Рейтингове дослідження «ЮГ» вітчизняного ринку юридичних послуг має вже 6-річну історію. Весь цей час ми аналізуємо зміни, що відбулися, визначаємо найбільші здобутки, оцінюємо фінансові показники та проєктну роботу юридичних компаній. А вони, у свою чергу, отримують можливість оцінити потенціал ринку, проаналізувати основні тенденції його розвитку та їх вплив. Рейтинг позиціонує не лише найсильніших гравців-лідерів, але й мідл-сегмент та регіональні компанії, визначаючи сотню кращих у загальному заліку та лідерів окремих практик.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Головні принципи рейтингового дослідження:
- Фінансові та статистичні дані, надані компаніями в анкетах для дослідження, є достовірними. У випадках, коли учасники дослідження не надавали повну базову інформацію для аналізу, оргкомітет дослідження самостійно здійснював експертну оцінку та визначав показники з відкритих баз даних та іншої інформації, отриманої з відкритих джерел, користуючись методом аналогії та порівняння даних.
- Усі відомості, отримані в анкетах, використовувалися на умовах конфіденційності. Вони не публікуються і не можуть бути передані третім особам.
- Добровільність участі юридичних компаній у дослідженні. Для участі у дослідженні потрібно було заповнити анкету та надіслати її на адресу представника редакції, що входить до складу оргкомітету.
- Дотримання балансу між іміджевими та фінансовими критеріями ранжування. Щодо окремих позицій експертами виступили юридичні компанії. Тобто юридичним компаніям було запропоновано визначити та вказати колег з найвищою професійною репутацією в зазначених практиках.
За результатами дослідження було сформовано такі номінації:
- «Лідери ринку. Топ-50 юридичних компаній України-2021», в якій було визначено 50 найкращих компаній.
- «Рейтинг юридичних компаній України-2021. Group №2», де ми визначили 50 компаній, які надали анкети та мали достатні показники для релевантного аналізу.
- «Лідери практик-2021» — дослідження за окремими напрямами юридичної практики, де в кожній з запропонованих в анкеті практик визначалися найкращі представники юридичного бізнесу.
- «Top positions» — компанії, які набрали найбільшу кількість балів пропорційно до інших та отримали визнання колег у відповідних практиках.
- «Лідери практик-2021. Group №2» — дослідження за окремими напрямами юридичної практики, що були представлені в рейтингу Group №2. Ці компанії були оцінені та проранжовані відповідно до поданих кейсів (угод/судових спорів) та фінансових показників сукупного доходу за досліджуваний період.
- Фірми, які відзначив оргкомітет дослідження. Це компанії, за активністю яких ми спостерігаємо та врахуємо при проведенні аналітичних досліджень ринку в наступному році.
Методологія
Основні критерії ранжування компаній у загальному заліку:
- показник доходу компанії за досліджуваний період (який є не лише показником успішності компаній, але й одним з найважливіших критеріїв діяльності будь-якого суб’єкта господарювання) та показник ефективності компанії (обчислюється як співвідношення доходу до загальної кількості юристів компанії; засвідчує ефективність менеджменту, високий професійний рівень співробітників та роботу команди загалом);
- загальна сума поданих в анкеті угод та результат, отриманий компанією в номінації «Лідери практик»;
- репутаційна складова у дослідженні забезпечувалася крос-рекомендаціями колег з ринку. Юридичні компанії отримали можливість в анкеті стати експертами та визначити колег з найвищою професійною репутацією у запропонованих практиках.
Основні критерії ранжування компаній у номінації «Лідери практик»:
- найвагоміший показник, який впливав на підсумковий бал, з вагою 50% — це угоди/кейси/судові спори компаній. Тут враховувалися грошова оцінка, важливість/унікальність для ринку та розвитку практики, системність роботи у зазначеній практиці;
- критерій визнання та крос-рекомендації колег — 30%;
- позиція компанії в інших авторитетних міжнародних рейтингах — 20%. Кожен з зазначених критеріїв мав визначену шкалу балів. Кількісні показники переводилися в бали.
Для отримання додаткових даних та перевірки достовірності поданої інформації оргкомітет дослідження користувався системою YouControl — онлайн-сервісом перевірки компаній, що стало додатковою гарантією об’єктивності інформації. Оргкомітет дослідження складається з представників редакції «Юридичної Газети», які мають багаторічний досвід роботи з дослідницькими програмами. Відсутність зовнішньої експертної групи обумовлена гарантіями забезпечення конфіденційності отриманої від учасників дослідження інформації та мінімізацією суб’єктивного впливу на результати дослідження.
Підсумки дослідження 2021 р.
- У топ-10 компаній національного рейтингу увійшли національні та міжнародні юридичні компанії.
- Ринок рухається у двох напрямах — зростання великих компаній і тих, що глибоко спеціалізуються на 2–3 практиках.
- Бутіки зберегли свої позиції у загальному заліку та на передових позиціях у практиках.
- Мідл-сегмент поповнився новими компаніями завдяки активному маркетингу, системності та нішевій унікальності наданих послуг у найбільш затребуваних практиках, таких як захист бізнесу, WCC, податки, судова практика, приватні клієнти.
- Перші 10 компаній в 2021 р. акумулювали 53% доходу всього ринку, компанії на 11–50 позиціях — 40%, а інші — лише 7%.
- Дослідження охоплює все більшу кількість практик, що свідчить про поглиблення спеціалізації та диференціації в юридичній експертизі.
- Найвищу дохідність показали WCC, судова практика, будівництво/нерухомість, енергетика, ІТ-право. Залишилися стабільними корпоративне право, банки та фінанси. реструктуризація, банкрутство, практика приватних клієнтів.
- Основними каналами для просування юридичних компаній залишаються участь у профільних івентах, публікації у бізнес-виданнях та профільних медіа, участь у рейтингах та просування сайтів
Для перегляду натисніть на зображення