21 січня 2016, 15:31

Репортер Відкритого Суду: підсумки підведено

Опубліковано в №1-2(499-500)

IMG_3985


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Незважаючи на те, що поява у суді оператора з камерою чи журналістів – це реальне впровадження такої конституційної норми як гласність, такі дії досі неоднозначно сприймаються суддівською спільнотою. Проте очевидно, що це завжди дисциплінує учасників судового процесу та створює атмосферу реального правосуддя. Так, починаючи з березня 2015 р. активісти проекту «Відкритий суд» зафільмували 2 тис. судових засідань в Україні, що дало змогу проаналізувати стандарти правосуддя та відповідність людей у мантіях займаній посаді. Про це заявив керівник проекту «Відкритий Суд» Станіслав Батрин під час презентації підсумків роботи проекту в Українському кризовому медіа-центрі.

100 тис. переглядів за день

За словами пана Батрина, партнерами проекту виступили 20 спеціалізованих вищих навчальних закладів, а 50 судів по всій Україні уклали угоди про забезпечення прозорості судових процесів. Понад 400 незалежних активістів фіксували на відео перебіг судових процесів у цивільних, кримінальних, адміністративних та господарських справах.

«Добре, що в країні відбуваються зміни в системі правосуддя, але зміни без практики, без їхньої імплементації – це ніщо. На відміну від прийняття законів, проект «Відкритий суд» акцентує увагу на питанні ділової репутації та стандартів правосуддя для судді, прокурора й адвоката. Немає переваги ні перед ким, тому що суд – це саме цей трикутник правосуддя, саме ці три сторони, три учасники, які відповідають за те, чи буде досягнута правда, чи буде справедливість. Якщо ми сьогодні показуємо маленький відеоролик, де зафіксовано приклад негативної поведінки судді, то сьогодні ж він досягає понад 100 тис. переглядів, тобто 100 тис. осіб стають обізнаними з цією ситуацією. Це колосальний вплив на суддю, це повага колег, це репутація не тільки на сьогодні, але й на 10-20 років наперед. А якщо взяти населені пункти, які мають 20-30 тис. населення, усі вони стають обізнані про такі кричущі випадки. Це колосальний тиск із середини. Тому я хотів би розмежувати: є зовнішнє регулювання (законодавство) і дуже важливо його доводити до рівня європейських стандартів. Але є те, що Україна робить сьогодні єдина у світі – це те, що б’є по діловій репутації кожної людини. З 1991 р. ми втратили розуміння, що таке ділова репутація. Наразі проект «Відкритий суд» концентрує увагу на тому, що ми створюємо стандарт професії. Не тільки для судді, але й для прокурора (який приходить абсолютно не підготовлений до справи та не зважає на долю людини, яку готовий засудити), для адвоката», – зазначив Станіслав Батрин.

При цьому пан Батрин також поділився планами на наступний рік. Серед основних: масове регіональне представництво проекту «Відкритий Суд», досягнення позначки у 10-20 тис. відео на рік, а також втілення освітніх проектів з навчальними закладами.

Знято!

Серед іншого, присутнім було презентовано відеоролики, зафіксовані під час судових засідань у різних регіонах України. На відео було продемонстровано різноманітні моделі поведінки учасників судового процесу. Особливу увагу присутніх привернув ролик, на якому одна з суддів, під час проголошення вироку, довго шукає сумку, потім люстерко в ній, далі дивиться в нього та приводить до ладу волосся. Втім, апогеєм цієї кричущої поведінки стало те, що суддя почала пити якийсь напій під час того, як її колега зачитувала постанову суду. Ще одним прикладом неетичної поведінки учасників судового процесу став відеоролик, на якому адвокат, із застосуванням ненормативної лексики, погрожує охороні фізичним насиллям. Натомість неабияк радують випадки правильної поведінки суддів із застосуванням не лише суддівської етики, а й елементарної людяності. Так, на одному з відео суддя роз’яснює адвокатові, де саме той помилився, подаючи клопотання, та застерігає, щоб надалі той не припускався подібних помилок.

Є над чим працювати…

У свою чергу, заступник Голови Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних та кримінальних справ Станіслав Кравченко зазначив, що на початку роботи проекту суддівська спільнота ставилася до нього досить насторожено. «Коли починав свою роботу проект «Відкритий суд», я та мої колеги ставилися до цього питання з нерозумінням. Закон досить чітко регулює це питання, фактично всі судові процеси в Україні є відкритими на 99,9%, крім тих, де це забороняється законодавчо. Ведеться повна фіксація технічними засобами судового процесу. Але разом з тим, протягом останнього року ми чули на свою адресу неодноразові висловлювання про те, що судова система в Україні закрита. Тож ми одразу відгукнулися на пропозицію проекту «Відкритий суд», зробити суд ще більш відкритим, щоб зняти багато тих питань, які виникали. Коли ми подивилися ті ролики, які були зняті в усіх регіонах України, то особисто я зрозумів, що своєю первинною думкою я помилявся, адже в цьому напрямку у нас ще дуже багато роботи», – каже заступник очільника ВССУ.

При цьому пан Кравченко наголошує, що майже усі проблемні питання, що виникають у цій сфері, стосуються саме суддів. «Перш за все, це питання до суддів. Я завжди виходив з того, що б не відбувалося у судовому засіданні, які б не були конфліктні ситуації, головним відповідальним за ту атмосферу, яка панує у судовому засіданні, є той, хто сидить посередині, тобто головуючий суддя. На роликах, які ми сьогодні переглянули, ми побачили, що є над чим працювати і суддям, і адвокатам, і прокурорам, тобто всім, хто представляє юридичну спільноту на судовому засіданні. Тому ми сприйняли цю роботу позитивно й сподіваємося, що вона буде продовжена», – резюмував суддя та додав, що матеріал проекту «Відкритий Суд» є також корисним для використання у процесі навчання майбутніх суддів й інших учасників судового процесу. Таким чином вони наочно зможуть познайомитися зі стандартами та етичною стороною судового засідання.

Варто зазначити, що проект підтримує фонд Western NIS Enterprise Fund. Як зауважила керівник програми фонду Ірина Озимок, проект активно залучає громадян до творення судової реформи. «Дуже багато суддів відмовляли громадянам у праві вести відео фільмування, незважаючи на те, що закон про право на справедливий суд дозволяє це робити без додаткової авторизації суду. Суди, на жаль, ще досі очолюють рейтинг державних інститутів, яким не довіряють українці», – констатує пані Озимок. Попри те, що конкурс «Репортер Відкритого Суду» підійшов до кінця, експерт закликала суспільство і надалі бути активними учасниками судових засідань та доповнювати відео базу даних на сайті http://www.open-court.org.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати