— З чого все починалося для вашої юридичної компанії? З якими труднощами довелося зіткнутися?
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
— Ще до набуття незалежності нашою державою я здобула освіту у галузі патентознавства і винахідництва й багато років працювала у сфері інтелектуальної власності (ІВ). У 1993 р. створила з колегами одну з перших патентних компаній. Потім ми розділилися, і кожен пішов своїм шляхом. У 1994 р. я заснувала компанію «Пахаренко і партнери». Працювати спочатку доводилося практично «на колінах», без допомоги звичної сьогодні комп’ютерної та офісної техніки. Але труднощі лише загартовують!
Сьогодні я пишаюся тим, що започаткована мною компанія — визнаний лідер ринку у сфері ІВ з професійною командою, у якій працюють висококваліфіковані спеціалісти, в т.ч. мій чоловік та діти. Компанія — це також моя дитина. Я не просто працюю — я живу ІВ, і чим більше займаюсь цією сферою, тим більше у неї закохуюсь.
— Який шлях пройшли ваша фірма та сфера ІВ за цей час?
— Якщо на початку більше роботи було пов’язано з отриманням прав на об’єкти інтелектуальної власності, їх реєстрацією, то сьогодні більшість клієнтів мають вже свій портфель прав ІВ, тому почастішали запити щодо комерціалізації наявних прав ІВ та їх захисту. Саме тому у своїй роботі ми перейшли на інший рівень, адже клієнти стали звертатися не тільки з питаннями ІВ, але й з глобальними правовими, пов’язаними з виходом компанії чи нового продукту на відповідний ринок та оцінкою можливих ризиків.
Ми починали саме з ІВ, а наразі наша фірма називається патентно-правовою, оскільки команда включає 15 різнопрофільних юристів та 20 фахівців у сфері інтелектуальної власності. Наші співробітники постійно підвищують свій професійний рівень, мають по 2–3 вищі освіти, і я вдячна всім колегам за їх небайдужість, любов до своєї справи та відповідальність.
Згадуючи початок шляху становлення патентного відомства України від моменту створення у 1992 р. Державного патентного відомства України, у 2000 р. — Українського інституту промислової власності (Укрпатенту), перейменованого у квітні 2015 р. в Український інститут інтелектуальної власності, хочеться наголосити на важливості зробленого за цей час, адже мова йде про створення принципово нової патентної системи, яка надала можливість кожному громадянину України отримати охорону і розпорядитися своїм винаходом, корисною моделлю, промисловим зразком, торговельною маркою не тільки в Україні, а й у будь-якій країні світу. За майже 30 років державна система охорони ІВ багато разів реформувалась та змінювалась, однак Укрпатент, незважаючи на зміну підпорядкування та керівництва, продовжував свою діяльність щодо державної реєстрації об’єктів ІВ.
На новітній хвилі реформування влітку 2020 р. було прийнято закони, спрямовані на оновлення існуючого патентного відомства і створення національного органу інтелектуальної власності. Однак встановлений законодавством порядок створення цього органу, призначення його керівника та визначення інших організаційних складових не був дотриманий, тому інституційна реформа патентного відомства все ще не завершена.
Очікує на завершення і судова реформа, у межах якої передбачене створення спеціалізованого суду з питань ІВ. Продовжується вдосконалення спеціального законодавства у сфері ІВ, яке має відповідати викликам сьогодення. Знаходиться на етапі реформування митна служба для впровадження у практику закладених в українське законодавство європейських норм щодо сприяння захисту прав ІВ на кордоні і запровадження сучасних програмно-інформаційних сервісів взаємодії між митниками та правовласниками.
Зі свого боку, компанія «Пахаренко і партнери» не тільки відслідковує усі ці реформи, але й бере активну участь у цих процесах з метою вдалого завершення розпочатих у нашій державі змін, бо це запорука якісного обслуговування клієнтів. А для нас клієнти завжди у пріоритеті, оскільки головний принцип роботи компанії — клієнт має бути завжди задоволений результатом нашої співпраці!
— Якими Ви бачите свою фірму і сферу ІВ через 10 років?
— Нашій команді цікава сфера ІВ, яка постійно розвивається і змінюється. Ми всі фанати ІВ, і мабуть, саме завдяки цьому клієнти, які прийшли до нас, залишаються з нами надовго, а потім ще й рекомендують нас один одному. Оскільки я щиро люблю свою справу, зі мною працюють однодумці і висококласні фахівці, я впевнена, що і через 10 років компанія «Пахаренко і партнери» буде серед лідерів світового ринку ІВ!
ІВ — це творчий процес, яким займаються фахівці, і для них це одна з головних складових життя. Тому, на моє переконання, сфера ІВ в Україні буде й надалі розвиватись та об’єднувати у своїх рядах представників юридичних, технічних та гуманітарних спеціальностей. Цей процес вже не зупинити!
Спостерігаючи за тим, скільки талановитої молоді приходить у справу, з яким ентузіазмом вони беруться вивчати ІВ та як наполегливо досягають професійних висот, я впевнена, що об’єднавшись, українській фаховій спільноті вдасться успішно закінчити всі розпочаті реформи. Ми маємо це зробити заради майбутніх поколінь фахівців у сфері ІВ, юристів та усіх українців, бо відчуваємо свою відповідальність перед історією розвитку нашої державності, розбудови сучасної європейської країни.
— Ваші привітання та побажання до Дня Незалежності України.
— Дорогі українці! Сердечно вітаємо з Днем Незалежності України! З нагоди цього великого національного свята нашої державності бажаємо усім нам гідного життя у цілісній, незалежній та процвітаючій європейській державі Україні!
Слава Україні!