11 жовтня 2018, 16:01

Насилля у діях працівників правоохоронних органів: поради для адвокатів

Як в ЗМІ, так і за словами адвокатів, постійно з’являється інформація про інциденти незаконного застосування насильства у діях працівників правоохоронних органів. 10.10.2018 р. Комітет з кримінального та кримінально-процесуального права Асоціації правників України вирішив обговорити це непросте питання.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


UBA_1916

Що мається на увазі під насильством?

Якщо мова йде про перевищення влади або службових повноважень працівником правоохоронного органу, воно передбачає як насильство, так і погрози застосування насильства. Потрібно розуміти, що саме насильство може бути фізичним (мордування, завдання побоїв та ударів) і психологічним (погрози заподіяння фізичного насильства щодо особи або його близьких, тривале позбавлення їжі, води, тепла, заподіяння душевних переживань, глумління тощо).

Навіщо це робиться? За словами адвоката Валентина Рибіна, це дозволяє правоохоронцям максимально досягати своїх цілей в кримінальному процесі. Проте чим пізніше в особи, яка піддавалася насиллю, з’являється адвокат, тим менше в неї претензій до правоохоронних органів. «Людина, яка підділася такому насиллю або тиску, часто буде вдавати, що нічого не трапилося», - зазначив пан Рибін.

Відтак адвокатові тут потрібно працювати в двох напрямках:

- психологічно, щоб клієнт міг повністю довіряти своєму захиснику і розумів, що все, що буде зроблено адвокатом, піде йому на користь, а не навпаки;

- одразу ж фіксувати всі порушення прав людини при проведенні слідчих дій - для того, щоб надалі можна було притягнути до відповідальності всіх винних у цьому процесі осіб.

У свою чергу адвокат Михайло Рейзин акцентував увагу і на випадках застосування насилля щодо близьких. Водночас інший адвокат Ігор Колесніков зазначив, що випадків, коли таких осіб притягають до відповідальності, просто одиниці.

Модератор заходу, адвокат Євгеній Солодко доречно поставив питання: «А чи спроможні взагалі правоохоронні органи забезпечити правопорядок без застосування насильства?». За його словами, насилля є всюди, тому правоохоронці вважають, що мета виправдовує ці засоби. Проте на терези ставиться порядок у державі і права людини, коли навіть немає судового вироку про те, що особа дійсно скоїла якийсь злочин. Тобто потенційно вона може виявитися і невинною в скоєнні кримінально караних діянь.

UBA_1923

Проте пан Солодко вважає, що сьогодні держава не в змозі забезпечувати правопорядок без застосування насильства, адже підготовка кадрів у правоохоронні органи націлена не на те, щоб охороняти.

Відтак експерти радять адвокатам готуватися до юридичного захисту своїх клієнтів, застосовуючи всі можливі засоби, включаючи застосування ЄСПЛ правила 39 регламенту Суду, коли існує реальна загроза життю та здоров’ю людини, а також звернення до депутатів та Комісара з прав людини Ради Європи. Ці механізми експерти називають найдієвішими у боротьбі за життя та здоров’я свої клієнтів.

З боку громадянського суспільства адвокати радять сформувати свою позицію до цього складного питання, адже, як зазначив Михайло Рейзин: «Людина може бути неправа, але навіщо її бити?!».

 (Для більш глибокого розуміння тематики засідання доречно буде перечитати книжку Анатолія Коні «Моральні засади в кримінальному процесі»).

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати