В межах інформаціної підтримки ІІ Загальнонаціонального форуму «Незалежні суди та вільні ЗМІ: розширення можливостей співпраці» пропонуємо колонку спікера форуму, голови Одеського апеляційного господарського суду, голови Асоціації суддів господарських судів Наталії Богацької.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
З впевненістю можу сказати, що вже минули ті часи, коли суди були закриті для ЗМІ та громадськості. Раніше суддів не вчили засобам комунікації та правильності подання інформації «людською мовою», тому відбувалися чисельні інсинуації, викривлення інформації стосовно суддів та роботи судів.
Роль ЗМІ у формуванні ставлення громадськості до суддів та суду загалом була недооцінена. Тепер судова система змушена ламати та змінювати сформовані в суспільстві стереотипи про суди і самостійно вживати заходів для покращення розуміння та довіри суспільства до системи правосуддя. Це набагато важче, але іншого шляху вже немає.
За останні роки судова система зробила величезний прорив у роботі в інформаційному просторі. РСУ, ДСА, НШСУ та суди провели колосальну роботу щодо усунення прогалин у взаємодії із ЗМІ на шляху підвищення рівня доступності та відкритості судів.
В судах з’явилися судді-спікери та прес-служби, був створений загальний для всіх органів судової влади офіційний веб-портал Судова влада України з офіційними сторінками всіх судів. Суди навчилися якісно подавати в медіа-простір інформацію про перебіг розгляду справ та інформацію про загальну щоденну роботу суду.
Велике значення у напрямку об’єднання зусиль усієї судової системи та судів усіх юрисдикцій мало створення у серпні 2017 р. Прес-центру судової влади України при ВРП, який оперативно висвітлює саме з позиції суду реальне становище подій, що відбуваються в суді.
Однак все ж таки ми спостерігаємо у медіапросторі за стереотипізацією усієї судової влади на підставі окремої інформації про суд чи суддю чи взагалі на прикладі однієї справи. Суспільство сприймає це як якість роботи усієї судової системи.
Рік тому, за результатами Першого загальнонаціонального форуму «Незалежні суди та вільні ЗМІ: Синергія заради майбутнього» у Києві, була прийнята резолюція «Правова держава – спільна справа та відповідальність», в якій судді та журналісти домовилися, що докладатимуть максимум зусиль для здійснення належної координації їхніх дій, спрямованих на налагодження комунікації.
Одеський регіон став одним з пілотних у налагодженні нового формату комунікації. За ініціативи голів судів усіх юрисдикцій та інстанцій області, а також за підтримки проекту «Підтримка судової реформи» було прийнято рішення про створення єдиного в регіоні Центру судової комунікації Одеської області. Наміри судів про спільну роботу в комунікаційному напрямку були закріплені у Меморандумі про взаємодію судів та органів системи правосуддя Одеської області в інформаційно-медійному просторі.
Основним завданням Центру є створення комунікаційного майданчика як для взаємодії суддів у системі судів, так і з мас-медіа, громадськими організаціями, юридичною спільнотою, міжнародними партнерами з питань покращення доступу до правосуддя, підвищення рівня обізнаності громадян регіону та представників ЗМІ щодо специфіки, особливостей і порядку роботи судів різних юрисдикцій. Про роботу судів та судові новини з першоджерел тепер можна дізнатися на офіційній сторінці Центру судової комунікації Одеської області в соціальній мережі Facebook.
Основна частина діяльності Центру спрямована на виявлення проблемних питань у комунікаційній роботі судів. Для цього в Центрі проводяться брифінги, прес-конференції, тренінги, семінари, workshop-и тощо.
У планах Центру – провести серію тренінгів з кризового менеджменту в судах і створення якісного контенту «людською мовою», а також тренінг для журналістів з основ юриспруденції в Україні.
Це свідчить про те, що суди прагнуть до вдосконалення комунікаційних заходів і готові до публічності й транспарентності як процесу судочинства, так і організаційних складових його здійснення.