07 жовтня 2015, 15:54

Шлюби з іноземцями: особливості укладення та права сторін

Опубліковано в №40 (486)

IMG_6796


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Законодавче регулювання порядку укладення шлюбу з іноземцем на території України та захисту особистих і майнових прав подружжя, один з яких є іноземцем, сьогодні має чимало прогалин. Про це йшла мова під час чергового круглого столу, організованого комітетом сімейного права та майнових спорів Асоціації адвокатів України. Так, за словами начальника відділу міжнародної правової допомоги Управління державної реєстрації актів цивільного стану Департаменту державної реєстрації Міністерства юстиції України Олени Завгородньої, сьогодні основна проблема полягає у нечуваному напливі в Україну біженців та мігрантів азіатського походження, які перетинають кордон незаконно. «Реєстрація шлюбу з українками, народження дитини в Україні – нерідко це робиться для того, щоб легалізуватися на нашій території та, зрештою, отримати громадянство»,– каже експерт. До того ж вона зазначає, що не всі сьогодні правильно трактують Закон України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», який захищає права іноземців на території України. За словами пані Завгородньої, здебільшого, всі звертають увагу на норму про те, що іноземці мають однакові права з громадянами України. Утім мало хто звертає увагу на те, що у цьому контексті маються на увазі іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах, а також іноземці та особи без громадянства, які в установленому законодавством чи міжнародним договором України порядку в'їхали в Україну та постійно або тимчасово проживають на її території, або тимчасово перебувають в Україні. Тобто, від того яким саме чином іноземці потрапили на територію Україну, і залежатиме, чи мають вони такі самі права, як громадяни України.

Без особливих вимог…

Серед іншого, згадала Олена Завгородня і Закон України «Про міжнародне приватне право», який також регулює правовідносини між українцями та громадянами іноземних держав. «Часто про нього забувають, оскільки з самої назви не вбачають, що цей закон може торкатися таких проблем, як сімейні стосунки між людьми. Натомість, саме в цьому законі зазначено про те, що форми і порядок укладення шлюбу на території Україні, як громадян України з іноземцями, так і іноземців з особами без громадянства, визначається виключно правом України, тобто українським сімейним законодавством», – говорить експерт.

Утім, ані Сімейний кодекс України, ані Закон України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» не містять особливих вимог для іноземців, окрім загальних вимог щодо відповідності шлюбного віку (18 років для обох статей), добровільності, взаємного бажання чоловіка і жінки зареєструвати шлюб. Аналізуючи це питання, експерт акцентувала увагу на важливому нюансі, котрий сьогодні викликає чимало дискусій серед представників юридичної спільноти: на відміну від законодавства деяких країн ЄС, українським законодавством не передбачені одностатеві шлюби. Шлюб в Україні – це добровільний, рівноправний союз виключно між жінкою та чоловіком, спрямований на створення сім’ї.

Також фахівець підкреслила, що передбачена українським законодавством можливість повторних шлюбів, можлива лише за умови припинення попереднього шлюбу. Разом з цим вона нагадала присутнім, що припинення шлюбу – це припинення правовідносин між подружжям, що зумовлене певними юридичними фактами. Припинення шлюбу відбувається внаслідок: смерті одного з подружжя або оголошення його померлим; розірвання шлюбу. Шлюб може бути припинено шляхом його розірвання внаслідок волевиявлення обох або одного з членів, на підставі постанови державного органу реєстрації актів цивільного стану чина підставі рішення суду. Крім того, якщо один із подружжя помер до набрання чинності рішенням суду про розірвання шлюбу, то вважається, що шлюб припинився внаслідок його смерті. Однак, якщо один із подружжя помер у день набрання чинності рішення суду про розірвання шлюбу, то вважається, що шлюб припинився внаслідок його розірвання. Таким чином, повторний шлюб реєструється органом державної реєстрації актів цивільного стану за умови пред'явлення особами, які раніше перебували в шлюбі, документів, що підтверджують припинення попереднього шлюбу.

Сімейний статус під питанням

Торкаючись питання державної реєстрації шлюбу, доповідачка зазначила, що орган державної реєстрації актів цивільного стану, що прийняв заяву про реєстрацію шлюбу, зобов'язаний ознайомити наречених з умовами і порядком державної реєстрації шлюбу, їхніми правами та обов'язками як майбутнього подружжя і батьків, обов'язком повідомити один одному про стан свого здоров'я, попередити наречених про відповідальність за приховання відомостей про наявність перешкод для державної реєстрації шлюбу. Якщо є відомості про наявність перешкод для державної реєстрації шлюбу, керівник органу державної реєстрації актів цивільного стану може відкласти таку реєстрацію, але не більш як на три місяці. Державна реєстрація шлюбу проводиться у присутності нареченої та нареченого з пред'явленням для посвідчення їх особи і віку паспортів громадянина України або паспортних документів іноземця.

Разом з цим, пані Завгородня зазначила, що відносно іноземців у національному законодавстві змінена позиція щодо принципу одношлюбності, зокрема в частині його доведення. «Раніше законодавство містило норму, відповідно до якої громадяни іноземних держав, котрі бажали зареєструвати шлюб з громадянами України, повинні були підтверджувати свій сімейний статус. Це були окремі довідки, в кожній країні це були різні документи, різного типу. Цього року відбулись відповідні нововведення до законодавства, згідно з якими іноземці не повинні пред’являти такі документи при вступі в шлюб на території України. Тобто, знята норма, якою підтверджується сімейний стан. Законодавець вирішив зняти цю норму, оскільки особа сама несе відповідальність за подання відомостей про себе. Такий принцип діє не лише стосовно іноземців, але й громадян України, які бажають зареєструвати шлюб за кордоном, де, крім закордонного паспорта громадянина України, ніяких документів не вимагається. Наскільки відомо, в цьому паспорті відсутня сторінка «сімейний стан», тобто простежити який сімейний стан цієї людини неможливо. Не мають таких відомостей і тимчасові посвідки та посвідки осіб без громадянства. Тому особа сама заявляє про те, який у неї сімейний стан на сьогодні. Про це обов’язково робиться відмітка у заяві та в актовому записі, який складається під час реєстрації шлюбу. Така відмітка обов’язково скріплюється підписом громадянина, який про це заявив», – резюмує Олена Завгородня.

 

Коментарі:

CHernobay_801025222020 Олег Чернобай,

президент Асоціації адвокатів України

Тема міжнародних шлюбів на теперішньому етапі розвитку в Україні набуває все більшого значення, з огляду на євроінтеграцію. Якщо процеси підуть досить швидко, то кількість шлюбів з іноземцями значно збільшиться. Відповідно, це потребує правового і наукового переосмислення, зміни певних положень та нормативного регулювання, зміни судової практики. Тому дуже приємно констатувати той факт, що майже на кожному засіданні комітету ААУ з сімейного права присутні науковці, практики, адвокати, працівники органів виконавчої влади та судді, які можуть спільними зусиллями відпрацьовувати практику застосування законодавства на території України.

Romovsyka_746025092075Зорислава Ромовська,

 професор Академії адвокатури України, доктор юридичних наук, заслужений юрист України, автор Сімейного кодексу України (окреслення проблематики)

Що стосується сьогоднішнього законодавчого регулювання цієї проблеми, у законі все прописано начебто нормально, ніяких законодавчих перешкод немає, шлюби з іноземцями на території України реєструється без проблем. Утім, надалі проблем буде дуже багато й одна з основних – це «азіація» України шляхом фіктивних шлюбів. В Україну будуть масово приїжджати жителі із сусідніх держав, будуть реєструвати фіктивні шлюби, потім розлучатимуться. Одержавши статус громадянина України, вони будуть залучати сюди своїх одноплемінників. З одного боку, це нормальне явище, адже кохання, любов та пристрасть – не мають кордонів, одягу чи шкіри, але з огляду на подібні явища, це являє собою значну загрозу. Тому я вважаю, що державні інституції повинні це мати на увазі.

Dushenko_1140027921847Світлана Дущенко

власник шлюбного агентства HappyDating

В Україні до питання реєстрації шлюбів з громадянами іноземних держав ставляться досить легковажно. Утім, це дуже важливе питання, оскільки перед укладенням шлюбу з іноземцями, не всі думають, що буде далі. Українські дівчата мало обізнані з юридичною стороною питання. У той час як для них дуже важливо володіти такою інформацією, знати куди можна звернутися раптом що, отримати необхідну юридичну підтримку. У законодавстві кожної зі сторін є свої особливості, і дівчині, котра хоче пов’язати свою долю з іноземним громадянином, дуже важливо ознайомитися з ними. Утім, українські дівчата керуються здебільшого почуттями. У свою чергу іноземні громадяни чітко знають свої права і не готові так просто розлучатися зі своїми статками у разі чого. Крім того, хочу зазначити, що для мене, як власниці шлюбного агентства, дуже важливо побувати на такому заході аби володіти повною та всебічною інформацією з цього питання. Щоб за необхідності я могла підказати людині, яка зібралася укладати шлюб з іноземним громадянином, що робити, та направити до відповідного фахівця за отриманням необхідної інформації.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати