02 November 2016, 10:19

MLF: магія івентів

Опубліковано в №44 (542)

Діма Гадомський
Діма Гадомський «Axon Partners» CEO

Спеціально для «Юридичної Газети» 


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Першим питанням мінського водія UBER було: «Ви айтішник?». Дізнавшись, що я просто юрист, він втратив до мене інтерес. Наша професія вже давно не становить ні для кого інтерес. Навіть для нас самих. Інакше я не можу пояснити одноманітні юридичні семінари, конференції та симпозіуми з незмінним президіумом і пляшками води на столах з білою скатертиною. І це я зараз не лише про Україну і Росію. В Європі така ж хвороба.

Minsk Legal Forum значно виділяється з нашої юридичної сірості. Різниця між форумом і юридичними івентами, на яких мені доводилося бути, така, як між Burning Man і творчим вечором Іво Бобула. Чого варте лише запрошення від Олександра Степановського (дослівно): «В этом году я задумал сессию «Параллельная реальность». Как раз про такого рода проекты, как у Вас. Будет здорово, если поделитесь опытом. Наш форум – это довольно веселая тусовка юристов, на которой принято скорее делиться жизненным опытом, а не научными идеями».

 Тут у мене дисклеймер: пам’ять людини вибіркова, ми (під «ми» я розумію і людей, і юристів) не запам’ятовуємо всю інформацію, а лише її найцікавіші частини. Саме тому, коли у нас хтось запитує: «Ну як фільм?», ми не переповідаємо всі діалоги від початку і до кінця, а ділимося переважно емоціями. Це я веду до того, що я не запам’ятав чимало цікавих речей. Однак пам’ятаю, що юридичний відділ білоруського гейм-девелопера Wargaming – це найбільша білоруська юридична фірма, а в Казахстані усього 20 юридичних фірм. Також я навіщось запам’ятав настанову Хвощинського про те, що не потрібно будувати погану юридичну фірму, потрібно будувати хорошу (цією ключовою для своєї лекції настановою він ще раз підтвердив моє уявлення про місце консультантів у консалтинговому бізнесі).

 На форумі зібралися юристи, які знають одне одного багато років. Тому більшість часу я стояв у кутку і спілкувався з такими ж «фріками» від юриспруденції, як і я сам. За Simplawyer я особисто слідкую з моменту їх створення. Це найяскравіший російський юридичний стартап. Вони пропонують продаж стандартизованих юридичних продуктів. Футуролог юридичного бізнесу Річард Засскінд називає це комодитизованими юридичними послугами, які прийдуть на зміну bespoke legal services. Лекція від юристів у джинсах Simplawyer про «майбутнє вже настало» сприймалася так само, власне, як і в Україні зараз сприймають юристів у джинсах: «Ви оце зараз серйозно?».

 Ще я майже дослівно занотував лекцію Оксани Войнаровської з ВКП про покоління Z: «Юристи працюють з конкретною людною, а не з брендом чи компанією, тому коли йде людина, зазвичай, за нею йдуть і юристи. У людей покоління Z повагу можна заслужити не посадою, не кількістю регалій на візитці, а розумом і наставництвом. При цьому наставництво – це не одне й те саме, що дружба і пити разом пиво чи ходити в сауну». Раніше я був впевнений, що найкращі працівники – це ті, які багато подорожують і займаються сексом. Однак пані Войнаровська своєю лекцією запевнила мене в тому, що потрібно збирати навколо себе людей, у яких є схильність до викладання. Адже такі люди завжди знайдуть пару зайвих хвилин для того, щоб пояснити колезі якусь складну юридичну категорію. До того ж не просто пояснити, але й намалювати зрозумілу схему.

Другим інсайтом для мене став Хольгер Шайге (Holger Zscheyge) з Infotropic Media. Він навів прекрасну статистику, яка варта повторення тут. Усього 13% клієнтів вважають цінову пропозицію юристів адекватною. Уявіть, лише кожен 6-й потенційний клієнт після отримання вашої пропозиції про надання юридичних послуг не вважає, що ви «поїхали розумом». А 70% осіб не звертаються за юридичними послугами через те, що вважають наше юридичне ціноутворення непрозорим і незрозумілим.

Я завжди був переконаний у тому, що ринок юридичних послуг не обмежується лише так званим «преміум сегментом», тобто сегментом клієнтів, яких обслуговує ТОП-50 українських юридичних компаній. Проте масовий ринок більш вибагливий до ціни та до якості, яку вони за цю ціну отримають. Особливо з огляду на те, що масовий ринок – це люди, які мають час і натхнення перевірити висновки юристів за допомогою Google. Насамкінець, пан Шайге висловив думку, за яку він міг би легко бути відлученим від церкви: «Юридичний консалтинг – це все менше професія і все більше бізнес (з притаманними бізнесу конкуренцією моделей управління, інформаційними технологіями, проджект-менеджментом)».

Рік чи півтора тому на кава-брейку юридичної конференції в Києві я мав приблизно таку розмову з організатором конференції:

- Діма, можливо, є сенс провести юридичну конференцію для айтішників?

- Навряд чи, адже людей потрібно розважати. А ви юристів не розважаєте. Ви робите лише контентну частину.

- Діма, юристів не потрібно розважати.

В Мінську юристів розважали: конференція почалася з симфонічного концерту, а закінчилася – караоке. Між тим ще був джаз і цілий день цікавого та незвичного, як для юристів, розважального й інтелектуального контенту.

Дорогою в аеропорт таксист UBER (вже інший таксист) завів зі мною розмову про Брекзіт. Я не розумію, що коїться в Білорусі, але Wargaming, EPAM, таксисти-інтелектуали з UBER і Minsk Legal Forum пов’язані якоюсь магією.

Коментарі:

GEX_4495 Віталій СЕРДЮК,

адвокат, партнер Адвокатського об’єднання «AVER LEX»

З упевненістю можу сказати, що Minsk Legal Forum перевершив всі очікування! Я разом зі своїми колегами, керуючим партнером Ольгою Просянюк і партнером Ігорем Федоренко, вперше брали участь у цьому форумі, але враження від нього обговорюємо і досі.

Організатори одразу заявили, що основна ідея форуму – «прожити» життя юриста з початку кар'єри й до виходу з професії. Було цікаво порівняти свій старт як адвоката, який відбувся 13 років тому, з нинішніми реаліями. І було пізнавально фактично заглянути в майбутнє і побачити, чим може закінчитися юридична кар'єра.

Форум максимально насичений корисною інформацією, оскільки спікери роблять основний акцент на професійних лайфхаках, які ними були напрацьовані. Про більшість з них можна дізнатися виключно від першоджерела на подібних заходах. Усі теми програми ідеально підібрані та охоплюють всі актуальні на сьогодні для юристів питання про «внутрішню кухню» професії.

Було дуже приємно познайомитися з колегами з інших країн і дізнатися особливості здійснення їхньої адвокатської діяльності. При цьому була несподіваною їхня реакція на мою доповідь на тему: «Як з адвоката не перетворитися на обвинуваченого». Колеги були відверто шоковані тими порушеннями адвокатських прав і гарантій, які допускають правоохоронні органи. Тема дуже непроста, але мовчати про цей бік професійної діяльності не можна! Сподіваюся мій досвід буде корисним учасникам форуму для захисту своїх професійних прав.

Окремо хочу відзначити атмосферу заходу, створену організаторами та підхоплену учасниками. Здавалося, що відсутність краваток і присутність посмішок на обличчях мало прямий зв'язок. Дякую організаторам, які не залишили без уваги жодну деталь форуму. Все було дуже душевно, з натхненням і креативом. Все разом (атмосфера форуму, запрошені спікери, учасники, озвучені теми, організаційні деталі) ще більше підтвердили особисті переконання, а саме: «Йти до кінця!», «Вірити в перемогу!», «Ніколи не здаватися!». Рекомендую колегам обов'язково відвідати Minsk Legal Forum у наступному році!

степановский Олександр СТЕПАНОВСЬКИЙ,

Керуючий партнер АБ «Степановський, Папакуль і партнери»

Minsk Legal Forum – можливість зарядитися позитивними емоціями на весь рік. Форум завершено. Три дні пролетіли як один. Це був другий «ювілейний» форум. «Ювілейний», оскільки в минулому році ми клялися, що більше не будемо проводити жодних «форумів чи конференцій. Однак ніколи не говори ніколи.

Мета форуму проста – неформальне спілкування юристів регіону. В цьому році у форумі взяли участь юристи з 10-ти країн, включаючи представників з Великобританії, Франції, Центральної Азії, Прибалтики, Білорусі, України та Росії.

Друга важлива ідея – це можливість поділитися своїм досвідом, переживаннями, успіхами та невдачами. Звичайно, ми хотіли зробити це максимально невимушено, тобто без краваток. А тим, хто приходив у краватці, – погрожували обрізати її гострими ножицями.

Особливо порадували цього року наші українські колеги. Українська делегація була вдвічі більшою, ніж у минулому році. Хоча нам хотілося бачити ще більше українських колег. Було також багато українських спікерів. Активне обговорення аудиторії викликав виступ Оксани Войнаровської, партнера ЮФ «Василь Кісіль і партнери», а також запальний виступ Віталія Сердюка з АТ Aver Lex. Наші російські колеги, що працюють у кримінальній практиці, всерйоз замислилися над тим, що розповідав пан Сердюк.

Нікого не залишив байдужим і виступ Дмитра Гадомського, CEO Axon Partners. Великий інтерес викликала презентація Дениса Бугая на тему: «Куди поділися відомі юристи?». І під кінець Ірина Нікітіна, наш дорогий консультант зі стратегії, поставила «жирну» крапку, заявивши, що посада партнера в юридичній фірмі – це не вінець кар'єри юриста, а всього лише середина.

Як відзначали всі учасники, нам вдалося зібрати чудовий склад спікерів, який тримав увагу аудиторії увесь день. Я особисто уважно слухав кожен виступ. Хочу зазначити, що за свою кар'єру я побував на більше ніж 50-ти конференціях і можу з упевненістю стверджувати, що утримати увагу аудиторії протягом цілого дня – це вкрай складне завдання. Але нам вдалося успішно впоратися з цим.

Отже, Мінськ дійсно стає справжнім регіональним майданчиком неформального спілкування юристів. Ми всі потрібні один одному. Обмін досвідом – найважливіша складова успішної роботи та особистого розвитку кожного з нас. А коли це відбувається в дуже теплій і неформальній атмосфері – це вдвічі важливіше!

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати