29 квітня 2021, 14:53

Журналіст довів у ЄСПЛ протиправність кримінального переслідування з боку влади

Справа «Аваз Зейналов проти Азербайджану»

Інформаційний ресурс «ECHR. Ukrainian Aspect»

Європейський суд з прав людини ухвалив рішення у справі «Аваз Зейналов проти Азербайджану» (заява № 37816/12), повідомляє інформаційний ресурс «ECHR. Ukrainian Aspect».


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Чоловік, якому колишня дружина не дозволяла бачитись із сином, відсудив 20 тис. євро через ЄСПЛ"

У жовтні 2011 року був заарештований головний редактор газети «Хурал» Аваз Зейналов. Скаргу подала проти нього депутат парламенту країни Гюляр Ахмедова, яка звинуватила журналіста в здирництві за не розміщення компрометуючих матеріалів.

Бакинський суд з тяжких злочинів визнав чоловіка винним в ухиленні від сплати податків, невиконанні вироку суду, отриманні неправомірної вигоди в великому розмірі та вимаганні та засудив до дев’яти років позбавлення волі.

Сторона захисту звертала увагу на політичний характер переслідування. Стверджувалося, що насправді Ахмедова сама приходила до головного редактора і пропонувала гроші в обмін на лояльність. Але той не прийняв цю пропозицію. Крім того, адвокати звертали увагу на те, що слідство проводилося упереджено, а суд фактично не розслідував справу. Вирок став копією обвинувального акта. У суді скаржниця не відповіла на питання обвинуваченого. Інші свідки також не дали однозначних свідчень про дачу хабарів Зейналову.

Оскільки оскарження порушень на національному рівні успіху не мало, А.Зейналов звернувся до Європейського суду з прав людини.

Посилаючись на статтю 5§3 (право на свободу і безпеку), статтю 6§ 1 (право на справедливий судовий розгляд) та 3 (d) (право на присутність та допит свідків), статтю 6§ 2 (презумпція невинуватості), статтю 8 (право на повагу до приватного та сімейного життя) та статтю 10 (свобода вираження поглядів) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, заявник скаржився на те, що національні суди не обґрунтували необхідність його тримання під вартою, на порушення його права на презумпцію невинуватості рішенням Апеляційного суду, а також на порушення його права на повагу до приватного та сімейного життя і його права на захист своїх журналістських джерел і свободи вираження поглядів в результаті обшуків та конфіскацій, проведених в його будинку, на робочому місці та в транспортному засобі, а також перехоплення його телефонних розмов та повідомлень.

Суд у Страсбурзі констатував порушення конвенційних гарантій за вказаними пунктами та присудив заявнику 10 тис. євро компенсації завданої моральної шкоди.

З текстом прес-релізу рішення ЄСПЛ у справі  «Аваз Зейналов проти Азербайджану» (заява № 37816/12) у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та доцента кафедри кримінального права і правосуддя Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка С.Дем’янчука Олени Дроздової можна ознайомитися за посиланням.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати