21 квітня 2015, 13:40

Проблема потребує вирішення

Мін'юст підготував два законопроекти, які мають на меті комплексно врегулювати проблему виконання судових рішень в Україні

Опубліковано в №16(462)

Оксана Іжак
Оксана Іжак спеціально для "Юридичної газети"

IMG_2572


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Про проблему виконання судових рішень в Україні говорять досить давно. З цього приводу також є безліч думок як серед громадськості, експертів, так і юристів. Основним питання в цьому випадку є те, в якому саме контексті варто реформувати систему виконання судових рішень. І з огляду на останні озвучені публічні заяви, нинішнє Міністерство юстиції вже визначило ключову концепцію реформування і наразі готове вийти на фінішну пряму в цьому марафоні реформування органів виконавчої служби та всієї системи виконання судових рішень загалом.

За інформацією, яку озвучили керівники Міністерства юстиції України на брифінгу 16 квітня, на сьогодні вже готовий пакет з двох законопроектів, які мають на меті комплексно врегулювати проблему виконання судових рішень у нашій державі, запровадивши змішану систему примусового виконання рішень.

Зазначимо, що участь у брифінгу взяли перший заступник Міністра юстиції України Наталія Севостьянова, заступник Міністра юстиції України з питань виконавчої служби Сергій Шкляр та на правах представника громадськості директор Центру комерційного права Валентина Данішевська.

Причина зумовлює засоби: конкуренція для судового виконавця

«Хочу нагадати, що в Україні не виконується близько 70% судових рішень, і справді це є великою системною проблемою, яка на сьогоднішні до кінця не вирішена. Про це на брифінгу керівництва Міністерства юстиції України 16 квітня сказала перший заступник міністра юстиції Наталія Севастьянова.

До обставин виникнення такої ситуації пані Севастьянова віднесла ряд причин: невелику заробітну плату у державних виконавців; відсутність у них мотивації до роботи та відсутність чіткого та справедливого розподілу виконавчих проваджень серед державних виконавців; закритість процесу примусового виконання судових рішень, адже є лише Державна виконавча служба; неефективне законодавче забезпечення діяльності цього органу та неефективність електронної взаємодії з іншими органами влади. «Тому цей процес затягується у часі, а коли процес виконання судового рішення дуже тривалий, то втрачається можливість або знайти майно, яке необхідно реалізувати, або взагалі у результаті виконати це судове рішення», зазначає перший заступник міністра юстиції.

Результатом комплексної роботи Міністерства з громадськістю та експертами щодо реформування виконавчої служби, зазначила Н. Севастьянова, є змішана системи виконання судових рішень. «Ми вирішили, якщо на ринку є конкуренція, якщо ви самі можете обирати до кого бажаєте звернутися з метою виконання судового рішення (або до державного, або до приватного виконавця), ринок зрегулює це питання і дасть змогу більш ефективно пропонувати послугу, яку надає держава», наголосила чиновник.

Приватні судові виконавці: як запрацює механізм

За словами заступника Міністра юстиції України з питань виконавчої служби Сергія Шкляра, прийняття законопроектів дасть змогу створити змішану систему виконання судових рішень державними і приватними виконавцями, забезпечить фактичне виконання рішень у розумні строки, запровадити ефективний механізму фінансування діяльності виконавчої служби та приватного виконавця. Водночас, на його думку, з’явиться мотивація роботи працівників виконаної служби. Також, як було зазначено, це дасть змогу покращити позиції України у рейтингу Doing Business.

До того ж передбачається, що витрати бюджету на фінансування  органів державної виконавчої служби будуть зменшені, оскільки частину функцій заберуть на себе приватні виконавці. До того ж надходження до держбюджету будуть збільшені коштом податків приватних виконавців і виконавчого збору реалізації майна.

За словами пана Шкляра, іспити у кандидатів у приватні виконавці прийматиме кваліфікаційна дисциплінарна комісія, яку планують створити у поточному році. Також у 2015 р. планується запуск видачі свідоцтв і сам інституту приватних виконавців.

Щодо вимог до осіб, які забажають стати приватними виконавцями, то, з позиції керівництва Мін’юсту, приватним виконавцем може бути особа, яка має два роки юридичного стажу, або особа, яка має рік стажу роботи державним виконавцем, нотаріусом, адвокатом, арбітражним керуючим.

«Кандидати у приватні виконавці пройдуть відповідне навчання і стажування», наголосив Сергій Шкляр. Також, як було зазначено, кандидати на роботу приватного судового виконавця проходитимуть відповідне тестування, за результатами успішного проходження якого отримають свідоцтва на заняття такою діяльністю та будуть закріплені за конкретним округом.

Також передбачено впровадження страхування відповідальності приватного виконавця та його обов’язкове членство у Національній палаті приватних виконавців. Цікаво, що серед функцій майбутньої Національної палати приватних виконавців також передбачено пункт про розроблення органом Кодексу етики приватних виконавців. Законопроектами окремо також прописані вимоги до приміщень приватних виконавців, засобів зв’язку, зберігання документів та ін.

Крім того, сформовані певні обмеження за категоріями виконавчих проваджень: «Тобто не всі категорії виконавчих проваджень будуть на цьому етапі дозволені для виконування приватними виконавцями», наголосив заступника Міністра юстиції України з питань виконавчої служби. Таке обмеження, за його словами, стосуватиметься категорій справ, де держава виступає на правах стягувала чи боржника, а також що стосується вселення чи виселення фізичної особи.

Також важливим є те, що за законопроектом передбачено створення відкритого реєстру боржників, куди матимуть доступ працівники державних установ, правоохоронних органів, фінансових установ, державні, приватні виконавці і особи, щодо яких порушені провадження. Внесення до цього реєстру боржників, як було зазначено, відбуватиметься автоматично після відкриття виконавчого провадження. Теж, за словами С. Шкляра, процес прийняття виконавчих документів до виконання теж буде спрощено.

Зазначимо, що у цьому випадку йдеться про нову редакцію Закону України «Про виконавче провадження» і про проект Закону «Про державну виконавчу службу і приватних виконавців». Заступник міністра розповів, що законопроект «Про виконавче провадження» зробить процедуру більш швидкою і ефективною, а другий – «Про державну виконавчу службу і приватних виконавців» прописує процедуру введення в Україні інституту приватних виконавців. У результаті Україна отримає змішану систему примусового виконання рішень.

Відповідаючи на питання, як швидко ці законопроекти можуть бути проголосовані у парламенті і як швидко можуть набути чинності, заступника Міністра юстиції України з питань виконавчої служби зазначив, що орієнтовно протягом двох тижнів проекти законів будуть обговорюватися на Раді щодо судової реформи при Президенті України, після чого будуть спрямовані до парламенту. «Подивимося, як Рада проголосує. Сподіваюся, що у будь-якому випадку до літньої сесії. А запрацює цього року », наголосив С. Шкляр.

Крім того, як зазначив чиновник, з 1 травня у Києві запрацює пілотний проект щодо додаткової оплати державним виконавцям за виконані ними судові рішення.

Думка громадськості

У свою чергу, директор Центру комерційного права Валентина Данішевська погодилася з тим, що нинішня система виконання судових рішень є малоефективною і саме тому «варто зробити так, щоб виконавче провадження було ефективним». Для скептично налаштованих щодо впровадження системи приватного виконання судових рішень пані В. Данішевська наводить приклад позитивного досвіду діяльності в України приватних нотаріусів на рівні з державними, які, за її словами, професійно виконують свої функції ось уже близько 20 років.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати