11 лютого 2015, 11:05

Коли податкові зміни викликають більше запитань, ніж відповідей

Опубліковано в №6 (452)

 


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


«В наш час неможливо бути компетентною у всіх питаннях, оскільки постійно змінюється податкове законодавство», – саме з таких слів розпочала свій семінар щодо змін в оподаткуванні з податку на прибуток та ПДВ, впроваджений податковою реформою, податковий експерт Алла Ліщименко. Захід, який відбувся 3 лютого в Києві, організовало адвокатське об’єднанням «Актіо».

На її думку, та податкова реформа, яку ми маємо згідно з Законом «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014  №71, особливо скоригувала питання оподаткування податку на прибуток та ПДВ, чим і обумовлена тематика семінару.

Під час семінару податковий експерт розповіла про особливості подання річної податкової звітності, питання сплати авансових платежів, зміни податкових норм про контрольовані операції та трансфертне ціноутворення, особливості обчислення податкових різниць і амортизації та ін., посилаючись на офіційні податкові документи.

Так, експерт нагадала, що для суб’єктів господарювання, які подають квартальну декларацію податку на прибуток, крайній строк звітності спливає 9 лютого, а для суб’єктів господарювання, які подають річну декларацію на прибуток, – 2 березня. Крім того, як було зазначено, 2014 рік є останнім роком подання звітності за правилами податкового обліку, що відрізняється від бухгалтерського. До того ж у 2015 р. сплата авансових внесків, згідно з положеннями чинного законодавства, відбуватиметься за старими критеріями (п. 57.1 Податкового кодексу України). Водночас нова декларація, за цією статтею, подаватиметься уже до червня 2016 р. Трансфертне ціноутворення, з позиції законодавця, буде спрацьовувати на імпортерах та експортерах, а філії уже виступатимуть самостійними платниками податку. Також серед суттєвих змін експерт відзначила норми про роялті та розуміння поняття пов’язані особи. І, як було сказано, звітність з цінних паперів буде переходити на бухгалтерський облік.

Отже, з позиції пані Ліщименко, при з’ясуванні коректності певних податкових питань зі звітності, необхідно звертатися до тих роз’яснень, що уже є офіційно оформлені податковим відомством, оскільки «взагалі-то податківці ДФС керуються тими офіційними роз’ясненнями та листами, які оприлюднені на їхньому офіційному сайті». Крім того, вона наголосила, що в разі виникнення проблемних питань варто звертатися на гарячу лінію «Пульс» Державної фіскальної служби.

 

КОМЕНТАР:

bielkin_v.p  Валерій БЄЛКІН, керівник податкового департаменту АО «АКТІО»

Не виконані обіцянки щодо зниження кількості податків з 22 до 9, фактично кількість податків відповідно до внесених змін становить 11, хоча таке скорочення досить сумнівне, адже під однією назвою податку об’єднано декілька податків з різними базами оподаткування, що ніяким не спрощує адміністрування такого податку. Одночасно запроваджено нові види податків, такі як акцизний податок із реалізації підакцизних товарів через роздрібну торгівельну мережу (фактично податок з продажів) та транспортний податок.

Незважаючи на те, що Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 №71 скасовано окремі норми законодавства, пов’язані із запровадженням системи електронного адміністрування податку на додану вартість, водночас запроваджено нові правила такого адміністрування із перехідним періодом з 1 лютого до 1 липня 2014 р..

Не покращено умови відшкодування від’ємного значення податку на додану вартість. Навпаки, Податковий кодекс України доповнено критеріями, що значно ускладнюють умови автоматичного відшкодування цього податку.

Щодо податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не є правильним в умовах фінансової кризи та суттєвого зниження доходів значної кількості населення країни включення до об’єкта оподаткування допоміжних (нежитлових) приміщень, до яких належать сараї, хліви, гаражі, літні кухні, майстерні, вбиральні, погреби, навіси, тощо, адже такі об’єкти, передусім, розташовані в сільській місцевості і є невід’ємною частиною ведення підсобного господарства.

Проблемним питанням залишається  визначення самого поняття "загальна житлова площа", оскільки  Податковий кодекс України не містить такого визначення. Безліч запитань щодо визначення об’єкта оподаткування щодо комерційної нерухомості.

При загальних позитивних змінах щодо єдиного соціального внеску згідно з якими роботодавці - підприємства та підприємці, які виплачують зарплату або винагороду за договором цивільно-правового характеру, - мають право сплачувати ЄСВ (нарахування на ФОП) за ставками з урахуванням понижуючого коефіцієнту (не менш 0,4 для 2015 р.),  встановлені такі умови, за яких лише незначна їхня кількість може скористатися цією нормою, адже є досить великі сумніви, що такі критерії можуть витримати ті суб’єкти, які офіційно виплачували заробітну плату в 2014 р.

Мені можуть заперечити, адже ситуація вкрай потребує додаткових джерел фінансування. Так, безумовно, але не можна все списувати на війну на Сході України. Настав час озирнутися та почати ефективно використовувати наявні кошти – без корупційних схем, завищення витрат при використанні бюджетних коштів як на загальнодержавні програми, так і ті, що фінансуються коштом місцевих бюджетів тощо.

Платники податків хочуть знати, на які цілі та з якою ефективністю використовуються сплачені ними податки. Такі запитання звучать все частіше і гучніше. І це справа не тільки уповноважених на це органів, а й самих платників податків та громадськості.

Під час розгляду у Верховній Раді України законопроекту, який згодом став Законом України від 28.12.2014 №71-VІІІ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" були запевнення, що в середині лютого будуть розглядатися пропозиції щодо його вдосконалення. Хотілося б, щоб думки громадськості та платників податків цього разу були почуті, а співпраця органів державної влади та громадськості не була формальною.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати