Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
«Міні-пивоварні з’явились у нашій країні декілька років тому, однак цей бізнес розвивається досить повільно, тому ніша «живого» пива в Україні все ще вільна. 90% підприємців, які відкривають міні-пивоварні, – це ресторатори, а права інтелектуальної власності є тим інструментом, який може допомогти їм захистити свої інвестиції у розвиток пивоварного бізнесу шляхом охорони та захисту прав на торговельні марки, промислові зразки, корисні моделі й винаходи, комерційне (фірмове) найменування», – відзначила віце-президент з питань інтелектуальної власності Українського національного комітету Міжнародної торгової палати (ICC Ukraine), генеральний директор патентно-правової фірми «Пахаренко і партнери» Антоніна Пахаренко-Андерсон на відкритті Всеукраїнського форуму пивоварів та рестораторів, що відбувся 31.03.2016 р. у київському ресторані-пивоварні Bruggе.
Понад 120 власників і керівників пивоварних заводів, міні-пивоварень та рестораторів з різних міст України, а також іноземні гості зібрались на діловому заході, організованому міжнародним спеціалізованим журналом «Напої. Технології та Інновації» за підтримки Міністерства аграрної політики й продовольства України та Посольства Королівства Бельгія в Україні. Генеральним юридичним партнером заходу виступила патентно-правова фірма «Пахаренко і партнери».
Про інтелектуальну власність як інструмент розвитку ринку малого пивоваріння України говорили під час круглого столу, який відбувся у межах форуму.
«Уявіть, що ви вклали свої матеріальні та інтелектуальні ресурси у створення неповторної атмосфери свого ресторану, креативно обладнали зону приготування пива, розміщення і форму столів, стільців, формат обкладинки меню та її оформлення, варите смачне пиво, – тобто зробили все для залучення потенційних клієнтів. Справи йдуть добре, бізнес починає приносити прибутки, ви вирішили інвестувати у його подальший розвиток, аж тут неподалік відкривається ресторан із дуже схожим фірмовим стилем, у результаті кількість ваших клієнтів зменшується і прибуток падає. Кому це сподобається?», – зауважила голова комісії з питань інтелектуальної власності та недобросовісної конкуренції ICC Ukraine, координатор з підтримки громадських проектів компанії «Пахаренко і партнери» Вероніка Березанська.
Вона закликала учасників заходу захищати свої права, зокрема права інтелектуальної власності: «Для цього варто залучити спеціаліста-практика у сфері інтелектуальної власності. З одного боку, оформлення продукту часто створюється шляхом запозичення успішних рішень у конкурентів, а з другого – більшість рестораторів, аналізуючи свої об’єкти інтелектуальної власності, навіть не усвідомлюють, що поєднання особливих рис їхнього фірмового стилю може підлягати охороні». За словами спікера, такий спеціаліст, ґрунтуючись на своїх знаннях ринку схожих товарів чи послуг, ретельно вивчивши процес розробки фірмового стилю, надає кваліфіковані рекомендації щодо можливостей його охорони та допомагає документально все оформити.
Продовжуючи цю думку, заступник начальника відділу торговельних марок ППФ «Пахаренко і партнери» Анастасія Міндрул розповіла про інструменти інтелектуальної власності, що дозволяють ефективно охороняти як окремі елементи фірмового стилю ресторану-пивоварні, так і необхідний портфель об’єктів інтелектуальної власності, що сукупно формують цей фірмовий стиль. Зокрема, вона звернула увагу на охорону дизайну інтер’єру, таких його окремих складових як меблі, світильники, оригінальні поєднання кольорів, охорону дизайну уніформи, логотипу, словесних елементів, використаних як основний бренд, а також як оригінальні найменування пива, інших елементів меню, охорону застосованих технічних рішень, результатів художнього конструювання тощо. Також пані Міндрул звернула увагу на вибір способу охорони оригінальних рецептів.
Тему розвитку бізнесу малих пивоварень продовжив Олександр Ногачевський, віце-президент ВГО «Федерація розвитку франчайзингу, гостинності та інфраструктури».
«Криза – це той унікальний період, коли підприємці починають замислюватися над тим, як зберегти свій бізнес, як розвиватись і як робити це ефективно», – зазначив пан Ногачевський.
Доповідач переконаний, що через низьку активність розвитку малих пивоварень ринок українського пива став свого роду «унікальним», свідченням чого є такі дані: 90% цього ринку сконцентровано в руках 3-х виробників, 39,2% споживачів не лояльні до відомих українських марок пива, 18,2% споживачів переважно споживають пиво у кафе, 53,2% – вдома та 49% споживачів купують пиво у ПЕТ упаковці.
Усього, за підрахунками О. Ногачевського, в Україні налічується 400 сортів пива (приміром, у Бельгії – у рази більше).
«Ринок не буде таким концентрованим, якщо з’являтиметься якісна пропозиція. А це вже проблема, адже крупні виробники зробили надто великі інвестиції у свої потужності та робитимуть усе можливе, щоб не пустити на ринок нових гравців і здешевити собівартість продукту. Оскільки витрати на утримання менеджменту, на придбання імпортованих складових та обладнання колосальні, а маркетинг і розвиток «з’їдає» бюджет компаній, то вони знижуватимуть собівартість завдяки технологіям та якості складових», – переконаний доповідач.
Проте вихід існує – це міні-пивоварні з рестораном. Це саме та ніша, що дозволить: отримати 39% споживачів якісний продукт за оптимальною ціною; запропонувати продукт, використовуючи прямі зв’язки з виробниками складових; зварити і тут же продати споживачеві смачне пиво. До того ж, усе обладнання та складові для міні-пивоварні вже сьогодні можна придбати в Україні, не зважаючи на валютні коливання. А завдяки франчайзингу, мережі міні-пивоварень з рестораном можна швидко розвинути по всій території держави. Для цього, на переконання Олександра Ногачевського, необхідні лише бажання та знання.
Повертаючись до теми захисту прав інтелектуальної власності, юрист патентно-правової фірми «Пахаренко і партнери» Ганна Прохорова розповіла про можливості розпоряджання правами інтелектуальної власності для галузі малого пивоваріння, виділивши три важливих моменти при розпорядженні торговою маркою чи будь-яким іншим об’єктом інтелектуальної власності:
1. Надання права користування на умовах ліцензії.
2. Створення твору на замовлення.
3. Комерційна концесія, франчайзинг.
Доповідач зупинилась на особливостях укладання ліцензійних договорів, зазначивши 5 лайфхаків (рекомендацій):
- договір повинен мати письмову форму;
- предметом ліцензійного договору не можуть бути права на використання об’єкта інтелектуальної власності, які на момент укладення договору не були дійсними;
- ціна – істотна умова господарського договору;
- дія ліцензійного договору завжди обмежена територіально;
- термін дії договору граничний і може бути як невеликим, так і обмежуватися строком дії охоронного документа.
Також Ганна Прохорова розповіла про проблеми, з якими зіштовхуються правовласники під час продажу франшизи в Україні, та про основні помилки, яких часто припускаються сторони, укладаючи угоди комерційної концесії.
Інна Шатова, начальник управління правового забезпечення промислової власності Державної служби інтелектуальної власності України, зосередила увагу присутніх на особливостях реєстрації торговельних марок для пива і ресторанних послуг у зв’язку з інтеграцією України в ЄС. Вона підкреслила, що положення економічної частини Угоди про асоціацію України з Європейським Союзом (далі – Угода), яка набула чинності 31.12.2015 р., стосуються зони вільної торгівлі між Україною та ЄС і поступового регуляторного зближення, спрямованого на входження економіки України у спільний ринок ЄС. При цьому сторони Угоди гарантують охорону законних інтересів власників прав інтелектуальної власності, а її положення встановлюють стандарти, що стосуються цих прав, зокрема й для такого продукту, як пиво.
Також пані Шатова звернула увагу на взаємозв’язок географічних зазначень та торговельних марок. Приміром, сторони відмовляють у реєстрації або визнають недійсною торговельну марку, яка містить географічне зазначення, що охороняється відповідно до Угоди. Водночас, географічному зазначенню може бути відмовлено в реєстрації, якщо на дату подання заявки про його реєстрацію в Україні вже існує добре відома торговельна марка, а надання охорони такому географічному зазначенню може ввести споживачів в оману щодо справжньої сутності продукту.
Підбиваючи підсумки круглого столу, Вероніка Березанська звернула увагу присутніх на те, що для широкого застосування можливостей охорони фірмового стилю міні-пивоварень в Україні існують усі необхідні законодавчі підстави, враховуючи, що можна отримати охорону на зображувальні, об’ємні, кольорові торговельні марки, на композиційні позначення (як торговельну марку, промисловий зразок або навіть корисну модель). Таким чином, можна отримати охорону дизайну інтер’єру та його окремих складових, комерційного (фірмового) найменування, рекламних матеріалів та ін. У свою чергу, охорона фірмового стилю міні-пивоварень дозволить захистити економічні та творчі інвестиції, вкладені ресторатором у розвиток свого бізнесу, в ідентифікацію його унікального пива і ресторанних послуг на ринку, а значить, дозволить розвивати бізнес та отримувати від нього стабільний прибуток.
Учасники заходу одноголосно підтримали думку щодо важливості форуму як платформи для об’єднання представників галузі та висловились про необхідність проведення таких зустрічей у майбутньому. Враховуючи побажання пивоварів, організатор форуму – міжнародний спеціалізований журнал «Напої. Технології та Інновації» – обіцяє провести другий Всеукраїнський форум пивоварів і рестораторів уже у вересні-жовтні 2016 р.