03 березня 2016, 17:44

Не повне очищення

Опубліковано в №9-10 (507-508)

26.02.2016 р. у будівлі Державної судової адміністрації України відбулось засідання Ради суддів України. Участь у ньому взяли 24 члени РСУ, а також запрошені представники Міністерства юстиції України – директор департаменту з питань люстрації Тетяна Козаченко та представник Громадської ради при Мінюсті Максим Маньковський.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Перше питання, розглянуте шановним зібранням, стосувалось виконання Закону України «Про очищення влади». Доповідачем з цього питання виступив заступник Голови РСУ Богдан Моніч. Він зазначив, що станом на 1.02.2016 р. до Ради направили інформацію 612 місцевих загальних судів, що становить 90,3% від загальної кількості працюючих суддів. Штатна чисельність суддів у зазначених судах складає 7172 особи, фактична – 6308 осіб.

Заяви про проведення перевірки подано 6539 суддям (91,2%). Перевищення кількості поданих заяв над фактичною чисельністю суддів пов'язане з тим, що після подання відповідних заяв чимало суддів були звільнені з посад за загальними обставинами. Випадки неподання суддями заяв про проведення перевірки виявлено у 16 судах (42 особи). Так, 13 заяв не подано суддями Луганського окружного адміністративного суду, 7 – суддями Апеляційного суду Донецької області, 6 – Донецького окружного адміністративного суду, 3– господарського суду Донецької області, 2 – Донецького апеляційного адміністративного суду. В інших судах, де виявлено випадки неподання заяв про проведення перевірки, їх кількість становить по 1-й заяві на суд. В основному, це суди, які розташовані на неконтрольованій території або які були переведені з неї.

Також Б. Моніч наголосив, що в абсолютній більшості випадків судами та суддями виконано вимоги Закону, а суддями вже отримано позитивні висновки про результати перевірки, передбаченої ним.

Менш оптимістичною виявилась позиція Мін’юсту, озвучена Т. Козаченко. Зокрема, вона звернула увагу присутніх на те, що терміни, встановлені для проведення перевірок держслужбовців минули ще у січні 2015 р. Однак не всі представники державної служби у судовому секторі сумлінно поставилися до вимог законодавця.

Як зазначила чиновниця, нинішній голова ДСА Зеновій Холоднюк, що обіймав посаду заступника відомства у 2013-2014 рр. та формально підпадає під перевірку відповідно до Закону, і досі уникає її проведення. Однак рада ігнорує це питання, не приймаючи рішення про звільнення З. Холоднюка, як того вимагає Закон. Цю проблему необхідно вирішити, оскільки керівник ДСА повинен бути представлений в координаційній раді з очищення влади, а перебування у цьому органі людини з конфліктом інтересів є неприпустимим.

З метою запобігання дискредитації судової влади Т. Козаченко закликала негайно поставити вказане питання на голосування. Однак судді прийняли рішення перенести його розгляд на наступне засідання Ради – на 3.03.2016 р. Питання буде розглянуто в присутності самого Зиновія Холоднюка, який на момент проведення засідання перебував у Закарпатті на зустрічі з суддями згорілого суду.

Крім рішення про відтермінування розгляду питання про звільнення очільника ДСА «Радник», розглянули низку інших нагальних проблем. Зокрема, було постановлено звернутися до Верховного Суду України з проханням скласти конституційне подання до Конституційного Суду України щодо конституційності окремих положень Закону України «Про державну службу». Зазначалося, що відсутність норми про мінімальні гарантії оплати праці працівників апаратів судів та віднесення помічників суддів до патронажної служби знизить мотивацію цих працівників. Також було розглянуто питання щодо нормативів фінансування судів. Член Ради Валерій Суховий запропонував визначити в якості основного показника для фінансування кількість розглянутих справ (у розрізі юрисдикцій та інстанцій). 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати