24 грудня 2014, 20:01

Судова практика: підсумки року

Опубліковано в №44-45 (438-439)

10 грудня 2014 року судді та юристи підбили річні підсумки в роботі як судової системи загалом, так і стану судової практики. Зазначимо, що відомі правники та представники судової влади під час засідання поділилися наболілими питанням щодо правозастосовної практики, проаналізували найбільш значущі та прецедентні судові рішення з різних галузей права тощо. Не оминули своєю увагою учасники круглого столу й тему судового реформування. Так, голова Вищого господарського суду України Богдан Львов під час свого виступу вкотре наголосив на абсурдності ліквідації господарських судів та акцентував увагу на тому, що судова реформа має відбуватися не в напрямку переходу до триланкової системи, а в напрямку переатестації суддів. «На мій погляд найістотнішою складовою, чинником реформи яка може призвести до її успіху, є переатестація суддів. І вона не має бути разовою, оскільки з разовою атестацією свідомість не змінюється Лише протягом певного часу – 15–20 років – ми можемо змінити поведінку, коли доброчесність судді стане усталеною… 90% правових знань – це систематизована, розумна поведінка», – зазначив очільник ВГСУ.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Про необхідність змін у відносинах в антимонопольній сфері зазначив партнер-засновник АО Arzinger Сергій Шкляр. На його думку, сперечатися с державними органами не стало легше. Разом з тим він зауважив, що є низка позитивних змін щодо деяких категорій спорів. «Так, є позитивні зміни за деякими категоріями спорів, однак все одно, якісь базові речі, які мають діяти, не працюють. Хотілося, щоб відповідні особи дослухалися до думок експертів», – зазначив пан Шкляр.

Обговорюючи податкові питання, керуючий партнер ЮК Prove Group Владислав Кочкаров не тільки озвучив експертну думку про тенденції в податкових спорах, а й запропонував до обговорення позицію голови Вищого адміністративного суду України Олександра Нечитайла, суть якої зводиться до того, що якість судочинства певною мірою залежить від завантаженості того чи іншого судді. Одним із механізмів виходу зі сформованої ситуації є організація ефективного функціонування системи адміністративного оскарження, зауважив пан Кочкаров і як варіант запропонував звернутися до світової практики, зокрема впровадження процедури медіації. За його словами, позитивний досвід застосування цієї процедури має більшість розвинених країн. Наприклад, у Росії – понад 44% скарг платників податків задовольняються на досудовому рівні. У Грузії – 70%, США – більш ніж 90%. «Ця тенденція перегукується з тим, що ми сьогодні почули від Василя Гуменюка (судді Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України. – Прим. ред), щодо наявності запиту суспільства, з одного боку, і передумов для впровадження досудових форм вирішення спорів – з іншого. Адже процедура досудового оскарження в податкових спорах уже сформована, і її можна активно використовувати, щоб полегшити навантаження суддів і позитивно впливати на якість судочинства», – зазначив доповідач.

Особливий статус адвокатів у кримінальному процесі – це досить актуальне питання також було обговорено під час круглого столу. Передусім йшлося про місце адвокатів після реформування відповідного інституту, оскільки дискусії щодо їх ролі та значущості при здійсненні представництва в суді й досі не вщухають. Хоча заради справедливості зазначимо, що наразі адвокати і так є монополістами у кримінальному процесі. Так, про проблеми, які виходячи з практики не вдалося вирішити за допомогою нового Кримінального процесуального кодексу, розповів радник ЮФ «Єгоров, Пугінскій, Афанасьєв і Партнери» Сергій Гребенюк.

Про проблеми виконавчого провадження, а точніше тотального невиконання судових рішень, розповів адвокат Андрій Авторгов. Так, за його словами, судові рішення мають цінність лише у тому випадку, коли вони виконуються. «Ті, хто стикався з державними виконавцями, знають, що система вкрай неефективна. За статистикою не виконується 70% рішень національних судів і 95% рішень ЄСПЛ», – зазначив він і додав, що реформа виконавчої служби в умовах економії ні до чого не приведе. Також пан Авторгов наголосив на відсутності реальних кроків з реформування системи в коаліційній угоді та Програмі діяльності Кабінету Міністрів Доповідач також закликав створити в Україні інститут приватних виконавців.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати