02 лютого 2015, 12:30

Централізація держреєстрації

Опубліковано в №5 (451)

Оксана Іжак
Оксана Іжак спеціально для "Юридичної газети"

Міністерство юстиції працює над Концепцією реформування системи реєстрації прав на нерухомість. Про це на прес-конференції 30 січня зауважив радник міністра юстиції України Джаба Ебаноідзе, презентуючи неофіційну версію документа. Зокрема, основна увага такого реформування зосереджуватиметься на питанні зміни принципів діяльності, якими раніше займалася Державна реєстраційна служба (до її ліквідації/реорганізації згідно з постанови КМУ № 17 від 21.01.2015 р.).


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Основною метою реформування, за його словами, є створення хорошої гнучкої реєстраційної системи, що сприятиме ефективному розвитку суспільства та боротьбі з корупцією, залученню інвестицій тощо.

Зокрема, передбачається створення системи front-office і back-office, за допомогою якої здійснюватиметься процедура державної реєстрації прав на нерухоме майно поетапно: адміністратори front-оffice прийматимуть документи від громадян, а back-office здійснюватимуть реєстрацію таких прав без безпосереднього контакту з заявником. В такий спосіб громадянин-заявник спілкуватиметься тільки з адміністратором front-office. При цьому, на цьому першому етапі пропонується передбачити можливість нотаріусів вчиняти такі дії (тобто планується розширити функції нотаріусів щодо реєстрації прав на об’єкти нерухомості), а у перспективі також залучення приватних осіб до процедури.

Проте, як було зазначено, обговорюється ідея щодо зменшення кількості back-office (можливе їхнє укрупнення на обласному рівні) та збільшення – front-office. Водночас є пропозиції щодо створення місцевих front-office за прикладом центрів надання адміністративних послуг за участю приватних спеціалістів (рієлторів, адвокатів тощо), що, на думку експерта, допоможе розвантажити державні установи такого типу і, в свою чергу, звільнить клієнтів від необхідності стояти у величезних чергах. Для ще більшого зменшення корупційних ризиків важливо забезпечити рівномірний та, що головне, випадковий розподіл заявок між реєстраторами за так званим принципом рулетки, коли реєстратор не може знати, чию заявку йому доведеться розглядати.

Також у концепції викладені положення про здійснення контролю якості за роботою такої системи реєстрації прав та вдосконалення документації, яка закріплює права на об’єкти нерухомості. Так, головним єдиним документом, на думку пана Ебаноідзе, має бути витяг з реєстру, що фіксуватиме всю повну інформацію. Крім того, посадовець зауважив, що з переліку документів для проведення реєстрації мають зникнути непотрібні документи, які не мають прямого відношення до прав на об’єкт нерухомості. Такий крок, як було зазначено, допоможе спростити процедуру та зменшити час, витрачений на сам процес.

До того ж передбачається запровадження електронного документа та єдиної фіксованої плати за процедуру реєстрації (залежатиме від кількох критеріїв, зокрема, і від бажаної швидкості такої реєстрації у стандартний і стислий строк). Щодо плати за реєстрацію, то такі сплачені гроші, з позиції Д. Ебаноідзе, має сплачуватися в бюджет таких органів реєстрації. При цьому, будуть введені принцип екстериторіальності, коли особа може зареєструвати своє право (первинне чи вторинне) незалежно від розташування об’єкта нерухомого майна тощо.

Звернув увагу у своїй доповіді грузинський експерт і на питання заробітної плати працівників, що здійснюватимуть таку реєстрацію. Зокрема, він вважає, що державі обов’язково варто передбачити підвищення грошового утримання працівників та ввести бонуси за продуктивну роботу.

Окремим напрямом майбутнього реформування стане також діяльність БТІ (та її архіву) та земельного кадастру щодо спрощення оформлення прав на всі об’єкти нерухомого майна включно з землею. Ебаноідзе вважає, що функції БТІ, земельного кадастру і реєстрації прав потрібно об’єднати в одній установі (проте є нюанси, пов’язані зі зберіганням такого об’ємного архіву). Зокрема, посадовець зазначив, «має бути загальна картина землі і розташованої на ній нерухомості».

Отже, всі зазначені пропозиції концепції мають стати основною розробленого найближчим часом законопроекту, який нормативно закріпить нову систему здійснення процедури державної реєстрації прав на нерухоме майно.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати