Ще з початку 2000-х рр. постало питання про надмірне видобування викопних видів палива, внаслідок чого виникла ідея переходу на альтернативні джерела енергії. Так, вчора, 11 квітня 2018 р., розпочалася головна подія ринку сонячної енергетики у Центральній та Східній Європі, організована Центром Іноваційного Бізнесу, - CISOLAR-2018.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Минулого року був підписаний Закон України «Про ринок електроенергії», яким було скасовано Закон України «Про електроенергетику». У новому законі визначена роль ВДЕ і порядок її інтеграції в новий ринок електроенергії України, яка також взяла на себе зобов'язання включити 3-й енергопакет у своє національне законодавство у контексті Асоціації з ЄС і членством в Енергетичному Співтоваристві. Внаслідок цього відбудеться відмова від Моделі оптового ринку з одним покупцем на користь багатосегментного ліберального ринку за загальноєвропейською моделлю.
За словами Юрія Гнатюка, директора ДП «Енергоринок», наразі основним стимулом відновлюваної енергетики залишається «зелений» тариф. На сьогоднішній день це означає, що державні гарантії щодо закупівлі електричної енергії по «зеленому» тарифу реалізовуються сучасними механізмами, тобто оптовими моделями ринку електричної енергії. Незважаючи на зміни в законодавстві, державні гарантії щодо купівлі електричної енергії за «зеленим» тарифом залишаються незмінними. Тепер вони відповідно закріплені Законами України «Про альтернативні джерела енергії» та «Про ринок електричної енергії».
У новому ринку виробники, яким встановлений «зелений» тариф, продаватимуть електричну енергію новому суб’єкту – гарантованому покупцю. Останній буде створений на базі структурних підрозділів ДП «Енергоринок», так само як і оператор ринку, щоб забезпечувати функціонування на добу вперед та внутрішньодобового ринку. Обидва підприємства розпочнуть повноцінну роботу з моменту запровадження нової моделі ринку, тобто 1 липня 2019 р.
«Купувати електричну енергію підприємства будуть на підставі типової форми договору, яка буде затверджена регулятором. Нові договори, що укладатимуться з гарантованим покупцем, матимуть ряд відмінностей від діючого. Більше про умови нового договору ми зможемо з вами поговорити тільки після того, як він буде затверджений як нормативно-правовий акт регулятором», - розповідає пан Гнатюк. Разом з цим він виділяє ті умови, які вже регламентовані і встановлені безпосередньо Законом України «Про ринок електричної енергії», а саме:
1) збільшення кінцевого терміну дії договору, тобто виробники, що працюють на оптовому ринку електричної енергії, вже підписали додаткові угоди, і на сьогоднішній день всі виробники - і діючі, і нові, яким встановлений «зелений» тариф, - можуть укласти договір з ДП «Енергоринок» до 2030 р., тобто на весь термін дії «зеленого» тарифу;
2) можливість укладання попереднього договору. Ця зміна є особливо важливою для проектів, що залучають іноземне фінансування. Закон передбачає, що за бажанням суб’єкта господарювання, який має тільки намір виробляти електричну енергію з альтернативних джерел, гарантований покупець зобов’язаний укласти відповідний договір. Такий договір може бути укладений в будь-який час до початку будівництва, введення в експлуатацію та отримання «зеленого» тарифу;
3) можливість вирішувати спори в міжнародному арбітражі;
4) можливість переуступлення права вимоги;
5) розширення переліку форс-мажорних обставин.
Про перспективи розвитку галузі і результати, до яких прагне ринок сонячної електроенергетики в Україні, розповів Сергій Шакалов, Генеральний директор KNESS. «Ті пропозиції, про які ми зараз говоримо, стосуються лише балансування коротких періодів - на добу вперед та внутрішньодобового ринку. По великому рахунку це дає нам можливість визначення наступних орієнтирів, а саме сезонного балансування та з чим нам доведеться зіштовхнутися. Навіщо це потрібно? Це важливо для держави, оскільки, в першу чергу, це енергонезалежність, а також для суспільства та економіки країни в цілому, оскільки ми отримаємо більш конкурентоздатну ціну, розподіляючи генерацію, в результаті чого можна отримати низьку ціну на електроенергію. Для бізнеса це важливо, оскільки такі бізнес-моделі є довгими і дозволяють довго заробляти, а від цього виграють всі. Отже, якщо це вигідно для всіх, давайте просто зробимо це!», - закликав пан Шакалов.
На те, чи дійсно запропонований механізм буде сприяти виробництву «зеленої» енергії та які ризики та виклики нас чекають, звернув увагу Олег Костюченко, керівник практики енергетики «Соколовський і партнери». Зокрема, він наголосив на тому, що стосовно аукціонів в діючому законодавстві відсутні посилання або визначення конкурентного характеру такої процедури, що сприяє створенню ризиків та загроз змов та порушення конкуренції на ринку, а також певні ускладнення кваліфікації - чи аукціон є недійсним і не створює жодних юридичних наслідків, чи такий аукціон кваліфікується таким, що не відбувся.
Окрім змін в законодавстві, на конференції обговорювалися основні питання бізнесу - де будувати, коли і де шукати інвесторів. Також були представлені основні тенденції та інсайти інвесторів у проекти сонячної енергетики та міжнародний досвід у PV-проектах. 12-13 квітня буде тривати виставка CISOLAR-2018, що є основною платформою для зустрічей, переговорів, презентацій та пошуку рішень, технологій, обладнання в Україні і в регіоні Центральної та Східної Європи.