Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
З 1 січня цього року ставка єдиного соціального внеску була знижена з максимальної 43,5% у 2015 р. до 22% у 2016 р. Втім, не встигло бізнес-середовище отямитися від такого щедрого жесту держави, як чиновники почали прогнозувати підвищення ставки ЄСВ. Так, Міністр соціальної політики України Павло Розенко заявив, що якщо бізнесом не будуть створюватися нові робочі місця і підвищуватися зарплата, ставку ЄСВ переглянуть. На його думку, саме ці умови допоможуть частково компенсувати дворазове зниження ЄСВ. «Якщо ми не побачимо цієї тенденції, якщо бізнес не почне виходити з тіні, то рано чи пізно буде підніматися питання про підвищення ставки єдиного соцвнеску. Залишати дірку в бюджеті ПФ на рівні 150 млрд грн і більше ніхто не ризикне», – зазначає він.
Однак, на думку першого заступника голови Комітету з питань податкової та митної політики Верховної Ради України Андрія Журжія, така заява чиновника має бути якнайшвидше спростована, адже робити такі заяви через 2 місяці після зниження ЄСВ – це верх непрофесіоналізму. Про це він повідомив під час другого модуля Правничої школи ЕВА та ЮФ Астерс, присвяченого податковій реформі в Україні.
«Є такі речі, які уряд сприймає як щось не своє, мовляв, це ж не ми, а ви приймали. Тож ми зараз заявимо, що воно не працює. Заява Розенка про те, що у нас є певні втрати й потрібно переглядати систему та відмовлятися від цього зниження, – це кричуще непрофесійною. Я можу чітко та впевнено сказати, що коли ми голосували за ці зміни, то розуміли, що ми матимемо втрати й на жодну детінізацію не розраховували. Крім того, Міністерство фінансів стояло на тому, що воно не готове враховувати жодну детінізацію. Це те, що ми могли собі дозволити без урахування детінізації.
Єдина проблема, з якою ми зіштовхнулися, – це те, що наші політики люблять поговорити, як правило, не аналізуючи жодної інформації. Всі розуміють, що детінізація не відбувається одномоментно, вона відбувається у процесі. Закон щодо зменшення навантаження на фонд оплати праці набрав чинності 13.03.2015 р., і з травня підприємства почали подавати оновлену звітність. І навіть якщо говорити про критерії, які були складними, в минулому році ними скористалися в середньому 12% суб’єктів господарювання, які мали застрахованих найманих осіб. Таким чином, застосування знижувального коефіцієнту по ЄСВ сприяло тому, що більше ніж 10 млрд грн було виведено з тіні. Тобто було більше задекларовано доходів і бюджет отримав більше 2-х млрд грн податкових надходжень», – зазначив експерт.
«Фактично, це технічний запобіжник. Коаліційна угода передбачала зниження ЄСВ шляхом застосування технічного запобіжника (якісь умови, які дозволили б тим, хто платить, не платити менше, а тим, хто знаходиться у тіні – сплатити менше, але в цілому, навпаки, збільшити надходження до бюджету, бо до того моменту вони не платили нічого). Держава нічого не втратила б, а ми для розрахунків могли б зрозуміти, як відбувається організація, якась частина коштів мала вийти з тіні для того, щоб нам збільшити базу. Тут питання не надходжень, а питання бази нарахування для наступного зниження податку. Після довгих баталій нам вдалося проголосувати за сам механізм», – констатує Андрій Журжій.
Ще одним системним досягненням в рамках податкової реформи пан Журжій вважає врегулювання питання оформлення податкових повідомлень-рішень. «Насамперед, це стосується зобов’язання податкової подавати податкові повідомлення-рішення навіть за тими перевірками, які переведені в рамках кримінальної справи. До внесення цих змін, якщо перевірка проводилася в рамках кримінальної справи, податкове повідомлення-рішення не видавалося. Відповідно, суб’єкту, щодо якого проводилася перевірка, не було що оскаржувати, оскільки не було рішення податкового органу у вигляді податкового повідомлення-рішення. Це була проблема для бізнесу. З цього приводу відбувалися значні баталії в рамках Комітету, втім депутати все ж таки змогли «дотиснути» й зміни були прийняті», – резюмував політик.