29 березня 2016, 16:30

Практика роботи нової реєстраційної системи: діалог з нотаріусом

Опубліковано в №13 (511)

З 1.01.2016 р. набула чинності нова редакція Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень». Серед іншого, документом передбачено наступне: скорочення проведення державної реєстрації з 15-ти до 5-ти робочих днів; запровадження принципу екстериторіальності стосовно інших державних реєстраторів у межах території України; скасування процедури видачі свідоцтв про право власності на нерухоме майно, яка була складовою державної реєстрації та, як наслідок, можливість укладання договорів на підставі даних реєстру; подання та отримання документів за результатом державної реєстрації в електронній формі. Але найголовніше – вже майже 3 місяці як нотаріуси стали повноправними реєстраторами без будь-яких обмежень щодо реєстрації бізнесу та реєстрації прав на нерухоме майно. Як працюється нотаріусам у новому форматі розповідала приватний нотаріус Марина Заріна, під час чергового засідання Комітету з питань права URE Club.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Так, за словами пані Заріної, в цілому таке поняття як електронне зберігання інформації, доступ до інформації в електронному вигляді, підтвердження інформації права власності на електронних носіях для будь-якого громадянина нашої країни є серйозним нововведенням. При цьому нотаріус стверджує, що питання бережного ставлення до документів на паперових носіях не втратило актуальності. Не дивлячись на те, що є електронна база, паперові носії мають свої очевидні переваги.

Серед основних нововведень для споживача Марина Заріна називає строки проведення державної реєстрації, котрі значно скоротилися, – з 15-ти до 5-ти робочих днів.

Торкаючись фінансової складової питання, нотаріус зазначає, що в січні цього року, одразу після набрання чинності вищезгаданого закону, на ринку спостерігався справжній колапс через недостатню врегульованість цього питання. «Спасибі, що до кінця січня – середини лютого було чітко сформульовано, що нотаріуси не беруть великі суми за реєстрацію права власності одразу після оформлення угоди. Наразі її вартість складає 140 грн. У січні відбувся колапс, коли люди не готові були платити за реєстрацію права власності 7 тис. грн одномоментно», – пояснює фахівець.

За словами Марини Заріної, працювати за новими правилами зовсім не складно, адже порядок ведення реєстрів достатньо чітко прописаний практично по усіх видах та порядках реєстрації. «З моєї практики, особливо зручно стало працювати з реєстрацією реконструйованих об’єктів нерухомості. Раніше все, що було пов’язано з реєстрацією реконструйованих об’єктів, викликало складнощі на кожному етапі (проект, декларації, реєстрація в реєстраційній службі). Сьогодні все це значно спростилося», – каже юрист.

Також, на думку нотаріуса, легше стало працювати з реєстрацією новобудов. «Я зіштовхнулася з поняттям системної папки по об’єкту нерухомості, – це дуже зручно. Якщо забудовник вносить туди первинну інформацію, то, за великим рахунком, з клієнта навіть немає за що брати гроші. Ця робота займає небагато часу, і нотаріус може бути спокійним як юрист. Йому не потрібно перевіряти увесь цей обсяг інформації. З тим пакетом, з яким до тебе звернулися, – зрозуміло, але з пакетом, який пов'язаний з побудовою цього об’єкта, з отриманням сертифіката, декларацій, документів на земельні ділянки, – цей тягар знято з плечей нотаріуса», – ділиться досвідом експерт.

Резюмуючи, пані Заріна додала, що їй дуже зручно, зрозуміло й досить легко працювати у такому режимі.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати