23 березня 2015, 10:57

Боротьба з корупцією – час прийшов

Опубліковано в №12 (458)

«Останнім часом ми відчуваємо істотне посилення уваги українського бізнесу до питань боротьби з корупцією, і саме це стало поштовхом для проведення цього та попередніх наших заходів, присвячених питанням комплаєнса». Про це зазначила керіник практики антикорупційного комплаєнсу та етики бізнесу Лана Сінічкіна під час бізнес-сніданку Arzinger «Боротьба з корупцією в Україні: час прийшов», що відбувся 18 березня цього року.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


IMG_8927 - копия

За словами Л. Сінічкіної, до українського антикорупційного законодавства були внесені істотні зміни, які певною мірою вплинуть на бізнес-процеси всіх компаній. Щоб мінімізувати ризики порушення нових вимог, вона рекомендує розробити або адаптувати відповідні політики компанії, внести зміни до внутрішніх документів, а також активно проводити освітню роботу з персоналом та контрагентами.

Серед останніх найбільш важливих нормативних нововведень, спрямованих на боротьбу з корупцією, Л. Сінічкіна зазначила Закон про кримінальну відповідальність юридичних осіб (квітень 2004 р.), Закон про очищення влади (жовтень 2014 р.), Закон про Національне антикорупційне бюро (січень 2015 р.), Закон про визначення кінцевих вигодонабувачів юридичних осіб і публічних діячів (листопад 2014 р.), Закон про засади запобігання корупції (прийнято в жовтні 2014 р., застосовується з 26.04.2015). Якщо говорити про кримінальну відповідальність юросіб, то на сьогодні поки що немає прикладів її застосування.

Під час бізнес-сніданку була чудова можливість не тільки розповісти про останні ключові зміни в українському антикорупційному законодавстві, але й почути виступ Давіда Сакварелідзе, заступника Генерального Прокурора, присвячений майбутній реформі, що запустить механізм реального застосування цього законодавства. У своему виступі Давід детально розповів про те, як саме мають функціонувати органи прокуратури аби боротьба з корупцією була ефективною.

Д. Сакварелідзе представив концепцію реформування Генеральної прокуратури в Україні. Серед сьогоднішніх проблем діяльності цього органу грузинський експерт зазначив про:

- зайві/рудиментарні функції;

- дублювання, неефективність, бездарність менеджмент-системи;

- роздуту бюрократію;

- ускладнені процедури розслідування;

- застарілі та неефективні методи і механізми розслідування;

 - замкнуту систему менеджменту кадрів і неефективну систему мотивації (низькі зарплати, немає схем заохочення);

- малоефективну систему розвитку кадрів (академія, тренінги);

- відсутність механізмів забезпечення якості, контролю і превенції (внутрішнього і зовнішнього);

- відсутність єдиної практики та кримінальної політики;

- повна відсутність систем автоматизації.

25 квітня цього року вступає в силу новий Закон України «Про прокуратуру», який вносить багато змін у діяльність прокуратур. За словами Д. Сакварелідзе, планується така система мотивації персоналу прокуратур:

  • розробка системи диференціації окладів;
  • спрощення системи надбавок;
  • скасувати надбавки за вислугу років, знання мови, ступінь, і т д

або змінити механізм нарахування надбавок і прозорість нарахувань.

  • вдосконалення механізму преміювання та оцінки результатів роботи персоналу

Водночас планується змінити підходи прокуратури до комунікації з громадськістю. Запровадять нові методи інформування громадськості, стратегія, план дії, повний ребрединг. Планується, що Генеральна інспекція буде забезпечувати якість діяльності прокуратури.

Також буде розроблено Кодекс етики прокуратури та систему для таємної перевірки високоморальності (Integrity Testing), створено офіс внутрішнього контролю (надання слідчих функції) тощо.

Д. Сакварелідзе зазначив, що буде проведена оптимізація функцій прокуратури:

скасування функції «Представництво інтересів громадянина або держави в суді»;

скасування функції: «Нагляд за додержанням законів під час виконання судових рішень у кримінальних справах, а також під час застосування інших заходів примусового характеру, повʼязаних з обмеженням особистої свободи громадян».

У свою чергу, закордонний експерт Алессандро Вольчич (Kroll) презентував свій досвід проведення розслідувань у різних країнах, а також представив цікаві практичні поради щодо того, як чинити і від чого утриматися в разі проведення внутрішнього розслідування в українській компанії.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати