спрямований на обслуговування потоку інвестицій в державі. Це нейтралізує такі практики, як корпоративне право, Banking&Finance, Real Estate, земельне право. Навіть потенційне відкриття ринку землі не дало відчутного покращення для юристів.

— Які висновки Ви зробили для себе як керівник (або ж які управлінські рішення приймали)?

— Оскільки нашою ключовою практикою є White Collar Сrime, цей рік був для нас досить стабільним, а в окремих випадках навіть позитивним. Наша компанія розширилася як в якісному, так і в кількісному значенні. Користуючись умовним спокоєм під час карантину, ми більше сконцентрувалися на питаннях, пов’язаних з відпрацюванням бізнес-процесів. Зокрема, зайнялися поліпшенням структури компанії, відточенням робочих алгоритмів та роботи нашої support- та адміністративної команди.

— Чого чекати та до чого готуватися юрбізнесу в 2021 р.?

— Незважаючи на карантин і обмеження, ми не закривали наш офіс. Робота адвокатів White Collar Crime практично виключає можливість дистанційної роботи. Ми не зменшували ні зарплати, ні бонусні виплати як для колег-адвокатів, так і для партнерів компанії. Вчасно прийняті антикризові рішення допомогли нам спокійно пережити цей буремний час.

Мої висновки щодо останнього непростого року: необхідно завжди мати план «Б» та налагоджені внутрішні комунікації. Такий підхід допоможе нейтралізувати стурбованість всередині колективу. Також важливо пам’ятати, що будь-яка криза — це завжди нові можливості. Потрібно залишити паніку в стороні та подивитися на ситуацію під іншим кутом.

Олексій Сошенко Олексій Сошенко, керуючий партнер Redcliffe Partners

— Як почував себе юридичний ринок у 2020 р. (популярні практики, потреби клієнтів тощо): Ваші спостереження. Яким він був для вашої компанії?

— 2020 р. став серйозним випробуванням на міцність для будь-якого бізнесу, і юридична сфера не стала виключенням. Основним «трендом» сезону стала масштабна віртуалізація — на віддалену роботу пішли юристи, в онлайн-формат перейшла маркетингова активність. Звичайно, юридична галузь досить консервативна, перехід в онлайн багатьом колегам дався нелегко, і лише влітку бізнес зміг підлаштуватися під нові реалії.

Важливим показником міцності нашої команди стала можливість не скорочувати штат. Більше того, ми ще й посилили наші позиції декількома яскравими особистостями, які приєдналися до нашої команди в цей непростий час.

Варто відзначити зростання попиту на консультації з трудового та податкового права. Ми відчуваємо потужний розвиток в IT-індустрії. За цим майбутнє. Зазвичай під час криз важливість судової та арбітражної практик в юридичних фірмах зростає. У нас збільшилась кількість різноманітних спірних ситуацій, які ми допомагаємо нашим клієнтам вирішувати шляхом ведення переговорів, участі в судових або арбітражних процесах як в Україні, так і інших юрисдикціях.

Сподіваємося, що третя хвиля пандемії вже не буде мати такого суттєвого впливу на бізнес, і Україні вдасться привабити більше іноземних та власних інвесторів, особливо в таких галузях, як IT, агробізнес, харчова та легка індустрія, інфраструктура і охорона здоров’я, що, безперечно, дасть поштовх розвитку і юридичного бізнесу

Graham Conlon Грейм Конлон, керуючий партнер CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang

— Які висновки Ви зробили для себе як керівник (або ж які управлінські рішення приймали)?

— Вислів «зберігайте спокій та продовжуйте діяти» виник під час Другої світової війни у Великій Британії, і я як британець сприймаю його як мантру, в яку вірю. Жодна криза не триває вічно. Як одного разу сказав Черчилль, «найтемніша ніч — перед світанком». Тому нам не слід ухвалювати поспішні рішення, натомість слід зосередитися на тому, що є правильним у середньота довгостроковій перспективі. Саме так ми і вчинили. Інші фірми скоротили персонал, зарплати та приміщення, а ми, натомість, зробили навпаки. Ми використали цей рік для того, щоб зайняти ще один поверх у нашій будівлі (подвоївши площу нашого офісу), та інвестували значні кошти у його ремонт за сучасними стандартами. Ми також інвестували в розширення нашої команди (показовим прикладом є прихід Бориса Даневича та його колег), а також зберегли повну заробітну плату всім нашим юристам та персоналу, включно з тими працівниками, котрих не було задіяно у звичайному обсязі. Зрештою, саме завдяки нашій команді ми досягаємо надзвичайних результатів, тому нам необхідно підтримувати та мотивувати працівників, аби бути готовими задовольняти клієнтський попит, тільки-но криза відступить.

— Чого чекати та до чого готуватися юрбізнесу в 2021 р.?

— Маю велику надію, що 2021 р. ознаменує повернення до відносно звичайного ходу речей, проте успішність наступного року, для України зокрема, великою мірою залежатиме від рівня вирішення поточної конституційної кризи, а також від того, чи зможе Україна показати іноземним інвесторам готовність до реформування та забезпечення верховенства права. Якщо країна зможе продемонструвати це — потенціал є значним. У будь-якому разі ми продовжуємо знаходити шляхи розширення спектру наших послуг і завжди шукаємо амбітних партнерів та команди з високим професійним рейтингом, які підтримуватимуть наші цінності з точки зору культури, ставлення до працівників, етики та орієнтованого на Захід підходу.

Михайло Ілляшев Михайло Ілляшев, керуючий партнер ЮФ «Ілляшев та Партнери»

— 2020 р. пройшов під диктовку коронавірусу. Навесні, під час першого локдауну, на кілька тижнів зменшилося навантаження на юристів, оскільки бізнес був розгублений. Але згодом ситуація вирівнялась. Зменшення завантаження юристів, зайнятих, наприклад, у практиці вирішення спорів, у квітні та травні компенсувалося їх додатковою завантаженістю в літні місяці. Протягом року зменшилася також кількість транзакційної роботи, разом з тим збільшилася кількість проєктів у галузі трудового права, адміністративного регулювання. Але цей рік можна вважати загалом втраченим як для країни, так і для юридичного бізнесу.

На жаль, протягом року ми спостерігали спроби деяких колег-конкурентів демпінгувати. Це надзвичайно ризикований для українського ринку підхід. Але думаю, що подібна практика буде продовжуватись, і сподіваюсь, що такі компанії якнайшвидше перейдуть в інший ціновий сегмент, ставши юридичними «лоукостерами», які зароблятимуть за рахунок великого обсягу дешевих послуг.

Вже очевидно, що епідемія і локдауни будуть тримати юридичний ринок в заручниках як мінімум у першому півріччі 2021 р. З іншого боку, коронавірус може стати «вікном можливостей» для тих, хто більш мобільний, активний, енергійний.

Також варто зазначити, що у співробітників юридичних компаній з’явилася відмінна можливість перевірити на практиці лояльність і надійність своїх роботодавців. І по завершенню епідемії компанії, які не пройшли випробування у своїх співробітників, відразу ж відчують наслідки. Ми, зі свого боку, маємо намір скористатися моментом і посилити команду.

Karpenko_Margarita Маргарита Карпенко, керуючий партнер київського офісу DLA Piper

— Слова Covid-19 створили абсолютно нову реальність. Попри всі виклики, локдауни та невизначеність, попит на юридичні послуги у 2020 р. не зменшився. Я спеціалізуюсь на трудовому праві, але як керівник офісу спостерігаю також за іншими напрямками. Наші мандати за останні 12 місяців охоплюють транзакційні та консультаційні. Ряд клієнтів галузей, які найбільше постраждали від пандемії (авіація, готельний бізнес), мають постійний попит на юридичні послуги, але обмежені бюджети на зовнішніх радників. Ми часто отримуємо запити на знижки, фіксовані гонорари, відстрочки платежів.

Наступні 12 місяців цілковито залежатимуть від обмежувальних заходів у різник країнах та швидкості їх відміни. Я щиро вірю, що відкладений попит на деякі юридичні послуги буде реалізований у 2021 р., а «заморожені» проєкти відновляться.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати