У столиці напередодні нового 2019 р. відбулась підсумкова конференція учасників другої сотні Програми «Адвокат Майбутнього» під назвою «Захист прав людини в Конституційному Суді». Захід проходив за підтримки Посольства США в Україні.
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
«Основне в нашій Програмі — не тільки й не стільки навчання та опанування нових знань і навичок. Основне — це становлення робочих зв'язків, знайомство і створення спільноти, мережі однодумців, здатних втілювати зміни та об'єднуватися навколо спільних цінностей», — наголосив Андрій Вишневський, керівник програми «Адвокат Майбутнього» на відкритті заходу.
З вітальними словами до учасників звернулися гості конференції: федеральний прокурор Міністерства юстиції США, радник з правових питань у Посольстві США в Україні Пітер Ярош, президент Асоціації правників України Андрій Стельмащук та голова правління ГО «Всеукраїнське об'єднання адвокатів, які надають БПД» Вікторія Мітько.
Як і кожен захід Програми, порядок денний був наповнений новелами законодавства. Цього разу увагу учасників привернули до нового та надзвичайно ефективного інструменту захисту прав людини — конституційної скарги.
З промовою на тему «Конституційна скарга — новий етап у розвитку механізму захисту прав людини» виступив голова Конституційного Суду України Станіслав Шевчук. «Справжня демократія — це обмежена демократія», — переконаний пан Шевчук.
Конституційна скарга виступає таким обмежувальним чинником, який допомагає попередити та нівелювати свавілля. В цих умовах на перший план виходить ідея фундаментальних конституційних прав людини, які мають бути захищені від влади та, насамперед, від законів. Адже закони також можуть порушувати права людини. Саме в цьому полягає свавільність демократії. Хоча поки що не було винайдено нічого кращого за демократію в контексті державного врядування. Мова йде саме про конституційну демократію, за якої влада не лише обмежена, але й захищаються конституційні фундаментальні права людини. Загалом ідея Конституції в тому, щоб гарантувати свободу.
«Прогресивність введення конституційної скарги в Україні полягає в тому, що кожна людина може дійти до Конституційного Суду, а закон може бути визнаний неконституційним», — наголосив Станіслав Шевчук.
Під час конференції відбувся семінар на тему «Конституція, демократія та конституційна скарга: природа, механізм і практичні аспекти української моделі», який провів Олександр Водянніков, к. ю.н., національний радник з юридичних питань Координатора проектів ОБСЄ в Україні, член Ради з питань судової реформи та Конституційної Комісії.
Захід завершився врученням сертифікатів про проходження навчання за Програмою «Адвокат Майбутнього». За рік учасники подолали чотири модулі, які охоплювали такі теми: робота з клієнтом; взаємодія адвоката з судом та іншими учасниками процесу; комунікація в адвокатській спільноті; зв'язки з громадськістю та медіа; адвокація.
Протягом року разом з адвокатами другої сотні працювали тренери: Ірина Глущенкова, Віталій Касько, Тетяна Трощинська, Лариса Денисенко та Ярослав Юрчишин. Супроводжували процес експерти: Дмитро Кухнюк, Сергій Гончаренко, Андрій Костін, Юлія Лісова, Ольга Жуковська та Володимир Сущенко. Кожен з них став ментором та радником для учасників Програми.
Також учасники другої сотні за рік пройшли низку міжмодульних заходів з медіації та мистецтва поводження в судовому засіданні, навчалися аналізу по написанню юридичних текстів, пізнавали філософію права, зустрічалися на І Форумі Адвокатів Майбутнього, який провели Адвокати Майбутнього, а також відвідали конференцію, присвячену етиці адвоката.
Варто відзначити, що 15 Адвокатів Майбутнього з першої та другої сотень завершили спеціальний тренінг для тренерів від Проекту «Доступна та якісна правова допомога». Протягом минулого року вони провели низку тренінгів для адвокатів та співробітників системи БПД з розвитку навичок роботи з вразливими групами клієнтів системи БПД. Також адвокати допомагали Благодійному фонду «Життєлюб», ходили в похід, поводили власні заходи, ділилися знаннями, мандрували, дружили та будували спільні плани.
Коментарі
Вікторія Мітько, голова правління ГО «Всеукраїнське об'єднання адвокатів, які надають БПД»
«Якщо перед вами стоїть вибір, яку мету перед собою поставити (маленьку чи велику), то обов'язково обирайте велику мету. Навіть якщо здається, що вона висить у повітрі та навіть не має пісочного фундаменту. Коли мета маленька, то будь-яка перешкода може її перекрити. Якщо мета велика, то жодна проблема не зможе її закрити».
Андрій Стельмащук, президент Асоціації правників України
«Програма «Адвокат Майбутнього» — це та програма, яка повертає віру в майбутнє української адвокатури. Коли ти бачиш інтелігентні обличчя, які доброзичливо налаштовані одне до одного, які готові слухати, вчитися далі, набувати нових навичок і знань, то починаєш вірити, що в української адвокатури є майбутнє».
Пітер Ярош, радник з правових питань у Посольстві США в Україні
«Бажаю успіху Програмі «Адвокат Майбутнього» в наступному році. Я переконаний, що цей рік стане знаковим для Програми. В Україні ще багато роботи попереду, однак я вірю в те, що адвокати, які брали участь у Програмі, зроблять свій внесок у світле майбутнє України».
Матеріал, викладений у цій статті – це особисті думки автора. Вони не є офіційною позицією програми «Адвокат Майбутнього», Асоціації правників України, Всеукраїнського об’єднання адвокатів, які надають безоплатну правову допомогу, проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні», Канадського бюро міжнародної освіти або Уряду Канади та Посольства США в Україні.
Інформаційна довідка
«Адвокат Майбутнього» — дієва мережа адвокатів, що об'єднує лідерів думок адвокатури, які надають правничу допомогу відповідно до найвищих етичних стандартів, є агентами змін у суспільстві та лідерами у професійній спільноті.
Програма «Адвокат Майбутнього» була розроблена протягом 2016-2017 рр. за підтримки проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні» з експертним внеском Канадської асоціації юристів. У 2018 р. Програма «Адвокат Майбутнього» реалізується Асоціацією правників України та Всеукраїнським об'єднанням адвокатів, які надають безоплатну правову допомогу, за підтримки Посольства Сполучених Штатів Америки та проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні», що фінансується Урядом Канади та впроваджується Канадським бюро міжнародної освіти.
У 2018 р. Програма «Адвокат Майбутнього» реалізувалась Асоціацією правників України та Всеукраїнським об'єднанням адвокатів, які надають безоплатну правову допомогу, за підтримки Посольства Сполучених Штатів Америки та проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні», що фінансується Урядом Канади та впроваджується Канадським бюро міжнародної освіти.
Шановні адвокати! Триває прийом анкет на участь у третій сотні Програми «Адвокат Майбутнього».
Учасниками Програми можуть стати успішні адвокати з усієї України, які ведуть активну і результативну громадську діяльність, мають власне бачення та ідеї щодо реформ у сфері правосуддя, а також готові працювати над вдосконаленням правової системи країни.
Відбір учасників проводитиметься шляхом анкетування та особистого інтерв'ю (у разі потреби). Для того, щоб стати учасником Програми, необхідно заповнити анкету.
Перед заповненням анкети варто ознайомитися з переліком запитань, описом Програми, правилами та умовами участі, рекомендаціями щодо заповнення анкет. Всю інформацію можна отримати на сайті Програми.
Анкети приймаються до 25.01.2019 р. включно. Для тих, кому пощастить потрапити до третьої сотні, навчання розпочнеться навесні 2019 р. і триватиме впродовж року.
(для перегляду натисніть на зображення)