15 лютого 2021, 14:31

Злочини проти природи відтепер фіксуватимуть з космосу

Міндовкілля

Відтепер незаконні рубки лісу, видобуток корисних копалин, стихійні сміттєзвалища, а також забудови узбережь водойм будуть відслідковуватися за допомогою аерокосмічної зйомки.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Хто відшкодовує збитки, якщо на ваш автомобіль впало дерево"

Про це повідомляє прес-служба Міндовкілля.

«Ми дуже вдячні Державному космічному агентству за можливість отримувати знімки з космосу у ретроспективі та збирати достовірну інформацію про незаконні рубки або розробку кар’єрів. Тепер, виходячи на перевірку, інспектори  ДЕІ чітко знатимуть координати місць, на які треба звернути увагу першочергово, та швидше встановлюватимуть винуватців. Цей новий інструмент підходу до екологічного контролю перебуває на етапі тестування. Він допоможе спростити процедуру проведення самих перевірок, пришвидшить нарахування збитків та стане суттєвим доказом у судах» - зазначив заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Роман Шахматенко.

До цього процесу Міндовкілля залучило експертів з Державної екологічної академії післядипломної освіти та управління. Вони отримують дані дистанційного зондування землі з космічного агентства, проводять їх дешифровку та аналітичну обробку, за допомогою якої інспектори зможуть фіксувати порушення природоохоронного законодавства.

За словами ректора Державної екологічної академії післядипломної освіти та управління Олександра Бондаря, фахівці беруть архівні знімки з різними датами, виділяють необхідні ділянки та, за допомогою програмних перетворень, проводять аналіз з порівнянням знімків в часовому діапазоні. Далі порівнюють отриману інформацію про фіксацію змін, що відбулися, з матеріалами дозвільних документів на заготівлю деревини. Отримані висновки передаються фахівцям ДЕІ для реагування.

На основі космічних знімків інспектори ДЕІ вже проводять перевірки лісгоспів у тестовому режимі. Наступним кроком стане відслідковування порушень у сфері надрокористування. Так само будуть аналізуватися стихійні сміттєзвалища, а також прибережні захисні смуги.

Для прикладу, ДЕІ отримала звернення від громадян, що ДСП «Північна Пуща» здійснює лісокористування без передбачених погоджень та лімітів, не отримавши висновку з оцінки впливу на довкілля, а також проводить суцільні рубки на понад 1 га лісу. Ця перевірка проводилась із використанням супутникових знімків земної поверхні, на яких підтвердилися факти вирубки лісу.  За результатами, інспектори встановили низку порушень природоохоронного законодавства та нарахували збитки на суму 15 млн гривень. Матеріали передані правоохоронцям.

Практика використання космічних знімків показує швидкі результати фіксації природоохоронних правопорушень та встановлення винуватців. А ретроспективний аналіз допомагає зрозуміти, на яких територіях потрібно проводити посилений контроль.

Згодом планується запуск такого аерокосмічного моніторингу на постійній основі.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати