02 березня 2016, 19:50

Комітет етики правосуддя: судді, прокурори та адвокати під прицілом

Опубліковано в №9-10 (507-508)

ГО «Відкрита Україна» в рамках реалізації проекту «Відкритий Суд» заснувала Комітет етики правосуддя, який розглядатиме факти порушення вимог етики та професіоналізму суддями, прокурорами й адвокатами з усієї України з метою утвердження високих стандартів правосуддя. Про це повідомив виконавчий директор комітету Станіслав Батрин під час прес-конференції, на якій було презентовано проект.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Так, за словами пана Батрина, насамперед, Комітет розглядатиме відеоматеріали, що засвідчують поведінку судді, прокурора, адвоката, яка не відповідає стандартам правосуддя та спрямовуватиме свої висновки до Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів, генерального прокурора й Національної асоціації адвокатів. Крім того, в Комітеті створено три підкомітети: підкомітет суддівської етики, підкомітет прокурорської етики, підкомітет адвокатської етики. Як було зазначено, до складу Комітету увійшли видатні українські правознавці та фахівці у галузі права:

  • Володимир Василенко (доктор юридичних наук, професор, Надзвичайний і Повноважний Посол України, суддя Міжнародного кримінального трибуналу з колишньої Югославії);
  • Станіслав Батрин (кандидат юридичних наук, засновник та керівник проекту «Відкритий Суд»);
  • Василь Кисіль (доктор юридичних наук, професор кафедри міжнародного приватного права Київського національного університету ім. Тараса Шевченка);
  • Микола Козюбра (доктор юридичних наук, професор, суддя Конституційного Суду України у відставці, член-кореспондент Національної академії правових наук України);
  • Віктор Шишкін (кандидат юридичних наук, професор, суддя Конституційного Суду України у відставці);
  • Олег Березюк (голова Українського юридичного товариства);
  • Данило Курдельчук (голова Української іноземної юридичної колегії).

Свою згоду на участь у роботі Комітету у якості радників надали чимало іноземних фахівців, у тому числі Богдан Футей (доктор права, професор, суддя Федерального суду США), Марк Сегал (головний експерт проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні»), Бейт Томс (правник, голова Британо-Української торговельної палати).

Станіслав Батрин підкреслив, що учасники проекту «Відкритий суд» впродовж 2015 р. здійснили відеофіксацію понад 3 тис. судових процесів, завдяки чому було виявлено низку фактів непрофесійного ставлення з боку суддів, адвокатів та прокурорів до своїх обов'язків під час судових процесів. «Були випадки, коли підозра вручалася особі безпосередньо в залі суду, коли прокурори, не підготувавшись до справи, тим не менше, підтримували державне обвинувачення. Також було зафіксовано негідну поведінку адвокатів. За наслідками такої поведінки має наступати відповідальність. Можливо, це попередження, а, можливо, – звільнення. Саме такі випадки розглядатиме Комітет етики правосуддя на своїх щомісячних публічних засіданнях, а кожен громадянин зможе звернутися до нього зі скаргою на того чи іншого адвоката, прокурора чи суддю, що й стане підставою для розгляду», – зазначив пан Батрин.

«Не секрет, що на судових засіданнях і судді, і адвокати, і прокурори часто поводять себе неналежно. Компетенція комітету – створити таку атмосферу в судовій залі, яка б відповідала цивілізованим критеріям, щоб судді та прокурори не ображали громадян, що прийшли до суду за захистом своїх прав», – зазначив голова Комітету етики правосуддя, професор Володимир Василенко

У свою чергу, член Комітету етики правосуддя, голова Українського юридичного товариства Олег Березюк зауважив, що комітет є абсолютно незалежним. «Ми відкриті до спілкування з усіма: громадськими організаціями, владою. Ми не є політичною організацією, ми незалежні від жодного органу державної влади та політичних сил», – зауважив він і додав, що оцінку роботи комітету даватиме виключно суспільство.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати