25 березня 2016, 14:17

Бюро правової допомоги: юридичний захист українців посилять

Опубліковано в №12 (510)

Система правової допомоги України розширює мережу точок доступу до правової допомоги. Так, вже у 2016 р. буде створено понад 400 бюро правової допомоги, у яких мешканці місцевих громад, зокрема й маленьких містечок, зможуть отримати правову допомогу (юридичні консультації, доступ до он-лайн сервісів Міністерства юстиції, а також вторинну правову допомогу). Про це «Юридичній газеті» розповів директор Координаційного центру з надання безоплатної правової допомоги Андрій Вишневський, коментуючи досвід системи безоплатної правової допомоги Україні щодо подолання корупції, запобігання катувань та порушень прав людини, а також подальші кроки розвитку надання безоплатної правової допомоги в Україні з тим, щоб посилювати правову спроможність територіальних громад.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Так, за словами пана Вишневського, система безоплатної правової допомоги в Україні почала функціонувати з 1.01.2013 р., коли 27 регіональних центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги були створені для забезпечення раннього доступу до правової допомоги усім затриманим та захисту у кримінальному процесі, як це передбачено у Кримінальному процесуальному кодексі України.

З 1.07.2015 р. 100 місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги були створені по всій території країни, за винятком окупованих територій. Такі центри забезпечують представництво інтересів у цивільних та адміністративних судових спорах усім категоріям осіб, визначеним відповідно до ЗУ «Про безоплатну правову допомогу». А саме: малозабезпеченим, дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, біженцям, ветеранам війни (у тому числі й учасникам АТО), членам сімей загиблих учасників бойових дій, реабілітованим особам та особам, щодо яких суд розглядає питання про обмеження цивільної дієздатності або надання психіатричної допомоги у примусовому порядку та ін., відповідно до ст. 14 Закону.

Система безоплатної правової допомоги стала важливим фактором успішного впровадження нового Кримінального процесуального кодексу, стимулювання судів до використання Конвенції та практики ЄСПЛ у якості джерела права. Вона сприяє більшій ефективності національного превентивного механізму та загалом запобіганню тортур. Можливість повною мірою реалізувати право на захист дає шанси для збільшення довіри суспільства до правосуддя. Адвокати, які співпрацювали та співпрацюють з центрами, забезпечували професійний та неупереджений захист затриманим учасникам Революції Гідності, особам, підозрюваним у сепаратизмі й тероризмі, українським військовим, підозрюваним у вчиненні кримінальних правопорушень і навіть затриманим на території України кадровим російським розвідникам. Про професійність та неупередженість захисту свідчить той факт, що за 3 роки роботи системи безоплатної правової допомоги зафіксовано близько 1,3 тис. випадків винесення судами виправдувального вироку або закриття провадження за відсутності складу злочину саме у справах, де захист здійснювали адвокати системи безоплатної правової допомоги.

Серед іншого, Андрій Вишневський розповів про основні етапи розвитку системи, починаючи від прийняття Закону України «Про безоплатну правову допомогу» (2011 р.) та створення нової інституції (2012 р.) і закінчуючи інтеграцією безоплатної первинної та вторинної правової допомоги й посиленням правової спроможності громад.

Вражаючі результати!

Результати, досягнуті для клієнтів у кримінальних провадженнях за 2015 р., дійсно вражають: 500 виправдувальних вироків та закриттів провадження за відсутності складу чи події злочину; 1500 відмов у задоволенні клопотання прокурора, слідчого щодо обрання підозрюваному, обвинуваченому запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою; 7000 звільнень від відбування покарання з випробуванням; 9000 призначень мінімального строку (розміру) покарання або призначень більш м’якого покарання, ніж передбачено законом.

Серед основних переваг системи безоплатної правової допомоги, пан Вишневський називає забезпечення раннього доступу до правової допомоги. У 99% випадків адвокат прибуває до затриманої особи протягом 2-х годин. При цьому у 89% випадків затримані приймають допомогу адвоката.

Крім того, система БПД сприяє імплементації нового КПК; запобігає катуванню та іншим жорстоким, нелюдським видам поводження, що принижують людську гідність; в результаті реформування прокуратури перебирає на себе функцію представництва громадян; формує та поширює кращі практики; впроваджує нові професійні стандарти; підтримує нову генерацію адвокатів; стимулює конкуренцію; підвищує ефективність національного превентивного механізму завдяки оперативному обміну інформацією.

Презентуючи концепцію бюро правової допомоги, Андрій Вишневський наголосив, що основною місією цієї структури є посилення правової спроможності територіальних громад. Так, до основних завдань Бюро входитиме: активне просвітництво на рівні кожної територіальної громади; точка доступу до електронних сервісів Мін’юсту (в майбутньому – всіх державних електронних сервісів); надання юридичних консультацій (безоплатної первинної правової допомоги); прийом звернень щодо надання безоплатної вторинної правової допомоги; безпосереднє здійснення представництва інтересів клієнта в суді (у перспективі).

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати