28 квітня 2015, 15:10

Захистити книговидавців

Опубліковано в №17(463)

IMG_6440


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Минулого тижня в Києві проходив V міжнародний фестиваль Книжковий арсенал, під час якого правова група «Побережнюк і Партнери» провели спецсемінар для видавців – «Правові аспекти книгарства в Україні». Захід було організовано в межах благодійної місії юрфірми – підтримки розвитку національної культури.

Юристи відзначають, що сьогодні через недостатню увагу з боку держави до книгарства та книговидавництва ця сфера переживає не найкращі часи. Однак є й позитивні зрушення, серед яких звільнення виробництва української книги від податку на додану вартість. Проте, за словами керуючого партнера ПГ «Побережнюк і Партнери» Лариси Побережнюк, на жаль держава не готова йти на кардинальні зміни, для того, щоб сприяти розвитку галузі.

Водночас старший юрист ПГ «Побережнюк і Партнери» Микола Якименко зазначили, що необхідно використати міжнародний досвід для вирішення проблем, які виникають через надмірну зарегульованість та неефективність законодавства щодо видавничої діяльності.

Партнер юрфірми Тетяна Ігнатенко зазначила, що не є обов’язковою реєстрація авторського права, але для того, щоб попередити використання твору від недобросовісних третіх осіб, необхідно здійснити реєстрацію. Для цього необхідно звернутися до державного департаменту інтелектуальної власності із відповідною заявою, надати свій витвір мистецтва чи твір у матеріальній формі, сплатити державне мито і якщо подає ці документи не автор, а спадкоємець чи правонаступник, то необхідно надати документи, які підтверджують авторське право. Ці документи можуть надаватися за довіреністю. Потім видається документ, який засвідчує авторське право, – свідоцтво про реєстрацію авторського права. Строки розгляду цих заяв – 2-3 місяці.  

Автор може укласти договір з видавництвом на поширення його твору. Це може бути оформлено ліцензійним договором на передачу права на відтворення твору. Ліцензійний договір передбачено Цивільним кодексом. Це може бути як виключна, так і не виключна ліцензія. Ліцензійний договір укладається виключно у письмовій формі. Він може бути визнаний недійсним у судовому порядку, якщо в ньому не передбачити якісь істотні умови.

Сьогодні, в епоху розвитку інформаційних технологій, дуже актуальним є захист прав у мережі Інтернет. За словами старшого юриста ПГ «Побережнюк і Партнери» Олена Проценко, зазначила, що краще попередити порушення прав в мережі шляхом використання різних програм, які забороняють копіювання, скачування і таким чином поширення творів. На сьогодні є й позитивна практика вирішення спорів із захиста порушених прав інтелектуальної власності в Інтернеті, однак, за словами юристів, у суді не просто довести порушене право.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати