29 січня 2015, 17:58

АМКУ захищає конкуренцію серед постачальників обладнання для гемодіалізу

Опубліковано в №3-4(449-450)

Оксана Іжак
Оксана Іжак спеціально для "Юридичної газети"

Шляхи вирішення проблем щодо надання послуг з гемодіалізу обговорювалися на під час круглого столу, що відбувся 22 січня 2015 року у приміщенні Антимонопольного комітету України. Свою ініціативу щодо проведення такого заходу керівництво АМКУ пояснило необхідністю пошуку шляхів усунення дискримінаційних підходів під час формування тендерної документації на закупівлю витратних матеріалів для гемодіалізу, що, на їхню думку, сприятиме усуненню умов, які створюють підстави для оскаржень. Такі дії, як було зазначено, пришвидшать процес здійснення закупівель необхідних матеріалів для хворих, які нагально потребують гемодіалізу.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Участь у заході взяли народні депутати України, представники громадських організацій, виробників обладнання для гемодіалізу, замовників торгів, науковців, медичних фахівців у галузі нефрології, а також посадовці із Мінекономіки України та МОЗ України.

Скарги, що стосуються закупівлі витратних матеріалів для гемодіалізу,

які надійшли до органу оскарження

за період з 01.01.2014 по 22.01.2015

Кількість

Всього:

17

Прийняті до розгляду

16

з них:

- відмовлено у задоволенні

 

3

- зобов'язано відмінити торги

2

- зобов'язано внести зміни до документації конкурсних торгів

6

- зобов'язано скасувати всі рішення, прийняті після розкриття

1

Припинено розгляд

1

Залишено без розгляду

1

Знаходяться на розгляді

3

 

З історії питання

За інформацією держоргану, ще наприкінці вересня 2014 р. на розгляд Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері державних закупівель надійшла скарга товариства з обмеженою відповідальністю «УКРПРОФМЕД» (далі – скаржник, ТОВ «УКРПРОФМЕД») від 22.09.2014 № 22-1 щодо порушення Львівською обласною клінічною лікарнею (далі – замовник) порядку проведення процедури закупівлі – Код 32.50.1. «Витратні матеріали для гемодіалізу».

У процесі розгляду скарги та документів, наданих замовником, за інформацією Комітету, КолегіяАМКУ встановила, що пропозиція конкурсних торгів переможця процедури закупівлі (ТОВ «Лінк-Медитал») не відповідала цілій низці медико-технічних вимог, які Львівська обласна клінічна лікарня встановила у документації конкурсних торгів. І як наслідок, за висновками АМКУ, визначення переможця процедури закупівлі відбулося з порушенням ЗУ «Про здійснення державних закупівель» та основних принципів здійснення закупівель, визначених ст. 3 Закону. На підставі наведеного Колегія прийняла рішення від 21.10.2014 р. № 1301-р/пк-ск, яким зобов’язала замовника скасувати всі рішення, схвалені ним після розкриття пропозицій конкурсних торгів учасників процедури закупівлі ів стислі терміни завершити процедуру.

Однак у грудні 2014 р. замовник замість того щоб завершити процедуру і закупити необхідні матеріали, прийняв рішення скасувати процедуру і розпочати нову. При проведенні і цієї процедури, як аргументує свою позицію АМКУ, замовник проігнорував вимоги Закону і сформулював вимоги під одного виробника Fresenius. Зазначимо, представники Львівської обласної клінічної лікарні, присутні на круглому столі, висловити контраргументи щодо вимушеності таких дій, визначених ситуацією відмови претендентів до участі в таких торгах і гострою необхідністю забезпечення хворих необхідними ліками.

Проте внаслідок цього до Комітету знову надійшли скарги від ТОВ «РУМЕД» і ТОВ «Діалсервіс». Комітет знову встановив, що вимоги документації конкурсних торгів викладені у такій редакції, що участь у зазначеній процедурі закупівлі зможе взяти лише продукція виключно виробництва Fresenius за наявності значної кількості інших виробників. АМКУ аргументує, Львівська обласна клінічна лікарня не врахувала зазначені порушення і поновила процедуру закупівлі, проігнорувавши рішення Колегії. До документації конкурсних торгів не були внесені відповідні зміни, а були залишені дискримінаційні вимоги (надання переваг Fresenius), що й призвело до повторного оскарження.

З нового року, а саме з 13.01.2015, на адресу Колегії надійшла ще одна скарга ТОВ «РУМЕД» від 12.01.2015 № 12-1, в якій оскаржуються дії Лікарні стосовно того, що 24.12.2014 Лікарнею паралельно розпочато нову процедуру закупівлі витратних матеріалів для гемодіалізу з вимогами, аналогічними тим, які були оскаржені у вищевказаних скаргах і щодо яких було прийняте рішення Колегії про внесення до документації конкурсних торгів відповідних змін. Наступного дня, 13.01.2015, ця скарга була прийнята до розгляду та призупинена зазначена процедура закупівлі на строк до винесення рішення за вищевказаною скаргою.

Листом від 19.11.2014 № 20-08.4/06-3507-дз, за даними держструктури, Комітет повідомив Міністерство охорони здоров'я про вказану ситуацію щодо закупівлі витратних матеріалів для гемодіалізу Львівською обласною клінічною лікарнею.

Позиція АМКУ

Проблема із забезпеченням гемодіалізом, за словами представників держструктури, починається вже на першому етапі, а саме проведення торгів з закупівлі обладнання, витратних матеріалів для гемодіалізу. АМКУ наводить дані про те, що постійно отримує скарги, враховуючи наявність проблеми і необхідності забезпечення гемодіалізом хворих. За його даними, лише за період з початку 2014 р. по кінець січня 2015 р. на адресу Комітету надійшло 14 скарг.

У такій ситуації АМКУ наголошує на необхідності розробити спільний і узгоджений план для формування єдиних вимог під час здійснення відповідних закупівель. Зокрема, Антимонопольним комітетом України на круглому столі були запропоновані такі шляхи вирішення питань:

1) У разі, якщо замовникам необхідно закуповувати витратні матеріали, сумісні виключно з певними моделями апаратів «штучна нирка» відповідних виробників, вирішення цієї проблеми може полягати у формуванні замовниками предмета закупівлі шляхом об'єднання в один лот тих витратних матеріалів, в яких немає еквівалентів («неконкурентна» продукція, наприклад, кровопровідні магістралі та картриджі, сумісні виключно з апаратами певного виробника) та виділення в окрему частину закупівлі всіх інших витратних матеріалів, поставити які можуть декілька виробників.

Таким чином, у лотах з «неконкурентною» продукцією візьмуть участь суб'єкти господарювання, які є представниками відповідної фірмі, а у інших лотах зможуть взяти участь всі охочі.

2) Розробка методичних рекомендацій, інших нормативно-правових актів уповноваженими на це органами, які дозволять проводити закупівлі невитратних матеріалів та апаратів для проведення гемодіалізу, а послуги з гемодіалізу.

«Щоб усунути самі ризики оскаржень проведення торгів. У разі, якщо замовникам необхідно закуповувати витратні матеріали, сумісні виключно з певними моделями апаратів «штучна нирка» відповідних виробників, то вирішення цієї проблеми може полягати в об'єднанні в один лот тих витратних матеріалів, у яких немає еквівалентів, це так звана неконкурентна продукція. А також передбачити виділення в окрему частину закупівлі всіх інших витратних матеріалів, які можуть поставити кілька виробників. В результаті в лотах з неконкурентною продукцією візьмуть участь суб'єкти господарювання, які є представниками відповідної фірми, а в інших лотах зможуть взяти участь охочі, – аргументує позицію держструктури її очільник.

За словами в.о. голови Антимонопольного комітету України Миколи Бараша, Антимонопольний комітет України пропонує усунути самі ризики оскарження торгів для забезпечення хворих гемодіалізом через об'єднання в один лот т. н. «неконкурентної продукції».

Результати обговорення

Питання державних закупок обладнання для гемодіалізу виявилося досить дискусійним. Учасники круглого столув двосторонньому порядку висловлювали свої позиції щодо ситуації, що склалася. Основну увагу дискусії представники галузі охорони здоров’я та АМКУ акцентували на двоякості ситуації: з одного боку, потреба забезпечення життєво необхідними ліками хворих; з іншого – необхідність дотримання норм чинного законодавства, порушувати яке ніхто не буде.

Водночас учасники круглого столу погодилися на необхідності створення єдиних підходів у питанні організації закупівель витратних матеріалів та апаратів для лікування хворих, які потребують гемодіалізу. Такі правила гри, як було зазначено на заході, мають забезпечити як розвиток добросовісної конкуренції, так і суттєве підвищення ефективності витрачання державних коштів з вказаною метою.

За результатами обговорення учасники дійшли висновку про необхідність створення робочої групи, до складу якої увійдуть представники Міністерства охорони здоров’я та науковці і практиків у медичній галузі щодо пошуку шляхів вирішення забезпечення послугами гемодіалізу пацієнтів Львівської обласної клінічної лікарні. Результати засідань робочої групи, з позиції АМКУ, повинні забезпечити прийняття рішення Адміністративною колегією Комітету, яке відкриє шлях до закупівлі необхідних витратних матеріалів.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати