26 травня 2015, 11:21

Заплатити за помилку

Опубліковано в №21(467)

Анна Трішичева
Анна Трішичева журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

11111


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Вітчизняна адвокатська спільнота не без допомоги міжнародних експертів вирішили ще на крок наблизити до європейських стандартів адвокатську діяльність – запровадити страхування професійної відповідальності адвоката. Сама професія адвоката пов’язана з низкою значних ризиків, включаючи ризики заподіяння ненавмисної шкоди клієнту.

Оскільки правник бере на себе відповідальність за професійне виконання своїх обов’язків, піддаючи власну репутацію ризику, він має бути захищений законодавством України, зокрема, від позовів клієнтів, які ставлять під сумнів його професійність, та від помилок, які можуть мати місце під час здійснення його діяльності. Привнести такий захист може запровадження обов’язкового страхування професійної відповідальності. Цьому питанню був присвячений круглий стіл 18 травня цього року, організований Національною асоціацією адвокатів України спільно з Проектом ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні» та Лігою страхових організацій України.

Як наголосив заступник голови НААУ Валентин Гвоздій, відкриваючи захід, наразі ми отримуємо допомогу від різних професійних європейських інституцій. Зокрема, в Україні діє проект ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції». За його ініціативою постало питання, яке давно вже є на часі, - запровадження в Україні для адвокатів добровільного або ж обов’язкового страхування професійної відповідальності. Сьогодні, за словами правника, в Україні працює більше 30 тис. адвокатів. Наразі у Верховній Раді вже зареєстрований законопроект про монополію адвокатів на представництво інтересів клієнтів в судах, над ним працюють в Адміністрації Президента. «Це означає, що сотні тисяч людей, що ходять по судах – завтра будуть змушені стати адвокатами, отримати свідоцтво на право зайняття адвокатською діяльністю. Перехідний період після прийняття даного закону – один рік. Він буде дуже важким для НААУ, адже потрібно буде забезпечити прийняття величезної кількості кандидатів до адвокатського корпусу – близько ста тисяч. Для страхового  ринку цей рік – час для підготовки продукту та в умовах конкурентного середовища, нам його запропонувати», - розповів пан Гвоздій.

Основна мета роботи сегменту страхування, за словами президента Ліги страхових організацій України Олександра Філонюка, - це розширення ринку страхових послуг та збільшення спектру їх надання. На його думку, ініціатива щодо запровадження страхування професійної відповідальності адвокатів є досить вдалою та вчасною, але водночас її втілення буде дещо проблематичним. Пов’язані ці труднощі із регулюванням самої процедури з погляду  правового поля, а також з відсутністю стратегії розвитку страхової діяльності як складової  макроекономіки України.

«Як ми сприймаємо рекомендації ЄС щодо впровадження обов’язкового страхування професійної відповідальності адвокатів? Ви знаєте, що в Україні введене обов’язкове страхування професійної відповідальності нотаріусів. Та норма ця в повній мірі, на жаль, не працює. Рівень проникнення даного виду страхування становить менше 1%. Низькі показники проникнення ринку страхування і в інших сферах. Це говорить про те, що в нас є широке поле для діяльності, зокрема, в адвокатурі», - підкреслив доповідач. Зробити це можна, користуючись позитивними прикладами країн Західної Європи. Пан Філонюк висловив готовність до співпраці з НААУ та Проектом ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції» для розробки норм щодо введення страхування професійної відповідальності адвокатів. Водночас Олександр Філонюк вважає, що страхування в обов’язковому порядку відразу не повинно вводитись: «Обов’язковість від початку має негативний результат. Тому тут варто пройти процес адаптації та  на перших порах ввести страхування професійної відповідальності адвоката на добровільній основі».

Пан Гвоздій же, навпаки, вважає, що такий вид страхування для адвокатів треба ввести відразу в обов’язковій формі: «Відчуваючи певний рівень відповідальності перед громадянами України, яким адвокати надають правову допомогу, вважаю, що страхування цивільної відповідальності повинно бути обов`язковим так, як це є в усіх розвинених країнах світу. Якщо, наприклад, у Німеччині адвокат не має страховки, він не може практикувати взагалі». За словами заступника голови НААУ, зараз будь-який адвокат і так може застрахувати свою професійну відповідальність, і страхова компанія навряд чи йому у цьому відмовить. Але тут справа в іншому – у почутті відповідальності перед клієнтами за свої дії.

Головний експерт Проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні» Марк Сегал відзначив, що запровадження страхування професійної відповідальності адвокатів – це спільний інтерес ринку страхових послуг та інституту адвокатури. Чому це важливо для адвокатів? В експерта відповідь проста: «Ми страхуємо автомобілі, будинки і вважаємо це нормальним. Тому чому б нам не застрахувати професію? Коли адвокат робить помилку і не має можливості сплатити клієнту певне відшкодування за неї – цим він шкодить всій адвокатській професії. Ми, як адвокати, несемо спільну відповідальність перед своїми клієнтами», - переконаний доповідач.

Можливу модель впровадження інституту страхування професійної відповідальності адвоката в Україні презентував Ритіс Йокубаускас, експерт Проекту Європейського Союзу «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні». Він повідомив, що страхування професійної відповідальності адвокатів є обов’язковим для більшості європейських країн, кожна з яких має певну модель страхування, яка не копіює іншу. Наприклад, в Ірландії покриття страхування професійної відповідальності є обов’язковим лише для адвокатів, які займаються приватною практикою. У Німеччині, Фінляндії та багатьох інших країнах кожен адвокат повинен особисто придбати страхування професійної відповідальності мінімального рівня. У Бельгії, за словами експерта, кожен адвокат є застрахованим за свою професійну відповідальність через членство в Асоціації адвокатів.

Як зауважив пан Йокубаускас, сьогодні українські правники і так можуть застрахувати свою цивільну відповідальність. Але для масовості цього процесу існують деякі перешкоди, наприклад, висока вартість страховки. Тому перше завдання, яке бачить перед собою експерт, – розкрити шляхи заохочення адвокатів до страхування своєї професійної відповідальності.

Основні вектори орієнтовної української моделі страхування професійної відповідальності адвоката, про які говорив Ритіс Йокубаускас, полягають у наступному:

  • Страхування професійної відповідальності для адвокатів на перших має бути добровільним. «Думаю, що обов’язкове страхування ми намагатимемось ввести через 5-7 років», - зазначив експерт.
  • Що покриватиме страхування? Будь-яку діяльність в межах правничої професії, включаючи завдані клієнту чи третій стороні недбалість при виконанні професійних обов’язків. Не покриватиме – кримінальні дії, включаючи шахрайство, крадіжку чи привласнення коштів.
  • Оплачувати страхування професійної відповідальності адвокати повинні особисто (регіональні адвокатські ради мають домовитись про вигідніші умови для адвокатів).
  • Варто внести відповідні зміни до ЗУ «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», де зазначити, що адвокати можуть добровільно застрахувати свою професійну цивільну відповідальність. НААУ повинна затвердити рекомендації щодо страхування професійної відповідальності.
  • Спочатку покриття страхування повинне бути мінімальним – до 20 тис. грн. на рік.
  • НААУ має сприяти придбанню адвокатами страховки. Зокрема, надавати інформацію про страхування професійної відповідальності адвоката в Єдиному реєстрі адвокатів України.
  • «Ці витрати, які несе адвокат у зв’язку зі страхуванням цивільної відповідальності, податком обкладатись не повинні»,- в такій формі розробники моделі бачать заохочення адвокатів державою до страхування професійної відповідальності.

Член дисциплінарної палати Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Київської області Анжеліка Сицько відзначила, що введення страхування профвідповідальності адвоката повинне врахувати «регіональні» особливості нашої країни. По-перше, громадяни доволі часто зловживають своїм правом поскаржитись на непрофесіоналізм адвокатів, що їх обслуговують. Тут страхування може бути використане для недобросовісних цілей.

По-друге, довести помилку або халатність адвоката, як правило, є доволі складно. Розглядаючи такі заяви, дисциплінарна палата в першу чергу дивиться на елементи наявності або відсутності ознак дисциплінарного проступку – тобто явних порушень адвокатом своїх професійних обов’язків. В ЗУ «Про адвокатуру та адвокатську діяльність існує пряма норма, яка говорить, що адвокат не може бути притягнений до дисциплінарної відповідальності, якщо судове рішення винесено не на користь його клієнта. Ні для кого не секрет, що цивільні і кримінальні справи в Україні не розглядаються у стислі терміни, деякі з них «тягнуться» протягом років. Тому визначити, де саме адвокатом була вчинена помилка, доволі важко.

«А взагалі, з огляду на статистику, що маємо на сьогоднішній день, адвокати нечасто допускаються помилок та здійснюють дисциплінарні проступки. Як показує практика КДКА Київської області, у 80% випадків ми приймаємо рішення відмовити у відкритті дисциплінарного провадження», - резюмувала пані Сицько.

Лариса Голозубова, віце-президент Ліги страхових організацій України, запропонувала створити робочу групу для напрацювання більш детальних стартових позицій та мінімальних типових продуктів на страховому ринку для покриття професійної відповідальності адвокатів.  За її словами, страховикам дуже важко зорієнтуватись на цьому ринку, тому необхідно більш детально дослідити це питання та постійно вести статистику.

«Наявність страховки – це лише питання престижу адвоката», - переконаний член Правління Асоціації адвокатів України, член КДКА Київської області Ігор Покотило. Саме дисциплінарна практика в адвокатурі, за його словами, визначає, що є професійною помилкою адвоката. Але страхування, на жаль, ніяк не вирішує цієї проблеми. «Була виплата клієнту чи не була, якщо адвокат порушив присягу чи здійснив одноразове грубе порушення, то ми позбавимо його свідоцтва. І все… Тому питання страхування не вирішує цю проблему», - додав адвокат. На його думку, страхування професійної відповідальності адвоката має здійснюватись на більш добровільній основі.

Адвокат Олег Давиденко висловив підтримку введенню страхування професійної відповідальності адвокатів, але робити це більш поступово і на добровільній основі. Також він переконаний, що говорити про страхування професійної відповідальності неможливо, не маючи переліку страхових випадків. 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати