24 December 2019, 12:08

Цифрова економіка: яка юридична підтримка їй потрібна?

Опубліковано в №51-52 (705-706)

Олег Дерлюк
Олег Дерлюк «Stron Legal Services» керуючий партнер
Тарас Швець
Тарас Швець «Stron Legal Services» юрист

Наразі Україна готується до вкрай важливого кроку або навіть стрибка в напрямку діджиталізації всіх аспектів управління державою та економікою країни. Останнім часом українці все частіше чують про наближення переходу уряду з традиційного управління на «цифрове», яке розробники йменують «держава у смартфоні». Новий уряд в особі віце-прем'єр‑міністра Михайла Федорова зазначає, що проєкт «держава у смартфоні» — це лише частина переходу усієї «традиційної» економіки на «цифрову». Що це означає та чому цифровій економіці так потрібна юридична підтримка? Спробуємо розібратися з цими питаннями.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Що таке цифрова економіка та чому вона важлива?

Простими словами, цифрова економіка — це перехід усіх економічних галузей держави (наприклад, агросектору, медицини чи освіти) на діджитал-технології. Традиційно, під цифровою економікою розуміють виробництво, продаж та постачання продуктів через комп'ютерні мережі. На практиці це може виглядати таким чином: для галузі освіти — введення швидкісного Wi‑Fi в навчальних закладах, для медицини — електронні рецепти тощо. Тобто це розвиток цифрової інфраструктури держави, який потрібен для трансформації всіх сфер життєдіяльності, надаючи їм значний економічний та соціальний ефект. Все це відкриває нові потужні можливості для держави, суспільства і громадян.

Чому цифрова економіка не може існувати без юридичної підтримки?

Цифрова економіка — це лише інструмент, який можна по‑різному використовувати. Для того щоб вона працювала на благо суспільству, правила її використання повинні бути прописані в якійсь «інструкції». Цією інструкцією має бути відповідна законодавча підтримка, яка винесла б всі аспекти діяльності цифрової економіки на легальний рівень. Це законодавство повинно бути не лише підтримкою дієздатності цифрової економіки, але й чітким уставом поведінки користувачів та адміністраторів ресурсів цифрової економіки.

Для кращого розуміння, чому повинні існувати чіткі кордони повноважень кожного учасника цифрової економіки, можна подивитися на досвід світових лідерів з трансформації цифрової економіки (зокрема, Великобританії). Це одна з перших країн у світі, що прийняла закон щодо регуляції цифрової економіки — Акт про цифрову економіку 2017 (англ. Digital Economy Act 2017). Цей Акт передбачає межі та міру роботи всіх цифрових послуг і платформ. Він регулює, які персональні дані можуть використовуватися та поширюватися серед державних адміністративних закладів; встановлює права та обов'язки онлайн-сервісів (наприклад, Uber); визначає та консолідує рекомендації з продажу й купівлі товарів та послуг онлайн, а також має багато детальних уточнень.

Посилаючись на подібні закони, можна визначити основні юридичні аспекти, які повинні супроводжувати цифрову економіку.

Захист конфіденційних даних

Один з найважливіших аспектів цифрової економіки, що потребує юридичної підтримки — це захист конфіденційних даних споживачів. Закон має передбачати випадки та сторін, які можуть отримати доступ до тієї чи іншої особистої інформації користувача будь-якої платформи. Тобто користувач повинен бути повідомлений про використання його даних будь-ким. За основу для цього може бути взятий Загальний регламент про захист даних (англ. General Data Protection Regulation). Можна продемонструвати це на прикладі, якщо пацієнт буде ділитися своїми даними з лікарем онлайн, то він має знати, хто і як може використовувати ці дані, він повинен мати право погоджуватися з цим або ні. Це дозволить чітко відокремити права та обов'язки провайдера послуг і мінімізувати можливість використання персональних даних у неправомірних випадках.

Кібербезпека

Масштабна цифровізація сфер життя призведе до того, що громадяни України та бізнес все більше потерпатимуть від зростання кіберзлочинності. Зокрема, під час покупок або здійснення банківських операцій в Інтернеті. Однак найнебезпечнішими для економіки та громадян є кібератаки на критичну інфраструктуру (енергозабезпечення, транспортне управління, банківський та телекомунікаційний сектори, медичне обслуговування, водопостачання тощо). Розробка технічних та організаційних рішень, з одного боку, не має обмежувати можливості, які відкриває для країни перехід до цифрових технологій, а з іншого — повинна забезпечувати відповідний рівень довіри та безпеки кожному користувачу. Тому юридична підтримка, що визначає положення можливої протидії кібератакам та застосування превентивних мір, вкрай необхідна для дієздатності цифрової економіки.

Отже, в Україні є всі умови для здійснення «цифрового стрибка» та переходу на вищий технологічний рівень розвитку. Однак цифрова економіка не може існувати як окремий та незалежний інструмент чи інститут державного управління, адже вона повинна чітко регулюватися певними стандартами та правилами, що визначаються законами, насамперед, для захисту прав споживачів та державного управління.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати