21 березня 2016, 15:45

Іноземців все менше

Опубліковано в №12 (510)

Христина Венгриняк
Христина Венгриняк експерт з юридичних питань електронного документообігу Intecracy Deals

Падіння ринку, міграція партнерів та відтік іноземних юрфірм з України – головні тенденції юридичного ринку нашої країни, про які говорили на ХII Щорічному юридичному форумі «Розвиток ринку юридичних послуг в Україні – 2016».


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


За останній час Україну залишили такі міжнародні юрфірми як Beiten Burkhardt, Noerr, Chadbourne & Parke, Schoenherr, Clifford Chance, Gide Loyrette Nouel. Щоправда, можна сказати, що останні реорганізувались: 3 партнери Gide Loyrette Nouel (Юліан Ріс, Олексій Фелів та Олег Загнітко) де-факто перейшли до української юридичної фірми Integrites, а керуючий партнер українського офісу Gide Loyrette Nouel Бертран Барьє очолив Jeantet Ukraine, представництво французької юрфірми Jeantet, яка нещодавно зайшла на український ринок.

За словами Бертрана Барьє, Gide Loyrette Nouel залишила Україну через те, що зникла необхідність в існуванні офісу цієї юрфірми в Україні. Що ж стосується Jeantet Ukraine, то в компанії працюють як українські, так і французькі юристи.

Міжнародна асоціація

У той же час, українські юристи відзначили позитивним факт створення міжнародної асоціації «Сквайер Паттон Богз – Салком». За словами Євгена Кубко, старшого партнера ЮФ «Салком», український ринок стає все більш інтернаціональним. «Ми розуміємо, що рано чи пізно нам доведеться інтегруватися у світовий юридичний простір. Звичайно, можна йти шляхом відкриття офісів в інших країнах, в інших юрисдикціях. На початку 90-х років юрфірма «Салком» проходила цей етап, відкривали офіси за кордоном, але потім ми їх закрили», – зауважив Є. Кубко.

За його словами, в офісах, які відкриваються в інших юрисдикціях, дуже важко контролювати рівень надання послуг, адже юридична робота є складною та об’ємною. Тому ЮФ «Салком» пішла іншим шляхом. «Оскільки зі «Сквайер Паттон Богз» ми довго співпрацювали, то вирішили об’єднати можливості великої юрфірми з нашими. Обов’язковою умовою міжнародної асоціації «Сквайер Паттон Богз – Салком» було збереження за ЮФ «Салком» своєї юридичної особи та свого бренду», – пояснив Є. Кубко.

Трансформація

Наприкінці минулого року київський офіс міжнародної юридичної фірми Clifford Chance оголосив завершення трансформації у незалежну юридичну фірму Redcliffe Partners (Redcliffe). Таким чином Clifford Chance пішов з України. Керуючим партнером Redcliffe став Олексій Сошенко, раніше керівник фінансової практики Clifford Chance.

На його думку, нинішній досвід Clifford Chance і Redcliffe Partners досить унікальний на ринку. Clifford Chance був єдиним офісом з-поміж фірм Magic Circle, який був представлений в Україні.

«Те, що Clifford Chance пішли з України та не мають більше тут свого офісу – не найкращий сигнал для нашої країни, – вважає О. Сошенко.

За його словами, юридичний бізнес реагує на все, що відбувається на ринку. Відповідно, економічна криза й політична ситуація сприяли тому, що в результаті Clifford Chance прийняли рішення піти з України. «Однак, насправді, Clifford Chance не пішов з ринку юридичних послуг України. Просто відбулась ротація, реформування відносин та юридичного бізнесу в Україні. Тепер Clifford Chance буде працювати через Redcliffe Partners. Clifford Chance залишив відкритими двері в Україну», – заявив О. Сошенко.

Clifford Chance і Redcliffe Partners підписали так званий Best Friends agreement, згідно з яким Redcliffe може працювати з Clifford Chance у тих юрисдикціях, в яких Clifford Chance буде давати їм роботу. «Ексклюзивності немає, але для Redcliffe це великий плюс, оскільки вони можуть працювати й з іншими юрфірмами. Ми маємо доступ до ноу-хау, інформаційних систем і великого досвіду, який має Clifford Chance», – повідомив О. Сошенко.

Локальний результат

Світлана Мусієнко, партнер українського офісу DLA Piper, зазначила, що з 2009 р. у DLA Piper працює інтегрований офіс в Україні. «Планів своїх ми не змінили. Ми добре себе почуваємо на українському ринку, плануємо подальший розвиток. Він – інноваційний. Плануємо укріплення декількох практик», – заявила С. Мусієнко.

Вона вважає, глобальна організація – це завжди нелегко, й існує достатньо складний процес прийняття рішень. «З певною регулярністю в різних державах світу відбуваються кризи. Звісно, глобальний офіс слідкує за тим, що відбувається в нашій державі протягом останніх 3-х років», – зауважила пані Мусієнко. Вона сказала, що сильна українська команда та хороший фінансовий результат, який вона приносить своєю роботою, забезпечила те, що офіс DLA Piper існує в Україні й досі.

За словами Армена Хачатуряна, старшого партнера ЮФ «Астерс», український ринок – це не європейський ринок у повному розумінні цього слова. Український ринок сформувався давно, тому конкуренція між юрфірмами «зашкалює». У той же час, Євген Кубко вважає, що міжнародні юрфірми не бояться конкуренції з українськими, а не приходять в Україну через відсутність інтересу.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати