24 лютого 2016, 19:13

Суддівський звіт

Опубліковано в №8 (506)

Намагаючись виявити слабини у національній судовій системі, володарі мантій звернулися до доробок статистики. 19.02.2016 р. вперше за тривалий час у будівлі Верховного Суду України очільники 3-х судових юрисдикцій зібрались на спільне засідання, аби відзвітувати про роботу за минулий рік не лише перед колегами, а й перед суспільством. До участі у заході також були запрошені голови та члени Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, ректор Національної школи суддів України, голова Ради суддів України, голова Державної судової адміністрації України, голови та заступники голів національних апеляційних судів, представники законодавчої та виконавчої влад. Відкрив засідання, а згодом доповів про здійснення судочинства торік голова ВСУ Ярослав Романюк.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Розпочав свою доповідь очільник Суду з того, що коротко зупинився на проблемах, які постали перед українським народом, а саме: негаразди, з якими зіштовхнулись суди, що знаходились у зоні проведення антитерористичної операції; законодавчі новели, до яких мають пристосовуватись володарі мантій; неможливість значної кількості законників здійснювати судочинство, через закінчення строку їхніх повноважень; неповні судові колективи та, як наслідок, велике навантаження на кожного служителя Феміди; неможливість суддів поважного віку піти на заслужений відпочинок, через відсутність політичної волі Верховної Ради України тощо. Незважаючи на зазначене, минулий рік виявися для судової системи вельми плідним.

Кількість справ та матеріалів, яка надійшла до судових установ України була меншою, ніж у попередні роки, це пояснюється припиненням діяльності великої кількості українських судів (усіх судів на окупованій території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, а також судів у деяких районах Донецької та Луганської областей).

Понад 11 тис. справ надійшли до ВСУ. Це у 10,2 рази більше, ніж надходило до Суду у 2014 р., і зумовлено тим, що з 28 березня минулого року учасники судового процесу отримали можливість звертатись до ВСУ безпосередньо. З різних причин 1214 заяв про перегляд було повернуто. Відмовлено у допуску – 7338 заяв, залишено без розгляду – 645 заяв. Допущено справ до провадження та винесено ухвалу про відкриття провадження за 1752 заявами.

Очільник ВСУ висловив впевненість у тому, що статистику здійснення судочинства слід використовувати у практичній площині, адже цифри можуть стати сигналом про можливу системну проблему у застосування судами першої інстанції законодавства в певних категоріях справ. Особливу увагу на кількісні показники голова Суду порадив звертати вищим спеціалізованим судам, до повноважень яких входить прийняття постанов пленуму та надання роз’яснень нижчестоящим судам з приводу застосування закону.

Також пан Романюк висловив впевненість у тому, що засідання завершиться напрацюванням спільних висновків, що стосуються подальшої роботи судової системи. Про стан здійснення судочинства також доповіли голова Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Борис Гулько, голова Вищого господарського суду України Богдан Львов, заступник голови Вищого адміністративного суду України Михайло Цуркан.

Показники надходження

Згідно з даними ДСА, які отримала Адміністрація, опрацьовуючи інформацію вищих спец судів, упродовж 2015 р. до місцевих загальних судів на розгляд надійшло 2 млн 710,9 тис. справ і матеріалів усіх категорій. У тому числі справ і матеріалів цивільного судочинства – 1 млн 212,9 тис., кримінального судочинства – 778,8 тис., адміністративного судочинства – 77,2 тис., про адміністративні правопорушення – близько 642 тис.

До кожного судді місцевого загального суду з розрахунку суддів за штатним розписом щомісяця в середньому надходило на розгляд по 56,2 справ і матеріалів, у тому числі цивільних – 25,1, кримінальних – 16,1, адміністративних – 1,6, про адміністративні правопорушення – 13,3. Найбільший показник надходження справ і матеріалів усіх категорій спостерігався у Дніпропетровській, Харківській, Одеській, Донецькій, Запорізькій, Київській областях. До столичних судів надійшло 265,8 тис. справ і матеріалів.

До апеляційних загальних судів торік надійшло 296,6 тис. справ і матеріалів усіх категорій, відповідно до чого, на кожного суддю щомісячно припадало близько 17 справ і матеріалів. Найбільший показник оскаржень зафіксований у м. Києві – 40,7 тис.

До касаційної інстанції звернулись невдоволені у 75,9 тис. справах, у тому числі 61,4 тис. у справах цивільного та 14,5 тис. у справах кримінального судочинства. В середньому на одного «касаційника» з «цивільної» палати щомісяця припадало по 113,9, а з «кримінальної» палати по 33,8 касаційних скарг, справ і матеріалів.

До окружних адміністративних судів у минулому році надійшло 177,5 справ і матеріалів. На одного суддю щомісячно припадало по 25,3 справ і матеріалів. Найбільший показник надходжень зафіксований у столиці – 29,5 тис. До апеляційних адміністративних судів надійшло 91,6 тис. справ і матеріалів, а найбільший показник надходження був також зафіксований у столиці – 22,9 тис. До ВАСУ надійшло 57, 3 тис. справ і матеріалів, а на кожного суддю в середньому припадало по 101 касаційній заяві щомісячно.

До місцевих господарських судів (згідно зі статистичними звітами ВГСУ) торік надійшло 229,6 тис. звернень суб’єктів господарювання для вирішення господарських спорів, а кожен суддя місцевого суду щомісяця отримував в середньому по 32,7 справ і матеріалів. В апеляційному порядку було оскаржено 60,5 тис. рішень, з чого випливає, що кожен володілець мантії з апеляційної інстанції щомісяця розглядав по 23,9 справи. До ВГСУ надійшло близько 18 тис. касаційних скарг, а на кожного суддю фактично припадало по 19,2 справи щомісяця.

Результати діяльності

Торік місцевими судами у першій інстанції було розглянуто 3 млн 81 тис. справ, кримінальних проваджень, заяв, позовних заяв, скарг, подань, клопотань різних категорій. Апеляційними судами було розглянуто 458,2 тис. справ. ВССУ закінчив провадження у 73,9 тис. касаційних скарг, справ, заяв і клопотань, ВАСУ – у 64,8 тис., ВГСУ – у 17,4 тис. ВСУ упродовж 2015 р. закінчив провадження у 10,7 тис. справ та матеріалів.

Торік кількість цивільних справ наказного, позовного, окремого провадження, розглянутих з порушенням процесуальних строків, зменшилась на 3,4%, у порівнянні з 2014 р. Проте їх частка від кількості тих справ, провадження у яких закінчено, залишилась на рівні попереднього року і становила 4,9%. До порушення процесуальних строків найчастіше призводила неявка до суду учасників розгляду справи. Так, у 2015 р. неявка до суду однієї зі сторін призвела до відкладення 24,9 тис. справ. У тому числі 6,2 тис. відкладались через неявку осіб, про яких не було відомостей щодо вручення їм судової повістки, а 2,5 тис. справ залишались невирішеними понад рік через неодноразове відкладення.

Закінчено цивільне провадження торік було у 722,8 тис. справах. З ухваленням рішення суди розглянули 619,3 тис. справ. Заявлені вимоги задоволені у 575 тис. від загальної кількості розглянутих з ухваленням рішення. Заочне рішення було ухвалено у 238,4 тис. справах. З порушенням вимог ч. 1 ст. 102 Цивільного процесуального кодексу видано 1,7 тис. судових наказів. З порушенням 10-денного строку з дня постановлення ухвали про прийняття до розгляду заяви про скасування судового наказу розглянуто 292 заяви.

До апеляції у цивільному судочинстві надійшло 112,8 тис. справ та матеріалів. З них скасовано та змінено 43,4 тис. судових рішень. Процесуальні строки розгляду торік порушувались у 7,6 тис. справах.

На розгляді місцевих судів першої інстанції перебувало 815,1 тис. матеріалів кримінального провадження, кримінальних справ та інших матеріалів. З них закінчено провадження у 765 тис. справах, у тому числі у 119,8 тис. справах, які надійшли до суду з обвинувальним актом. Обвинувальний чи виправдувальний вирок було ухвалено у 96 тис. справ. Виправдувальні вироки були ухвалені стосовно 905 осіб, що на 12,7% більше, ніж у 2014 р. У справах публічного обвинувачення виправдувальні вироки ухвалено щодо 885 осіб.

Торік оперативність розгляду кримінальних справ покращилась, у порівнянні з 2014 р. Так, на 57,6% зменшилась кількість справ, призначених до попереднього та судового розгляду з порушенням процесуальних строків. З порушенням строків минулого року призначено підготовче провадження у 3,1 тис. справах, до судового розгляду – у 959 справах.

Водночас, минулого року збільшилась частка нерозглянутих кримінальних справ. Станом на 1.01.2016 р. суди не розглянули 29,3 тис. справ, за винятком тих, провадження у яких зупинено.

Минулого року відбулось збільшення як кількості справ, так і кількості осіб, які тримались під вартою та рахувались за судами понад 6 місяців. Станом на 1.01.2016 р. місцеві суди не розглянули 1,9 тис. справ, за якими тримались під вартою 2,6 тис. осіб.

Відкладався судовий розгляд у 77,6 тис. справах, підставою для чого переважно слугувала неявка учасників на судове засідання. Рішення про привід свідка приймались у 8,3 тис. справах.

За апеляційними скаргами торік скасовано та змінено вироки місцевих загальних судів стосовно 10 тис. осіб. У касаційному порядку скасовано та змінено 1,7 тис. рішень у кримінальних справах упродовж 2015 р.

За 2015 р. до окружних адміністративних та місцевих загальних судів надійшло 296,1 тис. позовних заяв, адміністративних справ, клопотань, заяв про перегляд рішень за нововиявленими обставинами. Закінчено провадження було у 204,2 тис. справ. З прийняттям постанови розглянуто 179,8 справ. Позови задоволено у 150,8 тис. справ.

На 24,3% збільшилась кількість адміністративних справ, розглянутих загальними місцевими та окружними адміністративними судами з порушенням строків.

До апеляційної інстанції надійшло 91,2 тис. справ. З різних підстав повернуто 9,9 тис. справ. За апеляційними скаргами скасовано 16,9 тис. постанов, змінено майже 2 тис. ВАСУ торік розглянув 509 позовних заяв, з яких 191 заява повернута, а у 96 відмовлено у відкритті провадження.

До господарської юрисдикції торік надійшло 229,6 тис. справ, позовних заяв, господарських справ. 209,9 тис. судових рішень підлягали оскарженню в апеляційному та касаційному порядках.

Поліпшилась оперативність розгляду справ. Частка справ, розглянутих з порушенням строків у місцевих господарських судах становила всього 0,001%.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати