04 June 2024, 13:52

Нагальні питання професійного розвитку юриста в сучасних реаліях

Микола Подолін
Микола Подолін «АО "SYNEGOR"» адвокат, партнер

Реалії останнього часу, а саме пандемія COVID-19 у 2020–2021 рр., війна, яка триває досі, й загальна істотна зміна в структурі багатьох бізнесів і загальнодержавних процесів ставить багато питань про професійний та особистий розвиток юриста.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


І йдеться не тільки про молодих юристів, які, на превеликий жаль, не завжди протягом останніх років мали змогу повноцінно відвідувати навчання або проходити цікаву і насичену практику. Йдеться також (а може навіть і більшою мірою) про всіх юристів. Адже потрібно розвиватись в ногу з часом і допомагати клієнтам пристосовуватись до сьогоденних реалій та динамічних змін.

Все ж динозаври вимерли не через свою слабкість, а саме через те, що не змогли пристосуватись. Не нам обирати часи, в які ми живемо, і далеко не на всі процеси ми в змозі повпливати, однак тільки ми обираємо реакцію на те, що нас оточує. Отже, адаптивність і реакція на зміни наразі є край важливою рисою будь-якого успішного юриста.

Адаптація до швидких законодавчих змін

Як не крути, але юрист — це насамперед про закон.

Законодавство ніколи не стоїть на місці і постійно зазнає змін та доповнень, які відображають зміни суспільних відносин. Однак пандемія, воєнний стан вивели ці зміни, їхню швидкість і динамічність на радикально новий рівень.

Ба більше, необхідно зазначити, що на відміну від звичайного еволюційного розвитку законодавства і судової практики, який мав місце раніше, сьогоденні зміни є революційними, такими, що радикально змінюють правила гри і часто прямо стосуються кожного з нас.

Вважаю за доречно аналізувати особливості роботи із законодавчими змінами сьогодення через призму абз. 3 ст. 11 Правил адвокатської етики, згідно з яким, адвокат має постійно підвищувати свій професійний рівень та кваліфікацію, володіти достатньою інформацією про зміни у чинному законодавстві.

Суспільство вже довгий час рухається до швидкості і скорочень, тобто читання довгих текстів, а й поготів, уважний аналіз, стає дедалі більш рідкісним явищем. Зазвичай люди (за винятком юристів) читають заголовки і роблять висновки саме з цього. Це не добре і не погано, однак це відображує характер сприйняття нами інформації, обсяги споживання якої під час війни збільшились кратно.

Сукупність цих факторів тягне за собою проблему, а саме спекуляції стосовно інформації, наданої людьми, зокрема, які не є фахівцями в сфері права (наприклад, журналістами). Через це, а також через спекуляції і різне трактування законодавства у відкритих джерелах (коментують представники національної поліції, журналісти, народні депутати, юристи тощо), у населення часто формується хибне або неповне суперечливе уявлення про те, які саме фактично зміни набувають чинності.

В погоні за особистою рекламою і бажанням надати якийсь коментар першим, багато фахівців роблять аналіз нашвидкуруч, внаслідок чого у людей формується хибна уява про зміст законодавчих змін.

Задачею юриста в цій ситуації є надання клієнту кваліфікованої правової допомоги, надання ґрунтовного аналізу законодавства, а також робота із тими уявленнями про законодавство, яке сформувалось у клієнта при споживанні скороченої інформації з відкритих джерел та інформаційних ресурсів.

Насправді люди, які дають коментарі на публічних ресурсах і інформаційних каналах, не несуть відповідальності перед споживачами цієї інформації, і здебільшого вони можуть взагалі не бути фахівцями в сфері права, а лише переслідують власні інтереси.

Тут варто наголосити на ст. 11 Правил адвокатської етики, згідно з якою, адвокат зобов'язаний надавати професійну правничу (правову) допомогу клієнту, здійснювати його захист та представництво компетентно і добросовісно, що передбачає знання відповідних норм права, наявність необхідного досвіду їхнього застосування, доскональність у врахуванні всіх обставин, що стосуються доручення клієнта та можливих правових наслідків його виконання, ретельну підготовку до виконання доручення.

Наголос йде саме на професійності, а не на швидкості аналізу при наданні правової допомоги.  

Разом з тим не можна і зневажати швидкістю аналізу законодавства, тому що зміни є настільки динамічними і важливими, що прострочення надання клієнту юридичної консультації може нести для клієнта край негативні наслідки.

Отже, юристу сьогодення варто знаходити здоровий баланс між швидкістю аналізу законодавчих змін і повнотою та точністю надання клієнту інформації. І це ускладняється також тим, що при зміні законодавства, змінюється і правозастосовна практика, проте на момент аналізу законодавчих змін, такої практики зазвичай немає взагалі.

Особливості і зміни в світогляді клієнтів

Військові дії й інші зміни сьогодення змінюють не лише законодавство. Вони змінюють людей. І цим в жодному разі не можна нехтувати. Юрист завжди має бути трохи психологом, мати емпатію і розвинений емоційний інтелект, проте в сучасних умовах ці навички стають набагато ціннішими.

Зважаючи на суспільну значущість і складність професійних обов'язків адвоката, а також на стреси й травми, які, на жаль, отримала величезна частина населення, люди дивляться на адвокатів як на рятувальників, шукають позитивних новин та швидких рішень.

І психологічна робота адвоката в цьому аспекті полягає в тому, щоб залишатись неупередженим та надавати юридичні послуги, які відповідають чинному законодавству, а не завищеним очікуванням клієнта.

Водночас, беручи до уваги соціальну вагу юридичної роботи, велике значення юридичних послуг для клієнта, а також переповненість інформаційного простору коментарями, вирізками та іншими видами аналізу законодавства, важливо звертати особливу увагу саме на те, щоб клієнт чітко зрозумів зміст отриманих юридичних послуг, адже дуже розповсюджено наразі суб’єктивне викривлення інформації як в бік позитивних, так і в бік негативних очікувань клієнта.

Що робити молодим юристам і студентам

Питання розвитку молодих спеціалістів завжди було важливим, непростим і багатогранним, й останнім часом зазнало деяких змін.

Всі поради щодо пошуку практик, стажувань, завчасного вибору майбутньої сфери діяльності і додаткових до навчання майстер-класів, форумів тощо, залишаються актуальними, стають ще важливішими через неможливість  повною мірою відвідувати пари, особисто комунікувати один з одним і з викладачами.

Однак варто наголосити, що кількість законодавчих змін, а також загальна еволюція процесів (перехід в онлайн-формат роботи, дистанційні зустрічі тощо), надає молодим спеціалістам деяку перевагу. Навчатись з нуля завжди легше, аніж перенавчатись. Раніше здобутий досвід може стати тягарем для юристів, які не можуть швидко пристосуватись, і це надає молодим спеціалістам можливість. Це талант — бачити можливості там, де більшість людей бачить ризики, і людина, яка це вміє, має сильну конкурентну перевагу.  

Отже, підсумовуючи, хочеться сказати, що, незважаючи ні на що, варто шукати можливості для розвитку. Ці можливості насправді є. Важливо спілкуватись з колегами, бажано в офлайн-режимі, відвідувати конференції і форуми, обмінюватись думками. Не забуваючи про правила адвокатської етики, необхідно розвивати емпатію й емоційний інтелект для того, щоб ефективно і тактовно спілкуватися з клієнтами.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати