11 лютого 2015, 10:50

Крок вперед чи два назад?

Судова реформа перейшла у стадію опрацювання поправок до другого читання робочою групою зі 100 осіб

Опубліковано в №6 (452)

Христина Венгриняк
Христина Венгриняк експерт з юридичних питань електронного документообігу Intecracy Deals

Чергова судова реформа в Україні продовжує наближатися до моменту її прийняття, але на шляху до цього з’являються все нові перешкоди. Першою перешкодою була наявність двох проектів законів, за якими передбачалась судова реформа, але її вже практично подолали. Йдеться про законопроекти «Про забезпечення права на справедливий суд» №1656 (ініціатор – Президент України) та «Про судоустрій і статус суддів» щодо вдосконалення засад організації та функціонування судової влади відповідно до європейських стандартів №1497 (ініціатори – народний депутат Оксана Сироїд та її колеги). 13 січня цього року обидва законопроекти було прийнято за основу, а голова Верховної Ради України доручив профільному комітету парламенту з правової політики та правосуддя створити робочу групу для опрацювання обох проектів законів до другого читання та узгодити єдиний текст законопроекту про судову реформу.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Засідання Комітету парламенту з питань правової політики та правосуддя відбулося 04.02.2015. Основним питанням порядку денного був розгляд законопроектів №1656 та №1497. Як повідомив голова парламентського комітету Руслан Князевич, до законопроекту №1656 подано 3123 поправки, а до законопроекту №1497 – 891 поправка, що разом становить понад 4 тис. поправок. Це і стало другою перешкодою для судової реформи. Щоб опрацювати 4 тис. поправок знадобиться дуже багато часу, якого в депутатів немає.

На засіданні Національної ради реформ при Верховній Раді України, яке пройшло 2 лютого, вирішено запропонувати взяти за основу законопроект №1656 у подальшій роботі над законопроектом щодо судової реформи. Заступник глави Адміністрації президента України Олексій Філатов поінформував, що парламентські фракції коаліції докладуть усіх зусиль для того, щоб вже до початку 11 лютого цей законопроект було підготовано для голосування у другому читанні. Отже, Президент очікує, що до того часу оперативно опрацюють 4 тис. поправок. Важко уявити, як це можна зробити.

Проте на останньому засіданні комітету з правової політики і правосуддя було створено робочу групу в кількості понад 100 осіб, серед яких народні депутати, науковці, судді, адвокати. Робоча група працюватиме на базі комітету. Всі члени останньої за посадами належать до цієї робочої групи. Така кількість осіб з’явилась через те, що у парламенті хотіли, щоб всі зацікавлені експерти могли надати свою позицію з різних положень, які є у законопроекті

«Робоча група – це механізм на допомогу комітету для того, щоб залучити всіх зацікавлених сторін, спробувати той варіант узгоджених дій, який дасть змогу комітету швидко і ефективно визначитись з тими поправками, які подані до законопроектів», - заявив Р. Князевич.

За словами одного з авторів законопроекту №1497 Оксани Сироїд, рішення об’єднати законопроекти є нетиповим і приймалося з метою, щоб ті пропозиції та хороші ідеї, які містились в обох законопроектах, можна було об’єднати в одному, а поправки вносити на базі одного з двох законопроектів.

Незалежно від того, які рекомендацій дасть Робоча група комітету, останній буде зобов’язаний надати оцінку всім поданим поправкам, а їх 4 тис..

Водночас народний депутат Василь Німченко заявив, що нас повинен навчити приклад Конституційної асамблеї, яка працювала 14 років, а результатів на сьогодні немає. На разі зібралося стільки ж осіб у робочій групі – понад 100 .

Народний депутат Леонід Ємець заявив, що Венеціанська комісія просить направити їм законопроект про судову реформу, щодо якого вони хочуть надати свій експертний висновок доти, поки Рада прийматиме рішення. «Наскільки я розумію йдеться про стислі терміни – декілька тижнів», - заявив Л. Ємець.

Нардеп Наталія Агафонова висловила думку до Венеціанської комісії слід направити один законопроект, який депутати визначать базовим. І не треба чекати результатів роботи робочої групи.

«Ставимо строк 2 тижні роботи групи, яка у результаті дає нам рекомендації загального концептуального характеру, і ми тиждень у комітеті опрацьовуємо правки, враховуючи позицію робочої групи, та приймаємо рішення», - заявила Н. Агафонова. Отже, висновок Венеціанської комісії може стати ще одною перешкодою судової реформи, оскільки на нього потрібен час і невідомо, якими будуть ті висновки.

За результатами активного обговорення комітет з питань правової політики і правосуддя прийняв рішення:

1.Утворити робочу групу для опрацювання пропозицій поданих суб’єктами законодавчої ініціативи до проекту закону №1656 та №1497 з додатками.

2. Керівником робочої групи призначити Р. Князевича.

3. Запропонувати робочій групі внести свої пропозиції щодо законопроектів до наступного засідання комітету - 11 лютого цього року (якщо не встигнуть, то на засіданні комітету депутати визначатимуться як бути далі).

4. У робочій групі визначити, на основі якого законопроекту опрацьовувати поправки та надавати пропозиції. 

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати