Чи можна подолати корупцію, якщо є ймовірність наявності корупції навіть в судах? Що буде, якщо об’єднати зусилля всіх країн, що страждають від корупції? Можливо, це стане ще більш ефективним інструментом, адже «гуртом і батька легше бити».
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
29 жовтня 2018 р. відбулася відкрита лекція Марка Л. Вулфа, окружного судді округу штату Массачусетс із найдовшим стажем роботи на посаді судді, на тему: «Україна і світ потребують Міжнародного антикорупційного суду». Захід був організований Школою права УКУ за підтримки програми USAID «Нове правосуддя» в межах серії лекцій від провідних американських, європейських та українських правників, присвячених актуальним викликам і проблемам у сфері забезпечення верховенства права, правосуддя та справедливості - UCU Rule of Law Lecture Series.
«Ми успішно співпрацюємо зі школою права УКУ, і це вже 31-а лекція., на якій присутні більше 300 слухачів - як особисто, так і онлайн. Тобто цей захід зібрав найбільшу кількість учасників за час проведення подібних лекцій, тому можна зробити висновок, що тема є доволі актуальною», - зазначив на відкритті заходу Девід Вон, керівник програми USAID «Нове правосуддя».
В чому суть? Корупція є розповсюдженою проблемою і її наслідками стають дестабілізація ситуації всередині країн, економічний спад, нелегітимність влади (оскільки населення їй не довіряє) тощо. Боротьба з цим явищем в деяких країнах йде успішно, в деяких - не дуже. Для того, щоб об’єднати свої зусилля у цьому напрямі і подолати корупцію, пан Вулф пропонує створити Міжнародний антикорупційний суд за аналогією Міжнародного кримінального суду.
За словами пана Вульфа, ідея ззовні не є поганою, але створення такого суду для держав, які вже успішно долають корупцією всередині країни (наприклад, США), є просто нецікавим проектом. «Навіщо їм вкладати свої кошти і зусилля у цей проект, якщо в них і так все добре? Це якраз потрібно країнам «третього світу», у яких з цим питанням існують проблеми. Тому лише вони можуть стати локомотивом створення Міжнародного антикорупційного суду, де спільно долатимуть корупцію і ділитимуться досвідом успіху в цьому напрямі», - зазначив він.
Разом з цим, пан Вульф неодноразово наголосив на тому, що якщо в Україні буде створено Антикорупційний суд, то Міжнародний антикорупційний суд вже також не знадобиться. Також він закликав вірити в те, що «неможливе можливе» і спільними зусиллями дійсно можливо досягти подолання корупції не лише всередині однієї країни, а й по всьому світу. «Я не можу зробити прогнозів, але якщо такий суд буде створений, то там і українці зможуть притягнути винних до відповідальності», - зазначив доповідач.
Інформаційна довідка
Марк Л. Вулф був призначений до окружного суду США округу штату Массачусетс у 1985 р., займав посаду голови суду у 2006-2012 рр., а наразі є старшим суддею (з найдовшим стажем роботи на посаді судді). Був членом Конференції суддів США та Головою Комітету окружних суддів Конференції суддів, членом Комітету з кримінального права, Комітету федеральних правил кримінального процесу та Комітету кодексу поведінки.
До того, як стати суддею, він працював у Міністерстві юстиції на посаді помічника заступника Генерального прокурора США (1974 р.), помічника Генерального прокурора США (1975-1977 рр.), а також заступника Генерального прокурора США в окрузі штату Массачусетс та начальника відділу протидії корупції в державному секторі в цьому офісі (1981-1985 рр.). Він також мав приватну практику у Вашингтоні, округ Колумбія (1971-1974 рр.) та в Бостоні (1977-1981 рр.).
Випускник Йельского університету та Гарвардської школи права, суддя Вулф є ад’юнкт-викладачем Школи державного управління ім. Кеннеді у Гарвардському університеті. Там він викладає курс «Міжнародна боротьба із корупцією». Також суддя Вулф є старшим науковим співробітником Гарвардського центру прав людини ім. Карра, членом Ради з питань міжнародних відносин, а також заслуженим позаштатним науковим співробітником Міжнародного наукового центру імені Вудро Вільсона. Крім цього, він багаторазово доповідав з питань ролі судді в демократичному суспільстві, прав людини, та боротьби із корупцією в різних країнах, зокрема Росії, Китаї, Туреччині, Чехії, Словаччині, Румунії, Угорщині, Єгипті, Кіпрі та Панамі.