01 вересня 2021, 15:11

Яка організація називатиметься терористичною та які її ознаки: законопроєкт

До Верховної Ради України подано законопроєкт щодо визнання організації терористичною та створення переліку терористичних організацій.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Як Раді пропонують посилити кадрову спроможність органів виконавчої влади: законопроєкт"

Обґрунтування необхідності прийняття акта

На сьогодні частиною першою статті 24 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» (далі – Закон) встановлено, що організація, відповідальна за вчинення терористичного акту і визнана за рішенням суду терористичною, підлягає ліквідації, а належне їй майно конфіскується.

Також зі змісту цієї статті Закону випливає необхідність наявності рішення суду щодо визнання організації терористичною.

У той же час, законодавством України не встановлено, за яких умов організація визнається терористичною, не передбачено узагальнення та оприлюднення даних щодо організацій, визнаних терористичними, зокрема шляхом формування та ведення єдиного переліку таких організацій, не визначено орган, відповідальний за ведення такого переліку.

Що пропонується?

Проєктом Закону № 5872 від 27.08.2021 пропонується внести зміни до абзацу двадцять першого статті 1 Закону, визначивши, що організація визнається терористичною, якщо хоч одна особа, яка є членом або має інший звʼязок з цією організацією, здійснює терористичну діяльність, якщо ця діяльність охоплюється умислом хоча б одного з організаторів чи керівників (керівних органів), або кінцевого бенефіціарного власника.

Також абзац двадцять перший статті 1 Закону пропонується узгодити з положеннями статті 28 КК України, якою встановлено, що кримінальне правопорушення визнається вчиненим злочинною організацією, якщо він скоєний стійким ієрархічним об'єднанням декількох осіб (п'ять і більше), члени якого або структурні частини якого за попередньою змовою зорганізувалися для спільної діяльності з метою безпосереднього вчинення тяжких або особливо тяжких злочинів учасниками цієї організації, або керівництва чи координації кримінально протиправної діяльності інших осіб, або забезпечення функціонування як самої злочинної організації, так і інших кримінально протиправних груп.

Крім того, проєктом Закону передбачено викласти у новій редакції статтю 24 Закону, якою, зокрема, встановити, що організація визнається терористичною за рішенням суду про визнання винною особи у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених статтями 258-258-5 Кримінального кодексу України, яке набрало законної сили, за умов встановлення ознак терористичної організації відповідно до абзацу двадцять першого статті 1 цього Закону.

Організація визнається терористичною незалежно від наявності чи відсутності в неї передбаченої законодавством організаційно-правової форми, статусу юридичної особи, її реєстрації уповноваженими органами України чи інших держав.

Також передбачено запровадити перелік організацій, визнаних терористичними, та покласти обов’язок щодо його формування та ведення на Службу безпеки України, встановити повноваження Кабінету Міністрів України щодо визначення порядку його ведення.

У свою чергу пропонується встановити, що діяльність організації, визнаної терористичною на території України забороняється. Внесення організації до Переліку терористичних організацій є підставою для конфіскації майна, активів такої організації уповноваженими органами.

Крім того, проєктом Закону пропонується доповнити статтю 24 Закону України «Про Службу безпеки України» новим положенням щодо обов’язку Служби безпеки України забезпечувати формування і ведення Переліку терористичних організацій.

Відомості щодо організації, визнаної у рішенні суду терористичною, протягом 5 робочих днів з дня надходження з Державної судової адміністрації України до Служби безпеки України електронної копії рішення суду, яке набрало законної сили, вносяться до переліку терористичних організацій, що формується і ведеться Службою безпеки України.

Служба безпеки України забезпечує оприлюднення на своєму офіційному веб-сайті відомостей щодо визнання організації терористичною протягом 3 робочих днів з дня її внесення до переліку терористичних організацій.

Відкритими є такі відомості про організацію, визнану терористичною:

1) назва, в тому числі назва її відділень, філій, представництв (у разі наявності);

2) відомості щодо організаторів, керівників, кінцевого бенефіціарного власника (прізвище, ім’я, по батькові (у разі наявності), дата народження, громадянство);

3) посилання на рішення суду, в якому визнано організацію терористичною;

4) вид застосованих заходів кримінально-правового характеру (у разі наявності).

Підставою для виключення організації з переліку терористичних організацій є скасування рішення (рішень) суду, яким (якими) члени або уповноважені особи визнані судом винними у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених статтями 258—2585 Кримінального кодексу України.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати