Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Адвокатура, не в останню чергу через кризу самоврядування, поступово перетворюється на інституцію, для якої стандарти етичної поведінки перестають відігравати важливу роль. Замість того, щоб продукувати цінності та стандарти роботи, самі ж адвокати їх або зневажають та висміюють, або доводять до абсурду, перетворюючи на важелі впливу. За таких умов та у контексті виключного права на представництво у суді доступ до адвокатської професії може перетворитися на суцільний корупційний ризик – перепусткою до лав адвокатури будуть не професійні знання та моральні якості, а гроші та зв’язки.
Очевидно, що на даному етапі довірити формування адвокатського корпусу органам самоврядування не можна. Та й сучасні тенденції і вимоги до професії вже давно вийшли за межі суто юридичних знань. Отже, щоб розвивати професійну спільноту, необхідні зміни. Чудовим прикладом такої ініціативи є програма «Адвокат Майбутнього» (далі – Програма), другий модуль якої (з чотирьох запланованих у 2017 р.) завершився 11 червня.
Нагадаємо, Програма об’єднує учасників з усієї України, що важливо для розповсюдження нових знать та вмінь від адвоката до адвоката. Вона задумувалася саме як майданчик для розвитку професійної мережі адвокатів, яким цікаві питання адвокатської етики, доступу до правосуддя, впровадження змін, розвитку адвокатської спільноти тощо. І якщо на початку проекту його успіхи декому здавалися сумнівними, то вже по завершенню другого модуля стало очевидно, що результат є.
Перш за все, експерти та тренери Програми за допомогою різноманітних професійних тренінгів, міні-лекцій, рольових ігор, теоретичних матеріалів допомагають адвокатам розкритися та навчити їх soft skills. На жаль, більшість адвокатів України є прихильниками тез "адвокат працює виключно з документом - відносини з клієнтом не важливі" та "знання законів вирішує всі питання нашої професії". Здебільшого адвокати не вміють мислити поза шаблонами не лише у професійному контексті, але й у загальному. Наприклад, сприймають інститут медіації як щось непотрібне, чуже нашій ментальності. Або вважають сексистські зауваження чи жарти нормальними як при спілкуванні з колегами, так і у побуті. Хоча професія адвоката завжди є перш за все правозахисною сферою, сферою етичної поведінки. І при цьому абсолютно не сприймають цінності, визнані у багатьох розвинутих і, як правило, світських державах. Адвокат – це набагато більше, ніж «листоноша» між клієнтом та судом. Це не просто автор процесуальних документів. Всі ці зауваження точно можна віднести і на адресу успішних і відомих…
Тож, переоцінити зусилля, що вкладаються у розвиток адвокатської спільноти завдяки «Адвокату Майбутнього», важко. Завдяки цій програмі адвокати починають розуміти, що успіх залежить не від займаних посад чи зав’язків, а від вмінь, професійних навичок та моральних якостей правника. Що утвердження верховенства права як результату в т.ч. судочинства залежить від цінностей, які несуть у собі всі представники правничої спільноти.
"Адвокат Майбутнього" - перша канадсько-українська програма професійного розвитку адвокатів, спрямована на розвиток soft skills. Вона була розроблена канадськими адвокатами та адаптована українськими експертами. З 707 конкурсантів було обрано 111 адвокатів, які протягом 2017 р. пройдуть 4 модулі у Києві, Львові, Харкові та Одесі. Теми модулів: робота з клієнтом, взаємодія адвоката з судом та іншими учасниками процесу, комунікація у адвокатській спільноті та зв’язки з громадськістю та медіа. Програма реалізується Асоціацією правників України (АПУ) та Всеукраїнським об’єднанням адвокатів, що надають безоплатну правову допомогу (BALAP) за підтримки проекту "Доступна та якісна правова допомога в Україні", що впроваджується Канадським бюро міжнародної освіти у партнерстві з Координаційним центром з надання правової допомоги та фінансується урядом Канади.