28 December 2018, 15:10

Бутикові юридичні компанії в Україні: захист, якого потребують клієнти

Опубліковано в №51-52 (653-654)

Катерина Власюк
Катерина Власюк «Сімейний адвокат Катерина Власюк, АБ» керівниця, правозахисниця жінок

У світі все більшої популярності набувають бутикові юридичні компанії. В нашій країні вони ще не настільки поширені, але тенденція до збільшення таких юридичних компаній зберігається вже кілька років. В чому перевага бутикових компаній, а також чи здатні вони більш ефективно захищати інтереси клієнта — читайте в моєму спеціальному матеріалі.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Бутикова компанія: світовий досвід

Кілька років тому я була на практиці в Німеччині. Для мене стало відкриттям, що кожен німецький адвокат має максимум три спеціалізації. За цими спеціалізаціями він зобов'язаний щороку проходити підвищення кваліфікації. Я поставила запитання: «Невже у вас немає універсальних юристів?». Представники німецької адвокатури відповіли, що німецькі клієнти не розуміють адвокатів, які спеціалізуються на всіх сферах правах. Тому в Німеччині діють адвокатські об'єднання або адвокати працюють самотужки та консультують за вузькими питаннями.

Що стосується американського досвіду, там так само практикують або великі юридичні компанії, які спеціалізуються на кількох сферах, або окремі адвокати, які мають власні компанії та профілюються на певній галузі. У другому випадку це компанії зі штатом працівників до 20 осіб. Зазвичай вузька спеціалізація — кримінальне або сімейне право, податки або міграційне законодавство. В Америці, навіть більше ніж у Європі, розвинені супер-вузькі спеціалізації. Наприклад, адвокат у сімейному праві може спеціалізуватися лише на аліментах, або в міграційному законодавстві — лише на еміграції.

Українські реалії: переваги та труднощі

Як на мене, в Україні протягом останніх 2-х років почали активно розвиватися бутикові компанії — невеликі юридичні компанії з чіткою спеціалізацією та маленьким штатом працівників. Хоча паралельно з цим існують великі юридичні фірми, які налічують понад 50 працівників. Я переконана, що кожен юрист чи адвокат, який створює юридичну компанію сам або з партнерами, самотужки вирішує для себе питання про те, бути великою юридичною компанією чи обрати чітку нішу і стати бутиковою фірмою.

Мені дуже приємно, що моя юридична компанія AVG є саме бутиковою юрфірмою у сфері сімейного права. Сьогодні AVG входить до багатьох рейтингів та визнана однією з найкращих юридичних компаній України. Хоча 4 роки тому ми починали як багатопрофільна юридична компанія. Однак через 2 роки роботи ми проаналізували нашу діяльність та зрозуміли, що саме вузька спеціалізація надасть нам максимальну ефективність, успішність та впізнаваність. Саме тоді AVG перетворилася на бутикову юридичну компанію та сконцентруватися на сімейному праві. У 2016 р. ми провели ребрендинг та за 2 роки змогли побудувати репутацію бутикової компанії на ринку й досягти певних успіхів. Окрім роботи та захисту прав клієнтів, наша компанія активно долучається до розробки профільних законопроектів. Як професіонали у сфері сімейного права ми знаємо всі больові місця цієї сфери.

Однак поруч з перевагами, які дає бутикова юридична компанія, є певні недоліки. Особисто для мене це був непростий вибір, оскільки довелося свідомо відмовитися від певної час тини клієнтів та втратити стабільний заробіток. Я поставилася до цього спокійно, адже це лише питання часу. Я чітко розуміла, що юридична компанія, яка має 5, 10 чи 20 юристів, може заробляти більше, ніж великі компанії, що мають у штаті сотню юристів. Тому команди об'єднуються в одне ціле і практикують в одній галузі права. Це шліфує досконалість та компетентність в обраній сфері права. Наприклад, зараз у більшості випадків клієнти, які розлучаються, звертаються за допомогою саме в бутикову компанію AVG. Вони довіряють нашій репутації та знають, що ми є експертами в цій сфері права.

Великі чи бутикові компанії: що краще для клієнта?

Я переконана в тому, що лише адвокат, який спеціалізується в певній галузі, з часом може досягти справжнього успіху. Спеціалісти широкого профілю втрачають цей момент, адже і судова практика, і законодавство змінюється. Потрібен час, щоб максимально все встигати опановувати. Наприклад, рік тому змінилися всі процесуальні кодекси. Ймовірність вивчити всі кодекси одночасно, засвоїти всі нові процесуальні правила — зовсім низька. Однак шанси юриста набагато вищі на отримання нових знань, якщо сфера права лише одна. Вивчити один документ у межах однієї справи набагато легше та швидше, ніж паралельно вести 4 справи та одночасно вчити об'ємні документи в усіх 4-х напрямках: кримінальному, господарському, сімейному чи корпоративному праві. Тут вже постає питання про те, хто зможе більш якісно захистити права клієнта: невелика бутикова компанія, яка постійно тримає руку на пульсі змін, чи велика юридична компанія з великою кількістю компетенцій права.

Розвиток юридичного бізнесу в Україні не стоїть на місці. За останні кілька років відбулося чимало гучних об'єднань. Деякі компанії взагалі зникли з юридичної арени. Постійно з'являються нові юрфірми. Наш шлях розвитку показує, що якщо ти бажаєш створити компанію до 20 юристів, то можеш собі дозволити спеціалізуватися на одній галузі та успішно захищати інтереси своїх клієнтів. Варто відзначити, що ми виграли 90% справ. Необов'язково мати величезну фірму із сотнею юристів, для того щоб про тебе та твою компанію всі дізналися.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати