![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Колишній директор з юридичних питань однієї з найбільших торгово-промислових груп України, а зараз – народний депутат Андрій Журжій є першим заступником голови Комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики, він активно займається просуванням змін до податкової системи України з урахуванням позиції експертного середовища, юристів та представників бізнесу.
Під час зустрічі Андрій Журжій представив колегам свої напрацювання та ідеї щодо проведення реформи податкової системи. Так, на думку експерта, податкова реформа – це основний інструмент відновлення та розвитку економіки України. Перш за все, податкова реформа передбачає переорієнтацію функції податків з фіскальної на заохочувальну, зростання добробуту населення, усвідомлення громадянами того, скільки податків вони платять, зміну культури й підвищення мотивації сплати податків.
Основні цілі та завдання податкової реформи, як основи довгострокового зростання економіки, – поліпшення якості життя населення, залучення інвестицій, модернізація та посилення інституційної незалежності України. Основні принципи та положення реформи: стимулювання розвитку бізнесу, прозорість і простота сплати податків, єдиний підхід до всіх платників податків, пріоритет інтересів бізнесу та громадян над державою.
Першочерговими кроками податкової реформи Андрій Журжій називає брутизацію зарплат (підвищення окладу працівника на суму, яку роботодавець платить у вигляді ЄСВ), зниження податків та зростання заробітної плати.
За словами доповідача, пропонована податкова реформа передбачає реальні можливості для бізнесу. Якщо на сьогодні існує більше ніж 80 ставок ЄСВ + ПДФО 15%/20% + військовий збір 1,5%, то після реформи буде лише єдина ставка ПДФО у розмірі 20%. Якщо до реформи податок на прибуток складав 18% + авансові платежі, то після реформи передбачається податок на розподілений прибуток 20% та повне скасування авансових платежів. Як результат, доповідач називає зростання оборотних коштів підприємств, модернізацію виробництва, створення нових робочих місць та ліквідацію схем по оптимізації.
Серед іншого, запропонована податкова реформа містить також і можливості для експортерів. За словами пана Журжія, сьогодні заборгованість держави з відшкодування ПДВ становить понад 20 млрд грн. Основні проблеми у цій сфері такі: неповернення ПДВ, наявність ліміту по поверненню ПДВ, зниження лімітів по поверненню ПДВ, помилки при прогнозі експорту. Реформою передбачено створення спеціального казначейського ПДВ рахунку в НБУ. На єдиний казначейський рахунок буде перераховуватися «сальдований» ПДВ зі спецрахунка.
Назвав експерт і основні можливості для економіки, котрі передбачає податкова реформа. Так, у результаті скасування податку на прибуток у компаній з'явиться інвестиційний ресурс. Інвестиції стимулюватимуть додаткове зростання ВВП. Щорічно може бути створено до 450 тис. нових робочих місць. Брутизація та зниження ставок податків на працю призведуть до виходу ФОП з «тіні». Зниження податкового навантаження призведе до підвищення позицій України в рейтингах «DoingBusiness» та «PayingTaxes» (сьогодні Україна посідає 96 місце в рейтингу Світового банку «DoingBusiness» та 108 місце в рейтингу PWC «PayingTaxes»).
Податкова реформа передбачає простоту адміністрування і справедливий підхід. У системі ПДВ: перехід до донарахування зобов'язань з ПДВ порушникам законодавства замість зняття кредиту їхнім покупцям; визнання всього податкового кредиту, зареєстрованого в СЕА, правомірним; скасування анулювання свідоцтва платника ПДВ у разі відсутності підприємства за місцем реєстрації. В частині контролю та перевірок, реформою передбачається розгляд скарг у процедурі оскарження передати в інший орган, заборонити порушення робочого графіку підприємства при перевірці, скоротити кількість первинних документів для підтвердження витрат до одного.
Крім того, пропонована податкова реформа передбачає ліквідацію податкової міліції, створення Фінансової гвардії на базі податкової міліції, департаментів МВС і СБУ, підпорядкування Міністерству фінансів або Міністерству юстиції, а також точне законодавче визначення поняття «ухилення від сплати податків» у кримінальному та кримінально-процесуальному законодавстві.
Під час розмови парламентар звернув увагу на низку невідповідностей заявлених успіхів роботи податківців реальним результатам. «У пресі багато говорилось про закриття конвертаційних центрів, а по факту ми не бачимо скільки коштів відійшло до бюджету і не можемо отримати жодної звітності», – резюмував він.
Запропонована концепція податкових змін, у разі її впровадження, безумовно, може стати каталізатором економічних змін у державі. Звісно, вона ще потребує вдосконалення і доопрацювання, але основні орієнтири змін є правильними й потрібними. І найголовніше, що у пана Журжія є бажання обговорювати та вести відверту фахову дискусію з експертами з оподаткування.