05 травня 2016, 18:53

Рейдерські атаки: схеми, практика, боротьба

Опубліковано в №18-19 (516-517)

Про роботу кримінального адвоката у великій юридичній фірмі студентам-правникам розповів партнер юридичного бюро ЄПАП Україна та керівник практики кримінального права, Сергій Гребенюк під час зустрічі з Лігою студентів АПУ.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


IMG_8704

Серед іншого, пан Гребенюк звернув увагу на те, що ще деякий час тому адвокати займалися виключно «класичним криміналом»: справи про вбивство, зґвалтування та інші негативні явища, які існують у нашому суспільстві. З такими поняттями як рейдерство та економічні злочини адвокатурі доводилося працювати вкрай рідко. Натомість, сьогодні значно посилюється значення кримінальної юстиції. Не лише в Україні, а й в усьому світі. «Реформи, що останніми роками проводяться в Україні, сприяли появі великої кількості правоохоронних органів, які так чи інакше здійснюватимуть свою діяльність у сфері кримінальної юстиції», – зазначив Сергій Гребенюк.

Крізь призму теми реформ кримінальної юстиції, юрист торкнувся дискусійного питання щодо електронного декларування, котре невдовзі буде введено в Україні на законодавчому рівні. На думку Сергія Гребенюка, введення такої системи значно збільшить обсяг роботи юристів у сфері боротьби з корупцією. «У відповідності з тим законом, який пропонується законодавцем, дуже складно, практично неможливо, заповнити цю декларацію правильно, не припустившись жодної помилки. Така декларація міститиме дані не лише про майно та доходи особи, але й відслідковуватиме дії у динаміці. Тобто в ній потрібно буде пояснювати, приміром, за що куплені дорогі речі. Якщо чиновник буде спійманий на невиконанні цієї норми, він нестиме за це кримінальну відповідальність. Таких жорстких санкцій немає в жодній країні Європи, а у нас дійшли висновку, що Україна вже готова до введення кримінальної відповідальності за неправильне заповнення декларації», – нарікає експерт.

IMG_8689

Варто відзначити, що майбутні юристи слухали адвоката з очевидним інтересом та активно ставили запитання, які їх цікавили. Так, більшість студентів цікавилися питаннями рейдерства підприємств, оскільки поняття відносно нове, а у ВНЗ йому приділяється не достатньо уваги. За словами пана Гребенюка, основним завданням рейдерства є нанесення шкоди бізнесу тією чи іншою мірою.

IMG_8729

«Інколи рейдером виступає держава, оскільки чиновники хочуть створити якісь проблеми для бізнесу, а потім успішно їх вирішити. Також рейдером може виступати конкурент по бізнесу, тобто якась інша компанія, що працює на цьому ж ринку. Можна чесно конкурувати за ціною, якістю тощо. А можна, якщо є зв’язки, створити своїм колегам проблеми, а також спричинити пікову ситуацію, в результаті чого конкуренти фактично збанкрутують. Є рейдерство класичне, коли якась група осіб ретельно планує низку справ, у подробицях вивчає бізнес, його проблеми, ситуацію із засновниками, та той слабкий ланцюжок, через який можна заходити на підприємства. Цими особами ретельно вивчається ситуація з директорами та керівництвом компанії, яку планується захопити. Тут варто розуміти, що іноді для того, щоб вкрасти весь бізнес, достатньо отримати контроль над директором на якийсь короткий проміжок часу. Взагалі, для шахраїв достатньо тимчасово заволодіти активом, потім відбуваються певні маніпуляції через ланцюжки-перекидки (добросовісні набувачі тощо). Основна задача рейдерів – на певний проміжок часу заволодіти майном, а потім цей клубок розмотати вже майже неможливо», – резюмував експерт.

IMG_8684_1

При цьому пан Гребенюк, на прикладах із власної практики, розповів студентам, які схеми рейдерства найпоширеніші, як шахраї працюють з реєстрами, як юридичні фірми борються з такими випадками, та як інколи правоохоронні органи беруть активну участь у таких оборудках на стороні шахраїв.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати