Створення чергової інституції, покликаної виявляти, розшукувати й управляти активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, було закладено Законом від 10.11.2015 р. Національне агентство зі здійснення зазначених функцій створювалось як центральний орган виконавчої влади зі спеціальним статусом. Задля забезпечення належної діяльності установи, її співробітникам буде наданий доступ до усіх реєстрів, що діють на теренах України. Саме тамантикорупційники розшукуватимуть сліди статків, нажитих нечесним шляхом.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Цікавим є те, що оскільки орган не увійшов до переліку правоохоронних, самостійно порпатисяв інформаційному просторі працівники Агентства уповноважені не будуть. Основна корисна цінність від їхньої роботи полягатиме у тому, що вони оперативно відповідатимуть на запити слідчих з прокуратури, Служби безпеки, Міністерства внутрішніх справ, Державного бюро розслідувань, Національного антикорупційного бюро та Державної фіскальної служби.
На сьогодні, як зауважують натхненники створення Агентства, працівникам доводиться очікувати на відповідь від розпорядників інформації по кілька тижнів, а то й місяців. Зі створенням же нової інституції цей строк скоротиться до кількох діб, що сприятиме оперативності у роботі з виявлення та арешту незаконно набутих статків.
Сміливі очікування
Крім цього, Агентство співпрацюватиме з аналогічними закордонними органами, які, усвою чергу, можуть безперешкодно виявляти інформацію із власних національних джерел. Отримання такої інформації допоможе вітчизняним захисникам порядку формулювати конкретні запити до своїх іноземних колег. За словами експертів, саме відсутність конкретики у запиті не дозволяє європейцям сприяти Україні у поверненні її активів зі Старого Світу.
Також Агентство матиме власний реєстр, де фіксуватиметься інформація про арештоване майно тавказуватиметься прізвище слідчого, що став ініціатором цього, і судді, якийприйняв відповідне рішення. Окрім цьогофахівціобіцяють, що в реєстрівідображатиметься і прізвище володільця мантії, котрийзняв накладення арешту, а також підстави винесення такого вердикту. Частина інформації матимепублічний характер.
Ще одним завданням Агентства стане належне збереження та реалізація майна, що полягатиме у відшукуванні третіх осіб, здатних виконувати такі функції. Вибір третьої особи відбуватиметься на підставі прозорого та відкритого конкурсу на кшталт тендерного відбору. При цьому юрисдикція Агентства розповсюджуватиметься лише на арештоване майно без права власника користуватися ним.
Завдяки роботі органу, держава сподівається значно покращити показники наповнення спецфонду надходжень від корупційних злочинів. Нагадаємо, що у 2015 р. ініціатори створення цього фонду сподівалися отримати 1,5 млрд грн, а у 2016 р. – 7,7 млрд грн. Однак попри бурхливу антикорупційну діяльність більше ніж 6-ти правоохоронних органів, до бюджету надійшло лише 100 тис. грн та 77, 4 тис. грн (станом на 1.04.2016 р.), відповідно.
Кращий з кращих
Незважаючи на те, що Закон про Агентство був прийнятий майже рік тому, свою діяльністьінституція розпочне тільки зараз. Наразі конкурсна комісія під головуванням партнера ЮФ «Василь Кісіль і Партнери» Андрія Стельмащука переймається обранням найкращого з 20-ти кандидатів та кандидаток на посаду очільника органу. На думку пана Стельмащука, яку поділяють йінші члени комісії, перевагу має отримати особа, котране лише відповідає формальним вимогам, визначеним у Законі, а також є гарним управлінцем, володіє іноземною мовою та готова до впровадження у роботу інституції європейських стандартів.
Саме на цю особу, як повідомив А. Стельмащук журналістам під час тематичного брифінгу, покладатимуться повноваження з формування Агентства. У комісіїзазначають,щокількість працівників органу складе близько 100 осіб, а сам орган буде поділений на кілька департаментів. Заробітна платня пересічногоспівробітника коливатиметься вмежах 15 тис. грн, а керівника – приблизно 30 тис. грн. Однією з гарантій незалежності органу стане фіксація оплати праці у Законі з можливістю підвищення, залежно від суми коштів, отриманих від реалізації майна.
Процес обрання керманича Агентства є абсолютно прозорим іпублічним. Члени комісії самі закликають журналістів контролювати їхню роботу. Однак чито медійникам вже обридли конкурсні відбори, чито ніхто серйозноне сприймає створення чергового антикорупційного органу, та громадського резонансу навколо цієї події немає.