23 March 2023, 13:04

5 важливих висновків LegalTalents.Report за результатами опитування українських юристів, які стажуються/секондують/працюють за кордоном

Тетяна Бенько
Тетяна Бенько партнерка Legal Marketing Solutions, дослідниця та ідеологиня LegalTalents.Report
Ірина Нікітіна
Ірина Нікітіна стратегічна радниця юридичних партнерств, дослідниця та ідеологиня LegalTalents.Report

Як показало дослідження LegalTalents.Report минулого року, український ринок юридичних послуг вцілів, стабілізувався та знайшов свій новий modus operandi. Партнери юрфірм на початку агресії докладали багато зусиль, щоб організувати секондменти своїх юристів у партнерських юридичних фірмах за кордоном. Лідерам ринку вдалося успішно реалізувати ці плани.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Тож наше чергове опитування, проведене в лютому 2023 року, сфокусувалося на думці тих, хто занурюється в іноземний досвід та вже приносить чи невдовзі принесе його на український юридичний ринок.

Кого опитували: в дослідженні взяли участь 53 українських юристи, які стажуються/секондують/працюють за кордоном.

Серед них:

  • 87% жінок, 13% чоловіків;
  • 11% працюють на посаді радника, 24% – старшого юриста, 31% – юриста; 15% – молодшого юриста, 19% – інтерна/стажера;
  • мають досвід роботи до 4-х років – 22%, 5-7 років – 24%, 8+ років – 54%;
  • 34% працюють у Великій Британії, 18% – у Польщі, 14% – у Німеччині, 34% – в інших країнах світу.

ТОП-5 важливих висновків опитування

1. Адаптовані vs інтегровані

60% учасників опитування зазначили, що стажування в іноземній юридичній фірмі їм сподобалося. 20% респондентів мають низький рівень задоволеності стажуванням. Рівень задоволеності/незадоволеності стажуванням співмірний із рівнем адаптації в країні перебування: 57% добре пристосувалися до життя за кордоном, 26% – не дуже. Водночас привертає увагу той факт, що вдвічі менша кількість респондентів вважають себе інтегрованими в колектив та країну перебування.

2. Повертатись чи ні

Найбільша з опитаних група респондентів – 44% – не мають чітких планів щодо повернення в Україну. Ще 38% очікують на завершення активних бойових дій, щоб повернутися в Україну. Решта (18%) мають чітку позицію: 9% вже повернулися, а 9% не планують повертатися в Україну в найближчі 1-2 роки.

Основними факторами (на думку 30%+ респондентів), які впливають рішення респондентів щодо повернення в Україну, є:

1) безпека – 65%;

2) возз’єднання родини 45%;

3) доступність фінансових ресурсів – 35%;

4) питання працевлаштування – 32%.

3. Професійні здобутки

66% респондентів вважає, що працевлаштування в іноземній юридичній фірмі за кордоном сприяє їхньому професійному розвиткові. Набутий досвід, зокрема встановлені контакти/нетворкінг, культурологічні аспекти (розуміння колег, законодавства країни та/або іншої системи права) та бізнес-процеси закордонної юридичної фірми, застосовуватимуться юристами для відбудови України після війни.

4. Кар’єрні перспективи: важко визначитись

Що стосується кар’єрної перспективи після закінчення війни, то 35% респондентів планують продовжувати її в консалтингу, 13% бажають піти в інхауз, 13% мають намір змінити професію (бачать себе на топпозиції неюридичного напрямку). Цього року 26% респондентам важко визначитися з відповіддю щодо своєї кар’єрної перспективи – це найвищий показник з 2016 року. Водночас 65% вважають, що мають кращі кар’єрні перспективи в Україні, 35% – за кордоном.

5. Зв’язок не втрачено

79% юристів, що працюють за кордоном, підтримують зв’язок зі своїм роботодавцем. Водночас кожний третій (35%) продовжує працювати над проєктами своєї юридичної фірми в Україні.

40% респондентів зазначили, що відчували/відчувають підтримку свого роботодавця в Україні під час перебування за кордоном.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати